REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Polomija: ameriška bojna letala »na splošno« ne dosegajo ciljev zmogljivosti

Polomija: ameriška bojna letala »na splošno« ne dosegajo ciljev zmogljivostiSamo štirje od 49 tipov ameriških vojaških letal so izpolnili »cilje zmogljivosti za misijo« v večini let med letoma 2011 in 2021, ugotavlja ta teden objavljeno poročilo ameriškega Vladnega urada za odgovornost. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Samo štirje od 49 tipov ameriških vojaških letal so izpolnili »cilje zmogljivosti za izvajanje misij« v večini let med letoma 2011 in 2021, je razkrilo ta teden objavljeno poročilo ameriškega Urada vlade za odgovornost (GAO).

»Cilji nujni za misijo letal, večinoma niso bili doseženi,« piše v obsežnem poročilu na 352 straneh.

Kongresni nadzornik porabe navedel, da so težave, kot so starost letala, težave z vzdrževanjem in razpoložljivost rezervnih delov, dramatično ovirale stopnjo pripravljenosti.

Poročilo med ostalim navaja, da je model razvpito dragega F-35 doslej vsako leto zgrešil zastavljene cilje.

Urad vlade za odgovornost je razkril, da je samo helikopter letalskih sil UH-1N Twin Huey dosegel popoln rekord glede pripravljenosti in je vsako leto med letoma 2011 in 2021 dosegel zastavljene cilje misije.

Mornariški protipodmorniški EP-3E je izpolnil merila v sedmih od 10 let, medtem ko sta bombnik B-2 in vohunsko letalo RC-135S-W Cobra Ball izpolnila merila v šestih od teh let.

Poveljniška točka mornarice E6-B Mercury je bila uspešna le polovico časa.

Preostala ogromna Pentagonova flota pa je bila plovna manj kot polovico časa – ob tem pa jih 26 v celotnem obravnavanem desetletju ni zdržalo testiranja.

F-35, katerega razvoj je stal več kot 1,6 bilijona dolarjev, je merila pripravljenosti izpolnil le v dveh od svojih 10 let, koliko je bil v funkciji, njegov sorodnik iz mornariškega korpusa pa ni prestal pozitivne ocene v nobenem letu.

Vsakič so bili slabo ocenjeni tudi lovci letalskih sil F-22 in F-16.

Preiskava je ugotovila, da se je povprečna stopnja pripravljenosti za letenje v zadnjem desetletju zmanjšala za vse veje zračnih sil, tako da sta od leta 2021 samo štirje od 49 tipov letal sposobna opravljati misije.

Težave vključujejo kritične ovire v dobavni verigi, kar je problem, ki pesti ameriško gospodarstvo kot celoto, še huje pa je za vojsko, kjer se visoko specializirane dobavne verige zanašajo na podjetja, ki so trg stisnila v kot.

Tudi nenačrtovano vzdrževanje in pomanjkanje usposobljenega osebja za njegovo izvajanje se uvrščata visoko na seznam težav, ki letala ameriških zračnih sil ohranjajo na tleh.

Celo na videz pozitiven razvoj dogodkov, kot je zmanjšanje operativnih stroškov in stroškov podpore (O&S) za 2,9 milijarde dolarjev od leta 2011, je v resnici samo prikril resnične neuspehe.

Res je, da je vzdrževanje letal stalo manj, ker so bila večino časa na tleh, je ugotovil GAO, pa vendar so stroški vzdrževanja leta 2021 šli v nebo.

V zadevnem letu so se namreč stroški vzdrževanja letal ameriških zračnih sil podražili za 1,2 milijarde dolarjev v primerjavi z desetletjem prej.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek