sobota, 16. november 2024 leto 29 / št. 321
Politico: Ameriškega denarja za Ukrajino hitro zmanjkuje
Ameriška pomoč Ukrajini bi se lahko popolnoma iztekla že sredi poletja, je v ponedeljek poročal Politico, ki se sklicuje na vire, seznanjene s tem vprašanjem.
Tako je Washington že porabil večino paketa pomoči v višini 48 milijard dolarjev, ki ga je decembra odobril Kongres.
Po navedbah časopisa imajo ZDA le še približno 6 milijard dolarjev za porabo orožja in zalog za Kijev, kar pomeni, da bi se lahko ameriška pomoč ukrajinskim silam kmalu ustavila.
The War in Ukraine is Just a Money Grab for Zelensky - Seymour Hersh https://t.co/fEb59LtYCq
— 108A (@108SAR) May 15, 2023
Člani Kongresa so menda zaskrbljeni, da Bela hiša kmalu ne bo mogla hitro dostaviti vojaške pomoči Ukrajini, še posebej, ker Kijev načrtuje dolgo opevano »protiofenzivo« proti Rusiji.
»Ključnega pomena je, da (Bidnova) administracija Ukrajini pravočasno zagotovi tisto, kar potrebuje za obrambo in vrnitev svojega suverenega ozemlja,« je prejšnji teden povedala senatorka Susan Collins voditeljem Pentagona.
Bruseljski portal Politico poroča, da Bela hiša zdaj razpravlja o povsem novem paketu pomoči, namenjenem ohranjanju pretoka zalog v Ukrajino, po besedah visokega uradnika administracije Joeja Bidna, ki je opozoril, da ni jasno, kakšne bi lahko bile potrebe Kijeva med ali po protiofenzivi.
Vir je dodal, da je administracija predsednika Joeja Bidna »popolnoma predana« podpori vlade v Kijevu in to »dolgoročno.«
Pentagon je prejšnji teden objavil najnovejši paket pomoči Kijevu, ocenjen na približno 1,2 milijarde dolarjev, ki naj bi jih namenili vojaški industriji za proizvodnjo topniškega in protizračnega orožja.
Ameriški vojaški uradniki so dejali, da je to strelivo namenjeno izpolnjevanju »najnujnejših zahtev« Ukrajine in zagotavljanju »kritičnih kratkoročnih zmogljivosti.«
Behold: Democracy in Ukraine - 3
— Iain Muir (@myscotlandtoday) May 9, 2023
Ukrainian politicians get into fist fight outside parliament chambers pic.twitter.com/pc6iYsiXhV
Vendar se pričakuje, da bodo razprave o novem paketu pomoči za Ukrajino v prihodnjih mesecih sprožile ostro kongresno razpravo in se bodo soočile z odporom republikancev, ki so pozvali k zmanjšanju vladne porabe za Kijev, navajajoč grozeča domača vprašanja in nujne potrebe države.
Bidnova administracija je že v sporu s predstavniškim domom Kongresa z republikansko večino glede dviga zgornje meje dolga ZDA.
Washington ima trenutno državni dolg, ocenjen na več kot 31 bilijonov dolarjev, zaradi česar obstaja nevarnost neplačila oziroma »bankrota« države.
Moskva je medtem večkrat ostro obsodila ZDA in njihove zahodne zaveznike, ker še naprej pošiljajo orožje v Ukrajino.
"I was deployed to Odessa to suppress the Russian spring" he says. pic.twitter.com/Qdj56o5cnh
— dana (@dana916) May 2, 2023
Po ruskih ocenah je Zahod ukrajinski vojski do konca leta 2022 dobavil za okoli 100 milijard dolarjev orožja, streliva in zalog.
ZDA in njihovi zavezniki pa še naprej vztrajajo, da niso neposredno vpleteni v konflikt.