REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Po ukazu ameriške vlade: Ekstremistična Meta v »informacijski vojni« zoper »neprijetne novice« prepovedala ruski RT

Po ukazu ameriške vlade: Ekstremistična Meta v »informacijski vojni« zoper »neprijetne novice« prepovedala ruski RTVir: Posnetek zaslona, Telegram

Ameriški tehnološki velikan Meta, ki ima v lasti Facebook in Instagram, je prepovedal objave več ruskih medijev, med njimi tudi RT.

Od stopnjevanja vojne v Ukrajini leta 2022 Meta sicer že sodeluje pri prepovedi RT, ki so jo – ob teptanju veljavnih mednarodnih in evropskih konvencij, ki zagotavljajo svobodo govora in pretok informacij - uvedle EU in druge posamezne zahodne države.

V ponedeljkovi izjavi je podjetje sporočilo, da je odstranitev medijev iz njegovih aplikacij posledica »dejavnosti tujega vmešavanja« in bo globalno izvedena v naslednjih nekaj dneh.

Ameriška vlada je prejšnji teden uvedla sankcije za RT, državni sekretar ZDA Antony Blinken pa je izjavil, da medij »deluje kot dejanska roka [ruske] obveščevalne službe«.

Moskva je to potezo označila za dejanje informacijske vojne, ki razkriva ameriško nezmožnost poštenega tekmovanja z ruskimi mediji.

Ameriški uradniki so izrazili razočaranje nad vlogo RT, ki ponuja alternativo pripovedim o mednarodnih zadevah, ki jih podpira Washington.

»Eden od razlogov - ne edini -, zakaj tako velik del sveta ni v celoti podprl Ukrajine, kot bi si mislili, da jo bo, glede na to, da je Rusija napadla Ukrajino in kršila prvo pravilo mednarodnega sistema, je širok obseg in doseg RT, kjer se propaganda, dezinformacije in laži širijo na milijone, če ne milijarde ljudi po svetu,« je v petek po Blinknovem govoru novinarjem povedal tiskovni predstavnik State Departmenta Jamie Rubin.

Uporabniki omrežij ob tem opozarjajo, da tudi X že cenzurira RT in podobne medije - v Evropi.

Iz Evropske unije jih je mogoče doseči le preko instalacije programov VPN ter povezave z državami ali entitetami, ki niso uvedle take prepovedi, na primer Hongkong.

Glavna urednica RT Margarita Simonjan se je pošalila, češ da bi obtožbe na račun RT-ja ameriške korporacije morale najprej izreči same sebi.

»Resno? Ali vam je zmanjkalo ogledal?« je vprašala, ko je komentirala ameriške obtožbe.

Tudi Meta se je v Rusiji soočila s pravnimi težavami, potem ko je dovolila izjeme v svojih pravilih, ki prepovedujejo sovražni govor.

Vodstvo Mete je odločilo, da imajo Ukrajinci pravico na njenih platformah pozivati k nasilju nad Rusi in pozdravljati skrajne neonaciste, ki se borijo proti Rusiji.

Moskva je Meto nato označila za ekstremistično organizacijo ter v Rusiji prepovedala Facebook in Instagram.

Medijski sistemi Vzhoda in Zahoda tako postajajo vse bolj ločeni, kar je dobro le za nove nesporazume, nerazumevanje, vojne in konflikte.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek