REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nulandova priznala: Američani so bili proti mirovnemu sporazumu v Carigradu

Nulandova priznala: Američani so bili proti mirovnemu sporazumu v CarigraduUkrajinci so Američane prosili za nasvet, ali naj v Carigradu marca 2022 podpišejo sporazum, ki bi končal konflikt, je potrdila Victoria Nuland ob pripombi, da je Washington menil, da pogoji Rusije niso dobri za Kijev. Vir: Posnetek zaslona, X

Nekdanja ameriška podsekretarka za politične zadeve Victoria Nuland je posredno priznala, da Ukrajina carigrajskega sporazuma, ki je bil dogovorjen po prvem mesecu vojne, z Rusijo ni podpisala zaradi posvetovanj Ukrajincev z Američani in Britanci.

Ta sporazum pa je bil tako uspešen tudi za Kijev, da so, kot je priznal Oleksij Arestovič, nekdanji svetovalec predsednika države Vladimirja Zelenskega, ukrajinski pogajalci odpirali šampanjce.

Nulandova je v intervjuju z novinarjem Mihailom Zigarjem, ki je v Rusiji označen za tujega agenta, izjavila, da Američani »niso bili preveč obveščeni o podrobnostih sporazuma«, da pa so »Ukrajinci v eni zadnjih faz pogajanj začeli spraševati za nasvet, kam jih bo vse to pripeljalo«.

Nulandova nato ni neposredno potrdila, da Američani sporazuma niso odobrili, je pa navedla, da je v Washingtonu obveljalo stališče, da glavni pogoji Rusije niso ugodni za Kijev, saj je želela Moskva doseči, kot je dejala, »nevtralizacijo Ukrajine« v vojaškem sektorju.

»Ljudje v Ukrajini in zunaj nje so začeli postavljati vprašanja o tem, ali je (mirovni) sporazum dober, in takrat je vse skupaj razpadlo,« je dejala Nulandova.

Carigrajska pogajanja marca 2022 bi lahko vodila do konca konflikta med Rusijo in Ukrajino.

Dokument je bil skoraj podpisan, vendar zaradi vmešavanja Američanov in Britancev to ni bilo storjeno, kar so kasneje priznali tudi Ukrajinci.

Tako je na primer David Arahamija, glavni pogajalec z ukrajinske strani, konec lanskega leta priznal, da bi se spopad lahko končal spomladi 2022, a da to ni bilo storjeno zaradi pritiska Zahoda na oblasti v Kijevu.

Takratni premier Velike Britanije Boris Johnson je Kijev pozval, naj ne podpiše ničesar in naj nadaljuje boj, je priznal Arahamija.

Boris Johnson je te trditve zanikal.

Nulandova je ob tem pravzaprav celo priznala, da so ZDA podpirale prevrat v Ukrajini leta 2014, ker je bila nekdanja predsednica ukrajinske vlade Julija Timošenku proti temu, da Ukrajina postane del zveze NATO.

Pred kratkim je ruski zunanji minister Sergej Lavrov izjavil, da so načela carigrajskega sporazuma še vedno aktualna, a da, čeprav se je ruska stran pripravljena vrniti k temu dokumentu, Moskva zahteva, da se vanj vnesejo določene spremembe, saj sta od predloga za podpis carigrajskega sporazuma minili že več kot dve leti in pol.

Kot je dodal Lavrov, je nove spremembe, ki bi jih morali vnesti v sporazum v Carigradu, omenil ruski predsednik Vladimir Putin med junijskim nagovorom na ruskem obrambnem ministrstvu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek