REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Organizacija ni več obrambno zavezništvo«: Nemški desničarski voditelj dvomi o koristi članstva v Natu

»Organizacija ni več obrambno zavezništvo«: Nemški desničarski voditelj dvomi o koristi članstva v Natu

Organizacija ni več obrambno zavezništvo, je zatrdil Tino Chrupalla iz nemške stranke AfD.

Nemčija se mora vprašati, ali je članstvo v Natu »še vedno koristno za nas,« je dejal sovoditelj Alternative za Nemčijo (AfD) Tino Chrupalla in zatrdil, da vojaški blok pod vodstvom ZDA sili Evropo, da deluje v interesu Amerike.

»Evropa je bila prisiljena delati v interesu Amerike. To zavračamo,« je v nedeljo dejal Chrupalla za nemški dnevnik Welt.

»Nato trenutno ni obrambno zavezništvo« je nadaljeval. »Obrambna skupnost mora sprejeti in spoštovati interese vseh evropskih držav, vključno z interesi Rusije. Če Nato tega ne more zagotoviti, mora Nemčija razmisliti, v kolikšni meri je to zavezništvo za nas še koristno,« je pojasnil.

Nemčija se mora vprašati, ali je članstvo v Natu »še vedno koristno za nas,« je dejal sovoditelj Alternative za Nemčijo (AfD) Tino Chrupalla in trdil, da vojaški blok pod vodstvom ZDA sili Evropo, da deluje v interesu Amerike.

Zahodna Nemčija se je Natu pridružila leta 1955, na vrhuncu hladne vojne. Pristop k bloku je pomenil, da je Bonn lahko svojo porabo osredotočil na obnovo in socialno skrbstvo po drugi svetovni vojni, obrambo pa prepustil ZDA.

Vendar pa je prvi generalni sekretar Nata, britanski lord Ismay, menda pripomnil, da je bil namen zveze NATO v Evropi »zadržati Sovjetsko zvezo zunaj, Američane notri in Nemce spodaj.«

Medtem ko AfD nikoli ni pozivala k popolnemu umiku iz Nata, je Chrupalla pred tem trdil, da konfrontacijsko stališče bloka do Rusije »zabija klin v Evropo« in preprečuje spravo z Moskvo, ki bi bila po njegovih besedah ​​bistvenega pomena pri »zagotavljanju trajnega miru in blaginje« na celini.

Glede na bližajoče se februarske predčasne volitve AfD trenutno dosega okoli 18 odstotkov glasov pred socialdemokrati kanclerja Olafa Scholza s 15 odstotki, a je še zmeraj za desnosredinsko Krščansko-demokratsko unijo (CDU), ki se zavzema za še večje spopade z Rusijo in ima 32 odstotno podporo.

Toda, tudi če bi se AfD po glasovanju izkazala kot največja stranka, so vse ostale nemške osrednje stranke izključile možnost vstopa v koalicijo z desničarji iz te stranke, kar pomeni, da ne bi mogla oblikovati vlade.

AfD je v začetku tega meseca imenovala sovoditeljico Alice Weidel za svojo kandidatko za kanclerko, kar je prvič v njeni 11-letni zgodovini, da je stranka predlagala ime za položaj kanclerja.

V pogovoru z novinarji po nominaciji je Weidelova obljubila, da bo uvedla drastične omejitve priseljevanja, zavrnila Scholzovo podnebno politiko in prekinila vojaško pomoč Ukrajini.

Prvi generalni sekretar Nata, britanski lord Ismay, je menda pripomnil, da je bil namen zveze NATO v Evropi »zadržati Sovjetsko zvezo zunaj, Američane notri in Nemce spodaj.«

»Želimo mir v Ukrajini,« je dejala. »Nočemo nobenih zalog orožja, nočemo nobenih tankov, nočemo nobenih raket,« je dejala.

V pogovoru za Welt je Chrupalla dejal, da je »Rusija zmagala v tej vojni« in da je »resničnost dohitela tiste, ki trdijo, da želijo Ukrajini omogočiti zmago v vojni.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek