REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pozabljanje zgodovine pomeni tveganje njene ponovitve, pravi pravnuk Johna Rabeja, junaka Nanjinga

Pozabljanje zgodovine pomeni tveganje njene ponovitve, pravi pravnuk Johna Rabeja, junaka NanjingaObisk zadnje rezidence Johna Rabeja v Berlinu, Nemčija, 5. januarja 2020. (Xinhua/Ren Ke)

Družbe, ki pozabljajo ali zanikajo svojo preteklost, tvegajo ponovitev istih napak, je dejal Christoph Reinhardt, pravnuk Johna Rabeja, Nemca, ki se ga spominjamo kot junaka Nanjinga, ker je zaščitil na stotisoče Kitajcev, civilistov med masakrom v Nanjingu leta 1937.

Okupacijska japonska vojska je zakrivila smrt približno 300.000 kitajskih civilistov in neoboroženih vojakov.

"To je očitno v zahodnem svetu, kjer osredotočenost na napredek pogosto zanemarja lekcije zgodovine," je dejal Reinhardt v intervjuju za Xinhua pred vsakoletnim dnevom spomina na Kitajsko 13. decembra, ki zaznamuje najtemnejše poglavje v zgodovini Nanjinga.

13. decembra 1937 je japonska cesarska vojska zavzela Nanjing.

Zavojevalci so nato izvajali množične poboje, spolno nasilje in druga grozodejstva, kar je v šestih tednih povzročilo smrt približno 300.000 kitajskih civilistov in neoboroženih vojakov.

Pokol v Nanjingu ostaja ena najbolj barbarskih epizod druge svetovne vojne.

Fotografija brez datuma, ki sta jo zagotovila spominska dvorana Johna Rabeja in mednarodne varnostne Univerze v Nanjingu, prikazuje Johna Rabeja, kako pozira na vhodu v zaklonišče pred zračnimi napadi na št.1 Xiaofenqiao v Nanjingu, vzhodnokitajska provinca Jiangsu. (John Rabe in spominska dvorana mednarodne varnostne cone univerze Nanjing/Xinhua)

Rabe, takratni predstavnik Siemensa v Nanjingu, je s pomočjo drugih tujcev organiziral mednarodno varnostno cono in med letoma 1937 in 1938 rešil približno 250.000 Kitajcev.

"Zame je moj praded hkrati junak in vzornik," je dejal Reinhardt. "Živel je z geslom: 'Prijatelja v stiski ne zapustiš', z neomajnim prepričanjem."

V Nanjingu Rabejevo zapuščino zelo cenijo. Rabe, rojen v Hamburgu, je že desetletja domače ime v mestu, saj simbolizira sočutje in pogum.

Reinhardt je dejal, da je Rabe ustvaril priložnost za preživetje tam, kjer se ni zdela mogoča, s čimer je dokazal, da imajo lahko "posamezniki ali majhne skupine pomemben pozitiven vpliv, tudi v nasprotju z velikimi verjetnostmi."

Kljub njegovim junaškim dejanjem pokol v Nanjingu in zapuščina Johna Rabeja nista pridobila mednarodnega pomena, ki si ga zaslužita.

"Nanjing ne prihaja na naslovnice v Evropi in John Rabe tukaj ni dobro znan junak," je dejal Reinhardt. "Zahodna medijska podjetja so še danes pod močnim vplivom ameriških perspektiv. Za novice s Kitajske ni bilo prostora."

Fotografija brez datuma, ki sta jo posredovala spominska dvorana Johna Rabeja in mednarodne varnostne cone univerze Nanjing, prikazuje hišo Johna Rabeja v Nanjingu, vzhodnokitajska provinca Jiangsu. (John Rabe in spominska dvorana mednarodne varnostne cone univerze Nanjing/izroček prek Xinhua)

»Morda to obdobje prinaša Nemcem preveč krivde,« je dodal Reinhardt in razmišljal o tem, zakaj ostaja Rabe v domovini dokaj neznan.

V Nanjingu pa Rabejevo zapuščino zelo cenijo. Rabe, rojen v Hamburgu, je že desetletja domače ime v mestu, saj simbolizira sočutje in pogum.

Med Reinhardtovim prvim obiskom v Nanjingu leta 2017 je doživel globoko spoznanje glede trajnega pomena junaških dejanj njegovega pradedka v sedanjosti.

"Pred tem nisem imel pravega razumevanja pomena svojega pradedka v kitajski zgodovini."

Ljudje žalujejo med slovesnostjo "ugasnitve luči" v spominski dvorani žrtev pokola v Nanjingu s strani japonskih okupatorjev v Nanjingu, glavnem mestu vzhodne kitajske province Jiangsu, 13. aprila 2022. (Xinhua/Li Bo)

V spominski dvorani za žrtve pokola v Nanjingu je naletel na družine, ki so pristopile k njemu, da bi se fotografirale s svojimi novorojenčki pred vidno podobo Rabeja.

Reinhardt je dejal, da njihova dejanja odražajo trajno ljubezen in spoštovanje, ki ga Kitajci še vedno čutijo do Rabeja.

 Med okupacijo Kitajske je rešil najmanj 250.000 Kitajcev.

Reinhardt je pohvalil prizadevanja spominske dvorane za ohranjanje zgodovine. "Njihovemu delu ni para nikjer na svetu. Tam sem zares razumel, zakaj je lahko zgodba odlična le, če ostane nespremenjena in pristna," je dejal.

Reinhardt je delil zgodbo o kamnoseku na pokopališču v Berlinu, kjer sta pokopana John in njegova žena Dora Rabe. "Kamnosek mi je pripovedoval o kitajskih turistih, ki so obiskali grob. Ko so jih vprašali, zakaj so potovali tako daleč, so odgovorili: 'Obiskujemo očeta!'"

Thomas Wangler, Siemensov inženir, polaga rožo pred grobnico Johna Rabeja med spomenikom na spominskem pokopališču Kaiser Wilhelm v zahodnem predmestju Berlina, Nemčija, 5. januarja 2020. Na vogalu pokopališča v zahodnem delu Berlina je stal nagrobnik Johna Rabeja, navadnega nemškega poslovneža, ki so ga Kitajci častili in se spominjali. saj je pomagal zaščititi kitajske državljane med masakrom v Nanjingu leta 1937 (Xinhua/Ren Ke)

"Med vsakim obiskom (njihovih grobov) najdem rože, pisma in slike, ki so jih pustili obiskovalci," je dejal. "Vsakič razmišljam o tem, kakšne edinstvene zgodbe tpovezujejo te obiskovalce z mojo družino."

Ko je razmišljal o zgodovini, je Reinhardt poudaril: "Spominjanje preteklosti je bistvenega pomena za doseganje resničnega, humanega napredka." 

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek