REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Premier Cerar ob začetku tedna na uradnem obisku v BiH

Premier Cerar ob začetku tedna na uradnem obisku v BiHDenis Zvizdić predsednik sveta ministrov Bosne in Hercegovine, foto: avaz.ba

Predsednik slovenska vlade Miro Cerar z delegacijo bo v ponedeljek na povabilo predsedujočega svetu ministrov Bosne in Hercegovine Denisa Zvizdića na uradnem obisku v BiH. Gre za prvi uradni obisk kakega predsednika slovenske vlade v BiH po letu 2010.

Premier Cerar se bo v Sarajevu srečal tudi predsedujočima in namestnikoma predsedujočih obeh domov parlamentarne skupščine BiH, predsedstvom BiH in sarajevskim županom Abudlahom Skako. Na sarajevski fakulteti za politične vede bo imel predavanje. Sestal se bo tudi s predstavniki slovenskega gospodarstva in slovenske skupnosti ter slovenskimi vojaki v BiH.

Pogovori Cerarja in Zvizdića bodo po napovedih iz kabineta predsednika slovenske vlade posvečeni dvostranskim odnosom in gospodarskemu sodelovanju med državama. Dotaknila naj bi se tudi vprašanj nasledstva, reformnih procesov v BiH, napredka BiH na poti v evroatlantske povezave in razmer v regiji Zahodnega Balkana.

Odnosi med Slovenijo in BiH so zelo dobri, razvejani in tradicionalno prijateljski. Slovenija velja za trdno zagovornico napredka BiH na poti v Evropsko unijo in Nato. Državi intenzivno sodelujeta na gospodarskem področju. Gospodarski odnosi se krepijo na vseh področjih. Lani sta državi dosegli rekordno menjavo v višini 1,1 milijarde evrov.

BiH je tudi zelo zanimiva za slovenske vlagatelji in je na tretjem mestu med državami, kjer slovenska podjetja največ investirajo. Slovenska podjetja v BiH zagotavljajo 15.000 delovnih mest.

BiH letos obeležuje 25 let samostojnosti in je obletnico dočakala globlje razdeljena, kot je bila kdajkoli doslej. Država je že dlje časa v globoki politični krizi. Nazadnje jo je poglobila zahteva za revizijo sodbe Meddržavnega sodišča (ICJ) proti Srbiji zaradi genocida. Srbski član predsedstva BiH Mladen Ivanić in Bakir Izetbegović sta izmenjala ostre obtožbe o kršenju postopka in ustave, parlament Republike srbske pa je pozval k blokadi dela državnih institucij.

Kriza v BiH je nastopila že po spornem lanskem referendumu v Republiki srbski, na katerem so potrdili 9. januar kot dan te srbske entitete. Po referendumu je predsednik entitete Milorad Dodik začel vse bolj agresivno zagovarjati odcepitev entitete od BiH. Zaradi političnih nesoglasij so ogrožene tudi reforme, potrebne za napredovanje države na poti v EU in Nato.

Nato je že večkrat dal vedeti, da je pripravljeno aktivirati akcijski načrt za članstvo, a mora BiH najprej razrešiti vprašanje vknjižbe nepremičnega vojaškega premoženja, kot so vojašnice, poligoni in skladišča, na državo BiH. Nato je te pogoje za uveljavitev akcijskega načrta postavil že pred več kot sedmimi leti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek