REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Poročilo ZN razkrilo: Evropska unija finančno podpira trgovino s sužnji

Poročilo ZN razkrilo: Evropska unija finančno podpira trgovino s sužnjiEvropska komisija in Evropska unija sta neposredno pomagali pri izvajanju zločinov proti človeštvu. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Preiskava Združenih narodov je pokazala, da je Evropska unija finančno pomagala libijskim državnim institucijam, ki so izvajale različne vrste kršitev človekovih pravic, od prisilnega dela in mučenja do suženjstva.

S svojo podporo Libijski obalni straži in libijskemu direktoratu za boj proti nezakonitim migracijam (DCIM) je EU neposredno pomagala pri izvajanju zločinov proti človeštvu.

Konec marca so Združeni narodi objavili poročilo z rezultati triletne preiskave, ki je potrdilo, da so »samovoljna pridržanja ljudi, umori, posilstva, zasužnjevanje, spolno suženjstvo, izvensodne usmrtitve in izginotja postali običajni pojavi« v nekoč uspešni Libiji, ki je zdrsnila v brutalno državljansko vojno po intervenciji članic zveze NATO leta 2011.

Business as usual: Zločini EU v Afriki. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Zločini proti človečnosti so zelo razširjeni po vsej državi, poudarja poročilo in obtožuje Evropsko unijo, da omogoča vladi v Tripoliju, da krši pravice afriških migrantov, namenjenih v Evropo.

Namesto da bi same preprečile nezakonite migracije, so se članice EU odločile to umazano delo »preložiti« na libijske institucije, predvsem Obalno stražo in Direktorat za boj proti nezakonitim migracijam, piše v poročilu.

Ko migrante ujamejo, jih vrnejo v Libijo in zaprejo v uradne ali »tajne« zapore, kjer jih pogosto izkoriščajo za suženjsko delo ali spolne sužnje, so zapisali.

»Obstaja utemeljen sum, da so migranti ujeti v suženjstvu v centrih za pridržanje Direktorata za boj proti nezakonitim migracijam,« navaja poročilo in dodaja, da so v ta grozodejstva vpleteni osebje in uradniki teh institucij »na vseh ravneh«, vključno z najvišjimi uradniki.

Leta 2017 so svetovni mediji začeli poročati o razširjeni praksi sužnjelastništva v od vojne razdejani Libiji. Poročilo Združenih narodov potrjuje, da to ni le res, ampak da je Evropska unija tej praksi tudi neposredno pomagala.

»Podpora, ki jo je EU namenila Libijski obalni straži, je privedla do kršitve določenih človekovih pravic,« je novinarjem povedal preiskovalec ZN Chaloka Beyani, sicer Izredni profesor mednarodnega prava na Pravnem oddelku na London School of Economics (LSE) in predavatelj Centra za študij človekovih pravic.

»Jasno je tudi, da je DCIM odgovoren za številne zločine proti človečnosti v centrih za pridržanje, ki jih vodi. Podpora, ki jo je libijskim institucijam dala EU, je torej to omogočila. Čeprav ne trdimo, da so EU in njene države članice zagrešile te zločine, gre za to, da je dana podpora pomagala in spodbujala izvrševanje teh zločinov,« je opozoril Beyani.

Po rezultatih raziskave inštituta Brookings je Evropska unija Libijski obalni straži od leta 2015 poslala 455 milijonov dolarjev pomoči.

Medtem je preiskava Outlaw Ocean Projecta in The New Yorkerja pokazala, da se z denarjem EU »plača vse, od avtobusov, ki prevažajo ujete migrante iz pristanišča v zapore, do vreč za trupla migrantov, ki izginejo na morju ali v priporu.«

Libijski direktorat za boj proti nezakonitim migracijam je tako »prejel 30 posebej prirejenih Toyotinih Land Cruiserjev za prestrezanje migrantov v libijskih puščavah,« medtem ko je denar EU omogočil DCIM kupiti »deset avtobusov za prevoz pridržanih migrantov v zapore po njihovem ujetju«.

Raziskovalec ZN, profesor Beyani, je za trenutno krizo v Libiji okrivil »boje za oblast«, pri čemer je meril na vakuum moči, ki ga je Zahod ustvaril v Libiji po uboju libijskega voditelja Moamerja Gadafija in z vojno za spremembo njegovog režima.

Toda v poročilu se je Beyani izogibal neposrednemu omenjanju klavrnih dejstev, kako je Zahod uničil in pahnil Libijo v kaos.

Human Rights Watch je v svojem poročilu o raziskavi ZN prav tako zavrnil odpiranje razprave o sporni intervenciji Nata leta 2011, a jo je vendarle tudi ta organizacija naposled opisala kot »brutalno in obsojanja vredno«. Morda zato, ker je bil takratni direktor HRW, Ken Roth, vnet zagovornik napada zahodnih sil.

Sprememba Libije v anarhični pekel je dramatično zmanjšala sposobnost EU za odkrivanje morebitnih migrantov, ki želijo priti v Evropo.

Poročilo ZN ocenjuje, da je bilo v času preiskave v Libiji prisotnih več kot 670.000 migrantov.

Pomanjkanje močne in stabilne centralne vlade v Tripoliju je omogočilo razvoj cele industrije izkoriščanja migrantov. »Pridržanje in trgovina z migranti je velik posel v Libiji. Gre za podjetniški projekt,« je Beyani povedal za France 24.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek