sreda, 11. december 2024 leto 29 / št. 346
Nov obrambni pakt med Londonom in Berlinom: Rheinmetall bo na Otoku proizvajal cevi za orožje in »Challengerje«
Nemški proizvajalec orožja Rheinmetall bo proizvajal cevi za orožje v Združenem kraljestvu kot del novega obrambnega pakta med Berlinom in Londonom, katerega cilj je poglobiti vojaško sodelovanje in povečati podporo Ukrajini.
Nova tovarna je del svetovnega prizadevanja podpornikov Kijeva za povečanje proizvodnje topništva in streliva, potem ko je ruska posebna vojaška operacija izčrpala zaloge in razkrila pomanjkljivosti obstoječih zahodnih dobavnih verig.
2/6
— DW Politics (@dw_politics) October 23, 2024
After signing the agreement, German Defense Minister Boris Pistorius called it “the start of something very valuable.” pic.twitter.com/ItlJkmL57j
Tovarna, katere lokacija je še določena, naj bi leta 2027 začela proizvajati cevi za topniško orožje in tanke, predvsem za havbice 120 mm in 155 mm ter za britanski tank Challenger 3.
Generalni direktor »Rheinmetall« Armin Papperger je za Financial Times povedal, da bo naložba nemškega podjetja v Veliki Britaniji zagotovila, da »Združeno kraljestvo ostane vodilno v razvoju in proizvodnji obrambnih tehnologij, ki ščitijo tako nacionalno kot globalno varnost.«
Deutsches RHEINMETALL Schrott. pic.twitter.com/YPGOOo05j3
— assedO (@assed_o36782) October 15, 2024
Tovarna je del poskusa krepitve britansko-nemškega sodelovanja v obrambni industriji v okviru širšega pakta, ki sta ga v sredo podpisala britanski obrambni minister John Healy in njegov nemški kolega Boris Pistorius.
UK and Germany sign 'landmark' defence agreement
— tut0ugh (@tut0ugh) October 23, 2024
Britain and Germany have signed what the UK government is calling a "landmark defence agreement" aimed at boosting security, investment and jobs.
Under the new Trinity House Agreement, German defence company Rheinmetall will… pic.twitter.com/iZn2QZYX2M
Do poglabljanja odnosov prihaja, ko si nova britanska laburistična vlada v Londonu prizadeva obnoviti mostove z evropskimi zavezniki po letih napetosti zaradi brexita.
Berlin se pogaja o krepitvi vojaškega sodelovanja tudi s Parizom.
4/6
— DW Politics (@dw_politics) October 23, 2024
British Defense Minister John Healey sees the pact as a chance for Europe to take on more responsibility for its own security. pic.twitter.com/fOuMjN0GM1
Hkrati si države po vsej Evropi prizadevajo okrepiti sodelovanje zaradi strahu pred izidom predsedniških volitev v ZDA.
EU namreč trepeta, da bi vrnitev Donalda Trumpa pomenila konec ameriške vojaške podpore Ukrajini in postavila pod vprašaj prihodnost Nata.
Rheinmetall to make gun barrels in the UK as part of new defence pact (FT):https://t.co/PF4NGADP8X
— AntiBactDrugDesigns (she,her) (@ArielBlocker) October 23, 2024
Nemčija in Velika Britanija sta za ZDA drugi in tretji največji ponudnik vojaške podpore Ukrajini.
Kijev je od njiju prejel okoli 15 milijard evrov oziroma 14 milijard evrov od leta 2022, kažejo podatki Inštituta za svetovno gospodarstvo Kiel.
Državi sta tudi največji evropski obrambni potrošnici.
The people claiming to “support” Ukraine and Israel have for years taken maximalist positions by rejecting a workable peace and supporting escalation. The consequence has become the current all-or-nothing situation that will likely devastate both states.https://t.co/isxtj9atU9 pic.twitter.com/uVoM0P79CQ
— Glenn Diesen (@Glenn_Diesen) October 23, 2024
Poleg nove tovarne »Rheinmetall« načrtuje tudi skupno delo s podjetji iz Velike Britanije na novih različicah tanka »Challenger 3« in oklepnika Boxer, ki ju že proizvaja v Veliki Britaniji. Načrtuje se tudi sodelovanje pri dronih, pa tudi oboroževanje nemških helikopterjev Sea King.
Vendar je to veliko premalo za spreminjanje razmer na fronti v Ukrajini.
Inštitut za svetovno gospodarstvo s sedežem v nemškem mestu Kiel je namreč opozoril, da Rusija v vsakega pol leta proizvede toliko orožja, kot ga ima vsa nemška vojska...