REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Prihaja EMA, ki napoveduje »razpad Interneta:« Kitajska bo lansirala konkurenčno podvodno komunikacijsko omrežje

Prihaja EMA, ki napoveduje »razpad Interneta:« Kitajska bo lansirala konkurenčno podvodno komunikacijsko omrežjeNajvečja kitajska telekomunikacijska podjetja delajo na ogromnem podvodnem telekomunikacijskem kabelskem omrežju, katerega cilj je izzvati prevlado ZDA pri upravljanju globalne internetne infrastrukture. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Peking in njegovi partnerji domnevno upajo, da bodo spodkopali prevlado ZDA v globalni komunikacijski infrastrukturi.

Največja kitajska telekomunikacijska podjetja delajo na ogromnem podvodnem telekomunikacijskem kabelskem omrežju, katerega cilj je izzvati prevlado ZDA pri upravljanju globalne internetne infrastrukture, so za Reuters v četrtek povedali štirje ljudje, ki sodelujejo pri projektu.

China Telecom, China Mobile Limited in China Unicom so v fazi načrtovanja 500 milijonov dolarjev vrednega projekta podvodnih optičnih vlaken, ki bo povezoval Azijo z Bližnjim vzhodom in Evropo, so povedali viri.

Razširjeno omrežje, znano kot EMA (Evropa - Bližnji vzhod - Azija), naj bi konkuriralo drugemu kabelskemu sistemu, ki ga trenutno gradi ameriško podjetje SubCom LLC, imenovanemu SeaMeWe-6 (Jugovzhodna Azija - Bližnji vzhod - Zahodna Evropa - 6).

Največja kitajska telekomunikacijska podjetja delajo na ogromnem podvodnem telekomunikacijskem kabelskem omrežju, katerega cilj je izzvati prevlado ZDA pri upravljanju globalne internetne infrastrukture.

Kitajsko podjetje HMN Tech (prej Huawei Marine Networks) je leta 2020 prvotno izbral konzorcij, ki je vključeval kitajske telekomunikacije, ki zdaj delajo na EMA, za proizvodnjo kabla za SeaMeWe-6.

Vendar pa je vztrajna kampanja pritiska ZDA, ki je vključevala milijone dolarjev v »dotacijah za usposabljanje« tujih telekomunikacijskih podjetij, na koncu lani povzročila, da so pogodbo podpisali z ameriškim konkurentom kitajskega podjetja HMN, ameriškim podjetjem SubCom LLC - kljub znatno višjim stroškom.

Trije kitajski telekomi so nato domnevno podpisali sporazume s telekomi v Franciji, Pakistanu, Egiptu in Savdski Arabiji, nadaljnji posli pa se pripravljajo drugod v Aziji, Afriki in na Bližnjem vzhodu.

Konzorcij upa, da bo EMA postala aktivna do konca leta 2025, so Reutersu povedali viri.

Prednosti takšnega projekta za Kitajsko so očitne, je za Reuters povedal vir – hitrejša povezava med Kitajsko, Hongkongom in preostalim svetom, ki ni pod nadzorom ZDA, (ki radе vohuniјо tako za zavezniki kot konkurenti) daje Pekingu »zavarovalno polico«, če bi bil odrezan od omrežij pod nadzorom Washingtona.

Bela hiša že leta vodi kampanjo, da bi prepričala zaveznike, naj kitajska podjetja izključijo iz prihodnjih infrastrukturnih projektov.

Kabli globoko pod gladino oceana... Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Vendar Reutersovi viri pravijo, da se strokovnjaki bojijo, da načrt napoveduje vse večjo delitev globalne internetne infrastrukture na tisto, kar je raziskovalec vojaško-industrijskega možganskega trusta RAND Corporation opisal kot »internet pod taktirko ZDA in internetni ekosistem pod vodstvom Kitajske.«

»Bolj ko se Američani in Kitajci odmikajo drug od drugega na področju informacijske tehnologije, težje postane izvajanje globalne trgovine in osnovnih funkcij,« je za Reuters povedal Timothy Heath iz korporacije RAND.

Heath je opozoril, da je prisiljevanje tretjih držav, da izbirajo med dvema »stranema« tehnologije, kot so sateliti GPS in spletno bančništvo, le-te naredilo veliko manj zanesljive.

Antonia Hmaidi, analitik Mercatorjevega inštituta za kitajske študije, se strinja, da bi razdelitev svetovnega internetnega prometa med dve velesili znatno povečala verjetnost, da bosta ti velesili manipulirali s podatki in vohunili za njimi.

Ne smemo odmisliti niti nevarnost, da bo splošni upad kakovosti in količine storitev pripeljal do položaja, v katerem »nenadoma celotno tkivo interneta ne bo delovalo, kot je bilo sprva predvideno,« opozarja Hmaidi.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek