REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Poslanci EU ostali pred vrati parlamenta v Tbilisiju: ​​Ste navadni škodljivci!

Poslanci EU ostali pred vrati parlamenta v Tbilisiju: ​​Ste navadni škodljivci!Selfi za spomin: Eden od članov delegacije EU, estonski poslanec Marko Mikkelson s prozahodnimi protestniki. Vir: Posnetek zaslona, X

Poslanci iz osmih članic EU so ostali pred zaprtimi vrati predsednika parlamenta v Tbilisiju, ker ne razumejo preprostega sporočila, ki so jim ga večkrat poslali iz Gruzije: ne vmešavajte se v naše volitve in ne vmešavajte se v naše notranje zadeve.

Ali še preprosteje: Tbilisi je le pozval, naj se Gruzijcem ne počne tistega, kar velja za nepredstavljivo, ko gre za volilni proces v Nemčiji, Franciji, na Poljskem, Švedskem ali Finskem, in čemur se preprosto reče tuje vmešavanje.

In prav zato so člani komisije za zunanje odnose iz parlamentov teh petih držav skupaj s somišljeniki iz baltskih držav odpotovali v Tbilisi na pogovore po parlamentarnih volitvah, na katerih so po podatkih Centralne volilne komisije Gruzijske sanje, stranka, ki niti ni proruska, ampak zanjo velja, da ima do Rusije mehkejši odnos.

Evroposlanci so namreč zaskrbljeni zaradi poročil mednarodnih opazovalcev o domnevnih nepravilnostih na volitvah.

Toda predsednik gruzijskega parlamenta Šalva Papuašvili je zavrnil srečanje z gostujočo delegacijo, poroča Politico.

Predsednik odbora za zunanje zadeve nemškega Bundestaga Michael Roth je na tiskovni konferenci skupaj s prozahodno predsednico države (in Politico jo opisuje tako) Salome Zurabišhvili izjavil, da »volitve niso bile svobodne in pravične«.

Dejal je, da je potovanje zadevne skupine v Tbilisi namenjeno »izražanju solidarnosti z večino gruzijskih državljanov, ki si prizadevajo za članstvo v EU«.

»Nismo tukaj kot sovražniki.

Nismo tukaj, da bi zagovarjali spremembo režima,« je dodal in dejal, da bi morala potekati celovita preiskava volilnih manipulacij.

Generalni sekretar vladajoče stranke Gruzijske sanje in župan Tbilisija Kaka Kaladze je v sporočilu za medije dejal, da so evroposlanci, ki so jih (nepovabljeni) obiskali, »navadni škodljivci« in jih obtožil »širjenja laži«.

Vendar pa je Frédéric Petit, podpredsednik odbora za zunanje zadeve francoskega parlamenta, dejal, da gruzijska vlada zamuja priložnost, da bi sodelovala z Evropsko unijo, da bi se rešila iz slepe ulice.

»Zame je to popolno zavračanje tega, kar je demokracija,« je dejal Petit.

Prozahodna opozicija v Gruziji je pozvala EU, naj ne prizna izidov volitev, na katerih so »Gruzijske sanje« dosegle »presenetljivo« večino.

Bruselj je pozval k temeljiti preiskavi obtožb o prirejanju glasovnic, kupovanju glasov in ustrahovanju.

Enak scenarij, z zmage oropano opozicijo, avtoritarnim režimom, kupovanjem glasov, pozivi EU, da se prelevi v sodnika in celo z istim glavnim akterjem - Michaelom Rothom, smo videli tudi v Srbiji. Naključje?

Ali pa je morda končno čas, da jim nekdo zaloputne vrata pred nosom.

Vsaj dokler ne najdejo novih igralcev, dogajanje v Gruziji komentira RT.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek