REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Pandemija me je povsem zdelala«: najbolj priljubljeni predsednik sveta se umika iz politike

»Pandemija me je povsem zdelala«: najbolj priljubljeni predsednik sveta se umika iz politikeSlovo od politike zaradi pandemije. Vir: Twitter

Nekdanji predsednik Urugvaja in nato urugvajski senator José Mujica je v torek podal odstopno izjavo in se tako umaknil iz zgornjega doma parlamenta te države.

Mujica, bolj znan kot El Pepe je veljal za najrevnejšega in hkrati najbolj priljubljenega voditelja neke države v svetovnih merilih, ne le v času njegovega predsedovanja Urugvaju med leti 2010 in 2015, ampak tudi po tem, ko je zastopal interese urugvajskega ljudstva kot senator.

V slovo od senatorske funkcije je poudaril, da »uspeti v življenju pomeni vstati in začeti znova vsakič, ko padeš.«

»Hvaležen sem za spomine. Veliko je nostalgije. Toda pandemija me je sesula,« je v svojem poslovilnem govoru dejal 85-letni José Mujica, poroča CNN.

Kot senator bi moral imeti stik z ljudmi, to pa je sedaj zanj nevarno.

Po poročanju medijev je s položaja senatorja odstopil zaradi pandemije novega seva koronavirusa SARS-CoV-2, oziroma ker je zaradi starosti in kroničnih zdravstvenih težav izpostavljen večji nevarnosti zaradi koronavirusne bolezni Covid-19 in posledično ne more v celoti opravljati svoje dolžnosti.

»V življenju obstaja trenutek, ko prideš in greš. Hvala mojim privržencem, ki me podpirajo že 26 let. Že leta ne gojim sovraštva na svojem vrtu, naučil sem se težke lekcije, ki mi jo je dalo življenje, a ta je, da te sovraštvo naredi neumnega,« je Mujica z mešanico ponosa in skromnosti zaključil svoj poslovilni nagovor v zgornjem domu parlamenta.

Številni so zaradi skromnega življenjskega sloga oklicali nekdanjega predsednika Urugvaja za najrevnejšega predsednika sveta.

José Mujica na svoji kmetiji. Vir: Twitter

Celo Wikipedija ga je opisovala kot najskromnejšega voditelja neke države na celi Zemeljski obli.

Poleg tega, da je živel zelo skromno, je približno 90 odstotkov svoje mesečne plače v višini 12.000 evrov namenjal v dobrodelne namene.

Denar je šel za preživetje predvsem revnih in malih podjetnikov in njihovih družin.

Legendarni Volkswagnov hrošč Pepeja Mujice in zvesta psička Manuela (levo). Vir: Twitter

Vozil je Volkswagnovega hrošča iz leta 1987 in prodajal cvetje, ki sta ga z ženo Lucio gojila na vrtu.

O njegovem življenju je poseben dokumentarec posnel tudi znani srbski režiser Emir Kusturica.

Še vedno živi dobesedno med polji, nekaj kilometrov od glavnega urugvajskega mesta Montevideo v skromni vaški hiški skupaj s soprogo, prav tako senatorko in nekdanjo gverilko Lucio Topolansky.

Lucia Topolansky in Jose Mujica
Lucia Topolansky in José Mujica. Vir: Twitter

Par je znan ne le po vztrajnem boju za pravico in demokracijo, temveč tudi po ljubezni do psov in žalostni novici, ki je leta 2018 obkrožila svet, ko ju je zapustil »najbolj zvest član administracije v času vladavine Joséja Mujice« – trinožna psička Manuela, ki se je poslovila v častitljivi starosti 22 let.

Nekdanjega gverilca in političnega zapornika si je ves svet zapomnil kot predsednika, ki je 90 odstotkov svoje plače tekom dva predsedniška mandata razdal v dobrodelne namene in je s predsedniškega položaja odstopil z zavidljivo, 65-odstotno podporo.

Vsak mesec se je odrekal okoli 10.000 evrom svoje plače v času, ko je bil predsednik države, in denar nakazoval različnim humanitarnim organizacijam, saj je sam bil zadovoljen s povprečno urugvajsko plačo in skoraj tri desetletja starim avtom.

Ostal je med Urugvajci zelo priljubljen, ker pa zakon več kot dva mandata na položaju predsednika ne dovoljuje, se je bil leta 2015 prisiljen posloviti, toda vse do Covida-19 se ni odločil zapustiti politike.

Ob tem ni opustil niti skrbi za svojo skromno kmetijo v bližini Montevidea, kjer se z ženo še vedno ukvarja z vzgajanjem cvetlic.

Urugvaj mu je uspelo postaviti na zemljevid sveta.

Do njegovega prihoda na oblast pretežno agrarno državo, v kateri živi 3,5 milijona ljudi, mu je uspelo spremeniti v narod, ki živi pretežno z izvozom energije v Brazilijo, Čile, Argentino, Venezuelo in tudi Združene države Amerike.

Od leta 2005 so vsako leto zabeležili 5,7-odstotno gospodarsko rast, javni dolg pa so uspeli z 80 odstotkov (leta 2002) zmanjšati na 50 odstotkov (leta 2014).

Ko se je vojna proti drogam v Srednji Ameriki izkazala za neučinkovito, je Urugvaj postala prva država na svetu, kjer je marihuana legalizirana.

Po mnenju Mujice je preprodaja drog namreč bolj nevarna kot droga sama, je tedaj poročal RT.

Ni imel niti varnostnika in ne voznika, ker ni želel imeti niti uradnega voznega parka, kar je le eden od razlogov, da ga mnogi še danes štejejo za najbolj priljubljenega predsednika sveta.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek