REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Popoln polom von der Leynove na Kitajskem: Dobila le »oglodane kosti«, Peking zapustila skozi potniški terminal

Popoln polom von der Leynove na Kitajskem: Dobila le »oglodane kosti«, Peking zapustila skozi potniški terminalBlamaža: Von der Leynova pogorela na Kitajskem. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se med obiskom Kitajske, kamor se je odpravila skupaj s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom, ni imela prav lepo.

Kot poročajo številni evropski mediji, sta se von der Leynova in Macron skupaj odpravila v Peking, da bi »pokazala moč evropske enotnosti«, a danes je to videti kot le še ena prazna fraza, glede na to, da njun sprejem na Kitajskem ne bi mogel biti bolj različen.

Medtem ko je bil francoski predsednik sprejet z najvišjimi državniškimi častmi in je večji del dobro organiziranega obiska preživel v družbi kitajskega kolega Xi Jinpinga, predsednica Evropske komisije ne le, da ni bila povabljena na vsa srečanja med voditeljema Francije in Kitajske, temveč se je na trenutke zdelo, kot da niti nima kaj početi v Pekingu.

Kot voditeljica 27 držav Evropske unije (med katereimi del njih tvori tudi močno gospodarsko skupino G7) je najbrž pričakovala, da ji bodo gostitelji namenili državniški sprejem, oziroma najmanj takšen tretma, kot so ga privoščili Macronu.

Toda v tem oziru se je pošteno uštela.

Kitajci so je preprosto postavili v – kot.

To je bila hladna prha za von der Leynovo.

Von der Leynova ni bila povabljena niti na razkošen državni banket s Xi Jinpingom, Kitajci so zanjo priredili skromno večerjo.

V Bruselj se je vrnila praznih rok.

Sicer so bili že pred vstopom v letalo za Peking jasni signali, da se Ursula v Pekingu ne bo imela prav dobro. Gostitelji so ji že vnaprej dali vedeti, da jim njen ne prav zaželen prihod na Kitajsko ni ravno po godu. (Po eni različici te klavrne zgodbe, jo je menda Macron povabil, da gresta skupaj, po drugi različici se mu je na snidenje s Xijem - vsilila.)

Skratka, namigi, da von der Leynova ne bo rado viden gost v Pekingu so bili vidni že na začetku njenega obiska. Medtem ko je francoskega predsednika na letališču z najvišjimi častmi pričakal kitajski minister za zunanje zadeve, se je morala von der Leynova na potniškem terminalu pekinškega letališča zadovoljiti s kitajskim ministrom za - ekologijo.

Medtem ko je bil Macronov urnik prenatrpan, je von der Leynova dobila le »oglodane kosti« - minimum minimuma, ki ga je lahko iztržila s to turnejo, je ob tem pripomnil ugledni bruseljski portal Politico.

Medtem ko se je Francoz mastil na razkošnem državniškem banketu s predsednikom Xi Jinpingom, je imela nesrečna Ursula tiskovno konferenco na sedežu delegacije EU v Pekingu, sama in pozabljena.

Von der Leynova je svoj »obisk iz pekla« končala tam, kjer ga je tudi začela: na potniškem terminalu pekinškega letališča, tako »kot vsi navadni smrtniki«.

»Dobrodošlica ravna ničli, popolnoma so jo odpikali, Kitajsko je zapustila z navadnim letom. Super! «, je na Twitterju ošvrknil naduto von der Leynovo vodja francoske politične stranke »Patriotsko gibanje« Florian Philippot.

Nemški mediji se norčujejo iz predsednice EK, češ da je skupaj z Macronom odpotovala na Kitajsko, da bi predstavila njuno politično agendo, a je Xi Jinping Ursulo povsem odpikal in ponižal.

Kompletna blamaža, ocenjujejo v Nemčiji.

Hladen sprejem, ki je predsednico Evropske komisije doletel v Pekingu, v bistvu niti ni presenečenje, če upoštevamo, da je tik pred potjo na Kitajsko ostro kritizirala to državo.

Evropo je pred tem pozvala, naj bo drznejša v odnosih s Kitajsko, saj ta »postaja vse bolj represivna doma in vse bolj samozavestna na tujem«.

Dejala je tudi, da bo »odločilni dejavnik za nadaljevanje odnosov med EU in Kitajsko to, kako bo Kitajska še naprej obravnavala vojno ruskega predsednika Vladimirja Putina. «

Že omenjeni nagovor, ki ga je tako Evropejcem kot Kitajcem namenila na predvečer svoje poti v Peking, na Kitajskem ni bil deležen toplega sprejema, tako kot ni bila pozneje tudi osebno ne.

Zadevni govor von der Leynove je bil nekoherenten, protisloven in je napačno razlagala politiko in stališča Pekinga, je opozoril kitajski veleposlanik pri Evropski uniji Fu Cong.

»Bil sem dokaj razočaran. Govor je vseboval veliko lažnega predstavljanja in napačnega tolmačenja kitajske politike ter kitajskih pogledov. Rekel bi, da kdorkoli je napisal ta govor za predsednico Ursulo von der Leyen, v resnici ne razume Kitajske ali pa namerno iskrivlja kitajska stališča,« je ob tej priložnosti dejal kitajski veleposlanik pri Evropski uniji Fu Cong za CGTN.

Predsednica EK je po njegovih besedah pustila vtis, da sicer razume pomembnost sodelovanja s Kitajsko, a se hkrati »boji kritik«, predvsem s strani trdolinijašev v Evropi, morda celo graje iz Washingtona.

»Ko berem njen govor, se mi zdi, kot da sta si v laseh dva človeka, zato je izzvenel nepovezano. Upamo, da ji bo uspelo Kitajce med obiskom v Pekingu in v dialogu s kitajskimi voditelji - bolje razumeti,« je sklenil veleposlanik Fu Cong.

»Nov, topel odnos Kitajske z Rusijo je pri zahodnih zaveznikih sprožil alarm. Francoski Macron ima, ne glede na njegove absolutne neuspehe kot voditelja, izostren posluh. Prav tako sociopat svetovnega razreda ni izgubil niti minute, ko se je trudil prisesati se na Kitajsko.

Macronova nesposobnost kot diplomata je bila v živo dokazana z njegovo nespametno odločitvijo, da na svoja srečanja s predsednikom Xijem pripelje vodjo Evropske komisije Ursulo von der Leyen. Kitajci niso bili zadovoljni.

Kitajci so jo ignorirali in zavračali njeno diplomatsko vljudnost. Francoski politik Florian Philippot je na Twitterju poročal, da je bila uboga Ursula prisiljena leteti s komercialnim letalom in opraviti redne preglede potnikov,« je s kančkom cinizma komentiral dogajanje v Pekingu Larry C. Johnson, nekdanji analitik ameriške agencije CIA.

Odločitev von der Leynove, da skupaj z Macronom obišče Xija je bila še toliko bolj odbita, ker je la malo pred svojim obiskom Kitajske šefica EK ostro oštevala Peking, Kitajski grozila in netaktno zahtevala, da ne sme pošiljati orožja Rusiji, medtem ko sama EU v istem času oborožuje Ukrajino do zob, isto pa ZDA in EU počnejo tudi v razmerju do separatistov na Tajvanu.

Na Kitajskem to seveda sproža resen odpor.

Glede na vse našteto ni dvoma, da je von der Leynovi na Kitajskem spodletelo na celi črti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek