REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Nočemo vojne zvezd«: Rusija pozvala ZDA, da opustijo namestitev raketnega sistema v vesolju

»Nočemo vojne zvezd«: Rusija pozvala ZDA, da opustijo namestitev raketnega sistema v vesoljuAmeriški predsednik namerava vojno preseliti tudi v - vesolje

Rusko ministrstvo za zunanje zadeve je pozvalo Združene države Amerike, naj opustijo program namestitve raketnega obrambnega sistema v vesolju, saj naj bi ta korak povzročil novo tekmo v oboroževanju.

Moskva je ameriški načrt ocenila kot neodgovornega in ga opisala kot poskus oživitve tako imenovanega programa »Vojne zvezd«.

Program »Vojna zvezd« je ameriška strateška obrambna pobuda, ki jo je ameriški predsednik Ronald Reagan napovedal v 80. letih prejšnjega stoletja, se spominja današnji Los Angeles Times v komentarju Trump's Star Wars' Flash Back.

Moskva opozarja, da je »globoko zaskrbljena« zaradi ameriških načrtov, ki jih razume kot potrditev, da namerava Washington uporabljati vesolje za vojaške namene v bližnji prihodnosti, poroča Reuters.

Ameriški novinar Wayne Madsen je prepričan, da gre tudi pri ameriških grožnjah po izstopu iz pogodbe o jedrskih raketah srednjega in kratkega dosega (INF) za »poskus, da se iz vojaškega proračuna pridobi še nekaj denarja za raziskovanje pri razvoju vesoljskega orožja.«

Po njegovi oceni je namreč »težko dobiti podporo članov predstavniškega doma, ki ga nadzorujejo demokrati, ker bi to delovalo, kakor da ZDA načrtujejo umik iz sporazuma o vesolju iz leta 1967, s katerim se prepoveduje uporaba orožja v vesolju. Mislim, da bodo demokrati rekli nekaj v smislu: 'Dovolj je! Nimamo namere, da financiramo program Vojna zvezd 2!'« ocenjuje Madsen, ki je bil nekoč tudi obveščevalec ameriške obveščevalne službe NSA.

Wayne Madsen: Pri ameriškem odstopu od pogodbe INF gre za poskus, da se iz vojaškega proračuna pridobi še nekaj denarja za raziskovanje pri razvoju vesoljskega orožja.

V Rusiji na napovedan odstop ZDA od pogodbe INF gledajo tudi kot na enega od korakov, ki bi ZDA zagotovila varnost zaradi »protiraketnega ščita«, s tem pa bi bila omogočena izvedba »prvega udarca« na Rusijo.

Dokaz za to je neprevidna izjava polkovnika Roberta Bowmana, direktorja programa protiraketnega ščita ameriškega vojnega letalstva, ki je dejal, da je protiraketna zaščita »manjkajoči člen do prvega udarca«.

Četudi do tega ne bi prišlo nikoli, bi namreč zgolj zaradi omenjenega ščita Rusija morala pristati na podrejeno vlogo v mednarodnih odnosih.

Rusija temu sedaj nasprotuje s supersoničnimi raketami in raketami kratkega dosega - na primer iskanderji - nameščenimi blizu meja članic zveze NATO.

Raketa 9M729 Vir:NDTV
Izstrelek 9M729, s katerim naj bi Rusija domnevno kršila pogodbo INF - na javni predstavitvi.

Ker gre za hitre izstrelke, ki bi bili postavljeni blizu svojih potencialnih ciljev, bi morali že takoj ob lansiranju ameriških raket uničiti vse dele »protiraketnega ščita«, da bi tako omogočili ruski protiudarec.

Na trditve ZDA, da z izstrelkom 9M729 Rusija krši pogodbo INF pa je Rusija odgovorila tako -, da ga je javno prikazala in na predstavitev povabila predstavnike ZDA. Ti pa so udeležbo na predstavitvi zavrnili.

Ruski strokovnjaki so pojasnili, da so kontejnerji raket večji in daljši, ker jih je po novem v zabojnikih več (štiri namesto dveh) in imajo boljšo komunikacijsko opremo, zato so rakete tudi daljše in bolj natančne.

Nimajo pa daljšega dosega, saj naj bi letele celo 10 kilometrov manj kot stare, ki za ZDA niso bile problematične.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek