nedelja, 19. januar 2025 leto 30 / št. 019
Pentagon potrdil uspešnost omejenih in merjenih napadov na Sirijo
Tiskovna predstavnica Pentagona Dana White je na jutranji izredni novinarski konferenci o napadih na Sirijo dejala, da so uspešno zadeli vsako tarčo, direktor štaba združenih poveljstev general Ken McKenzie je to potrdil in opisal napade na tri določene tarče.
Po besedah Whitove je bila vojaška operacija izvedena pozorno po metodičnem načrtovanju. Storili so vse, da zadenejo le tisto, na kar so merili in jim je uspelo.
Ob tem je zagotovila, da ni šlo za spremembo ameriške politike do Sirije ali zamenjavo režima, ampak le za upravičen odgovor na uporabo kemičnega orožja proti lastnemu ljudstvu s strani režima predsednika Bašarja Asada.
Ameriški cilj v Siriji ostaja poraz Islamske države, za kar si prizadevajo s koalicijo, v kateri je okrog 70 držav. Rusijo je pozvala, naj uporabi svoj vpliv in zagotovi, da režim odstrani kemično orožje in ga več ne uporablja.
ZDA, Velika Britanija in Francija so zgodaj zjutraj z letali in raketami napadle tri tarče v Siriji, povezane s kemičnim orožjem. To so storile zato, ker je režim domnevno pred tednom dni ponovno uporabil kemično orožje v Dumi pri Damasku, pri čemer je umrlo več deset ljudi.
General McKenzie je povedal, da so v napadu uporabili skupaj 105 različnih raket, s katerimi so napadli skupaj tri tarče. Dodal je, da je to dvakrat več kot v lanskoletnem napadu ZDA na letališče v Siriji po podobnem kemičnem napadu.
S strani Sirije niso opazili "nobenega resnega odgovora", ampak so našteli "okrog 40 protiletalskih raket, ki so tavale v zraku, ko je bilo napada že konec." Šlo je za "neumne" izstrelke, ki niso vodeni, in McKenzie je ob zagotovilu, da sami nimajo podatkov, da bi povzročili kakšno civilno žrtev, dejal, da so "sirske rakete nekam padle in so morebiti terjale žrtve."
Ruski generalštab je medtem izdal sporočilo, v katerem je zapisal, da je sirska vojska uspešno prestregla kar 71 manevrirnih raket ter da kot rezultat tega »nobeno vojaško letališče ni bilo zadeto v tem napadu.« Po ruskih podatkih je bilo sestreljenih vseh 12 manevrirnih raket, ki so bile namenjene za napad na letalsko oporišče Dumeir. Ob 105 raketah, namenjenih v Sirijo bi to pomenilo, da so bili Tomahawki zgolj 30-odstotno uspešni. Po pisanju Kommersanta pa naj bi ZDA v Siriji najprej želele napasti osem ciljev. ker je prišlo do napada na samo tri cilje, so ZDA očitno od napadov na pet ciljev v času k je potekala komunikacija nz Rusijo odstopile.
McKenzie je kljub temu dejal, da je šlo za jasno in nedvoumno sporočilo režimu, da uporaba kemičnega orožja ni opravičljiva. Uvodna ocena Pentagona je, da so zadeli vse tarče brez omembe vrednega vpletanja sirske obrambe. Rusi, ki imajo v Siriji vojake, se niso vpletali.
Po njegovih podatkih so napadli raziskovalni objekt pri Damasku, in to s kar 76 raketami tomahawk, poleg tega pa so uničili še tri bližnja poslopja. S tem naj bi premaknili kemični program režima za več let nazaj.
Druga tarča je bilo skladišče pri Homsu, tretja pa bunker, na katerega je padlo le sedem raket. Rakete so letele iz ameriških bombnikov in francoskih ter britanskih letal, kakor tudi z vojaških ladij v Arabskem zalivu, vzhodnem Sredozemlju in Rdečem morju. Vsa zavezniška letala so se varno vrnila v svoje baze.
Ob napadalnih so opravili še številne podporne polete tako za obrambo napadalnih letal kot za komunikacije in zračno oskrbo z gorivom. McKenzie je zagotovil, da doslej še niso videli nobenega odgovora od "akterjev" v Siriji na njihove sile. Če bo do tega prišlo, pa bodo ustrezno odgovorili.