REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nova francoska zakonodaja o varnosti bo omogočala zaprtje tistih krajev, ki naj bi vzpodbujali k ekstremizmu

Nova francoska zakonodaja o varnosti bo omogočala zaprtje tistih krajev, ki naj bi vzpodbujali k ekstremizmuFrancoski parlament, foto: PATRICK KOVARIK/AFP Photo

Sporna nova francoska zakonodaja o varnosti je v torek pozno zvečer šla čez prvo oviro v parlamentu, ko jo je senat v prvem branju potrdil z veliko večino. Predlagani zakonodajni sveženj, ki naj bi nadomestil izredne razmere, bo tako šel v spodnji dom parlamenta, narodno skupščino, ki bo o njem razpravljala oktobra.

Za zakonodajni predlog, ki ga je francoska vlada sprejela 23. junija, je glasovalo 229 senatorjev, 106 jih je bilo proti, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Predlagana zakonodaja predvideva več pooblastil za pristojne oblasti ter zaprtje tistih krajev, kjer naj bi vzpodbujali k ekstremizmu, za do šest mesecev. Lokalne oblasti bi lahko po novem brez predhodne pridobitve dovoljenja sodišča zavarovale dogodke ali kraje, da bi preprečile morebitne napade.

Notranji minister po novem ne bo več mogel odrediti hišnega pripora za teroristične osumljence, kar mu omogočajo sedaj veljavne izredne razmere, bi pa lahko posameznikom prepovedali zapustiti kraj bivanja. Nova zakonodaja bo še naprej dovoljevala tudi hišne preiskave, a le z dovoljenjem sodnika, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Nova zakonodaja o varnosti je ena glavnih predvolilnih obljub novega francoskega predsednika Emmanuela Macrona, nadomestila pa naj bi izredne razmere, ki so jih v Franciji uvedli po terorističnih napadih v Parizu leta 2015.

Izredne razmere so nazadnje podaljšali 6. julija, in sicer šestič. Veljale bodo do 1. novembra. Macron je napovedal, da po jesenskem izteku izrednih razmer teh ne namerava podaljšati, temveč jih bo nadomestil zakon o varnosti, ki bo oblastem razširil pristojnosti.

Nekateri ukrepi, ki jih predvidevajo izredne razmere, bodo s predlagano zakonodajo v nekoliko omiljeni obliki postali trajni. Organizacije za človekove pravice, kot sta nevladni Amnesty International in Human Rights Watch, so kritične, češ da bi nova zakonodaja lahko vzpostavila "trajne izredne razmere".

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek