sreda, 11. december 2024 leto 29 / št. 346
Odhajajoča nemška vlada na zadnji seji za podaljšanje misije v tujini
Potem ko je koalicijski dogovor o oblikovanju nove nemške vlade končno potrjen in naj bi ga v ponedeljek le še uradno podpisali, se je danes v Berlinu še zadnjič sestal odhajajoči kabinet. Na svoji zadnji seji so ministri podaljšali mandat šestim vojaškim misijam v tujini, v katerih sodeluje skupno 2600 nemških vojakov.
Čeprav bodo novo nemško vladno koalicijo tako kot dosedanjo oblikovali konservativci CDU in CSU ter socialdemokrati (SPD) in jo bo še naprej vodila kanclerka Angela Merkel, se bo ministrska ekipa spremenila, tako da je bila današnja seja zadnja za najmanj pet ministrov, medtem ko je usoda dveh - zunanjega ministra Sigmarja Gabriela in ministrice za okolje Barbare Hendricks - še odprta.
V SPD namreč še niso razkrili imen svojih novih ministrov, to naj bi storili v prihodnjih dneh. Zagotovo se medtem iz kabineta poslavljajo notranji minister Thomas de Maiziere (CDU), katerega resor bo prevzel prvak CSU Horst Seehofer, minister za kmetijstvo Christian Schmidt (CSU), ministrica za gospodarstvo Brigitte Zypries (SPD), zdravstveni minister Hermann Gröhe (CDU) ter ministrica za izobraževanje in raziskave Johanna Wanka (CDU).
Obrambna ministrica Ursula von der Leyen, ki ostaja na tem položaju tudi v novi vladi, je sicer na današnji seji zahtevala več denarja za nemško vojsko. Kot je že zjutraj pred sejo opozorila v oddaji na javni televiziji ARD Morgenmagazin, obstajajo v vojski tako na ravni dežel kot na zvezni ravni praznine, ki jih je treba nujno zapolniti. Po 25 letih krčenja obrambnega proračuna so šele pred dvema letoma uspeli obrniti ta trend, zdaj pa bi bilo treba po prepričanju ministrice državne izdatke za vojsko čim več let povečevati.
Vlada je sicer danes pričakovano potrdila podaljšanje vseh šest obstoječih vojaških misij v tujino, vključno s tremi največjimi v Maliju, Afganistanu ter proti teroristom Islamske države v Iraku in Siriji. Obenem se spreminja mandat slednje, ki je bila doslej omejena na urjenje kurdskih borcev na severu Iraka in se zdaj širi na celotno državo, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Najbolj zaskrbljujoče so sicer razmere v Afganistanu, kjer se število nemških vojakov povečuje z 980 na 1300, saj se varnostne razmere tam v zadnjih letih niso prav nič izboljšale.