REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ostanki tisoč let starega Vikinga na Finskem kažejo, da je bil spoštovani vodja – in transspolna oseba

Ostanki tisoč let starega Vikinga na Finskem kažejo, da je bil spoštovani vodja – in transspolna osebaTrans Vikingi. Vir: Twitter

Pred tisočletjem so transspolni Vikingi ropali ne samo po Veliki Britaniji, pač pa so bili tudi pogosti obiskovalci današnje Finske.

Z drugimi besedami – bil je na prvi pogled moški, pa vendar je bil tudi ženska.

Analize DNK okoli 1000 let starih ostankov Vikinga s Finske so pokazale nekaj nenavadnega – da je bil ta moški najverjetneje transpolna oseba oziroma oseba, katere spola ni mogoče določiti »binarno.«

Z drugimi besedami – bil je na prvi pogled moški, pa vendar je bil tudi ženska.

Ob tem je jasno še nekaj –, da je bil ne glede na to v svoji skupnosti zelo cenjen in spoštovan.

Viking in Vikinginja Vir: Twitter
Vir: Twitter

V skladu s študijo, objavljeno v Evropskem žurnalu za arheologijo je DNK analiza ostankov iz groba pozne železne dobe v kraju Suontaka Vesitorninmäki blizu mesta Hattula v južni Finski pokazala, da posmrtni ostanki pripadajo »nebinarni osebi«.

Nekatere države celo danes, če pogledamo zlasti Madžarsko in podobne, očitno niso prišle še niti do stopnje, do katere so skandinavski Vikingi prišli že pred tisoč leti.

Grob so prvič odkrili že leta 1968, v njem pa je bilo veliko nakita, ovalnih brošk in ostankov volnenih oblek, ki so kazali na to, da je bila oseba »oblečena v tipično žensko obleko tistega časa.«

Toda ob tem so na njegovi/njeni levi strani našli tudi meč brez ročaja in še en meč, pokopan na desni strani nad originalnim grobom, kar je bilo bolj pogosto povezano s pokopi moških v tem času.

Arheologi so zato desetletja menili, da sta tam pokopani dve trupli, moški in ženska, kajti v tem času ni bilo nenavadno, da so Vikinge vodile tudi močne ženske.

»Pokopana oseba je bila verjetno visoko spoštovan član njihove skupnosti. Bila je položena v grob na mehki pernici z dragocenim krznom in predmeti,« poudarja Ulla Moilanen, arheologinja iz Univerze Turku.

DNK analiza je ob tem pokazala na še nekaj nenavadnega –, da je bila v grobu ena sama oseba in da je imela Klinefelterjev sindrom.

Ženske imajo namreč običajno dva kromosoma X (XX), moški pa en kromosom X in en Y (XY).

Oseba, ki ima Klinefelterjev sindrom pa je moški, ki je rojen z dodatnim kromosomom X (XXY).

Viking
Vir: Twitter

Moški s tem sindromom, ki vpliva na enega od 660 moških, so genetsko še zmeraj moški in pogosto ne vedo, da imajo dodaten kromosom, toda to lahko vpliva na to, da imajo povečane prsi, manjši penis in moda, da so neplodni in je v njih poželenje po ženskah manjše ali ga sploh ne čutijo.

Gre sicer za prve rezultate manjšega vzorca DNK, tako da so si morali pomagati tudi z modeliranjem, toda po prepričanju znanstvenikov je zelo verjetno, da je bila oseba transspolna.

Visok status ob pokopu pa kaže, da je bila pokopana izven tradicionalnih delitev na moške in ženske.

Že lani so našli transspolnega Vikinga, ki je bil pokopan kot heroj skupaj z meči, puščicami in dvema ubitima konjema.

Obenem pa veliko število dragocenih predmetov v grobu dokazuje, da ta oseba »ni bila samo sprejeta v družbi, pač pa cenjena in spoštovana.«

Te raziskave kažejo, da je ideja o izjemno »možatem okolju« zgodnje srednjeveške Skandinavije, v kateri naj bi bili »moški z ženskimi socialnimi vlogami« ali tisti, ki se »oblačijo v ženske obleke« zaničevani in obravnavani kot primer nečesa sramotnega – netočna.

Paleontologi in akademiki, ki so jih za komentar prosili tudi na spletni strani Livescience so ocenili, da je sklep o »nebinarni« naravi pokopane osebe iz Suontake »prepričljiv.«

Povsem mogoče je tudi, da je bil njen status nevprašljiv tudi zato, ker je pripadala premožni ali šamanski družini.

Viking z mečem  Vir: Twitter
Vir: Twitter

Leszek Gardeła iz Nacionalnega muzeja Danske pa je ocenil, da so imele že srednjeveške družbe »zelo prefinjene pristope k identitetam spolov in razumevanju identitete spolov.«

In to ni edini takšen primer.

Že lani so našli transspolnega Vikinga, ki je bil pokopan kot heroj skupaj z meči, puščicami in dvema ubitima konjema v Birki na Švedskem.

To je razkril Neil Price, profesor arheologije na Univerzi Uppsala.

Oseba, ki ima Klinefelterjev sindrom pa je moški, ki je rojen z dodatnim kromosomom X (XXY).

Pri tem so imeli Vikingi zelo stroge zakone o tem, kako se morajo oblačiti moški in kako ženske.

Toda očitno so jih nekateri Vikingi lahko kršili.

Profesorica Amy Jefford Frank, ki je raziskovala spole v predkrščanski Skandinaviji je ocenila, da so bili v tem času »transspolni Vikingi ter Vikingi homoseksualci in čeprav to ni bilo zelo razširjeno, je bilo na robu sprejemljive kulture.«

Zato je zanimivo, da nekatere države celo danes, če pogledamo zlasti Madžarsko in podobne, očitno niso prišle še niti do stopnje, do katere so skandinavski Vikingi prišli že pred tisoč leti.

Iste, homofobne ideje, ki so vsaj tisoč let za časom, pa danes na nacionalnih frekvencah širijo tudi v slovenskem zavodu »Iskreni« in to z izdatno podporo slovenske vlade, njenega UKOM-a in stranke SDS.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek