REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Noam Chomsky: Rusija je veliko bolj humana kot ZDA v Iraku

Noam Chomsky: Rusija je veliko bolj humana kot ZDA v IrakuUkrajinski vojaki na urjenju na vojaškem poligonu v Nemčiji. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

»V Ukrajini se ni zgodilo obsežno uničenje infrastrukture. Rusija bi to nedvomno lahko storila, verjetno s konvencionalnim orožjem. Kijev bi lahko naredila za življenje neprimerno mesto, kot je bil Bagdad, lahko bi napadla oskrbovalne linije v zahodni Ukrajini,« je opozoril politični analitik in filozof Noam Chomsky v intervjuju za tednik New Statesman.

Primerjal je ruski način bojevanja z ameriško invazijo na Irak leta 2003, pri čemer je pokazal, da je Moskva veliko bolj humana, zmerna in zadržana od ZDA.

Spomnil je, da so se morale delegacije Združenih narodov po začetku invazije na Irak zaradi »resnega in ekstremnega napada« umakniti s terena.

Vojni zločini ameriških sil v Iraku. Na fotografijah so grozljivi prizori mučenja iraških ujetnikov v zaporu Abu Graib pri Bagdadu; ta grozodejstva pod taktirko vojakov ZDA je človeštvu razkril veteran ameriškega raziskovalnega novinarstva Seymour Hersh. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

»To sta ameriški in britanski slog vojskovanja. Poglejte žrtve, uradne številke, po podatkih Združenih narodov pravijo, da je v Ukrajini približno 8000 civilnih žrtev. Koliko civilnih žrtev je bilo, ko sta ZDA in Velika Britanija napadli Irak?«, sprašuje Chomsky.

New Statesman spominja, da je v 20 letih v Iraku umrlo od 186.000 do 210.000 civilistov.

Kot dokaz zadržanosti ruske vojske Chomsky navaja veliko število visokih tujih uradnikov, ki so pripotovali v Kijev od izbruha vojne.

»Ko sta ZDA in Britanija uničevali Bagdad, je šel kakšen tuji voditelj tja na obisk?

Ne, ker ko gresta Amerika in Velika Britanija v vojno, zgrabita žrtev naravnost za vrat.

Uničijo vse, komunikacije, transport, energetiko, vse, kar omogoča državi in državljanom delovati,« navaja ameriški filozof, čigar oče je bil rojen na ozemlju današnje Ukrajine, preden se je leta 1913 priselil v ZDA.

Chomsky poudarja, da ZDA in Združeno kraljestvo zavračata mirovne pogovore z Rusijo zaradi lastnih nacionalnih interesov, čeprav je Ukrajina že resno opustošena zaradi konflikta.

»Kijev ni svoboden, odvisen je od odločitev ZDA. Za Washington je vse to poceni, Kijev oskrbuje z orožjem z enim samim ciljem – oslabiti Rusijo,« poudarja Chomsky.

Prepričan je, da Ukrajina nikoli ne bo del zveze NATO.

»To je rdeča črta, pri kateri so vztrajali vsi ruski voditelji, od nekdanjega ruskega predsednika Borisa Jelcina do nekdanjega sovjetskega voditelja Mihaila Gorbačova. Ukrajina naj dobi status, ki ga je imela Avstrija med hladno vojno ali Mehika danes. Mehika se ne more pridružiti vojaškemu zavezništvu, ki ga ZDA obravnavajo za sovražnega. Res je, da o tem ni nobene pogodbe, a je očitno,« poudarja Chomsky.

Prevara, ki jo je 2022 razkril nemški SpiegelZahod je voditeljem Sovjetske zveze in Rusije ves čas zagotavljal, da se NATO ne bo širil »niti za inč« proti vzhodu Stare celine, če umaknejo 400.000 vojakov iz Nemčije in vzhodne Evrope. Vir: Zajem zaslona, Twitter, Der Spiegel

Po njegovih besedah ​​bi mirovni sporazum moral vsebovati določila, da Ukrajina zagotavlja »določeno stopnjo avtonomije« vzhodni regiji Donbas, ki je danes delno okupirana s strani Rusije.

Ko gre za prošnji Švedske in Finske za vstop v zvezo NATO, ocenjuje, da razlog ni »strah pred ruskim napadom, ki nikoli ni bil niti načrtovan«, ampak da se Natu pridružujeta zaradi »novih tržnih priložnosti in dostopa do naprednih tehnologij«.

»Trditve, da bi Rusija lahko ogrozila katero koli državo, so zahodna propaganda,« dodaja.

Chomsky navaja, da Washington s širitvijo zveze NATO ni izzival le Rusije, ampak odkrito provocira tudi Kitajsko zaradi Tajvana.

»ZDA poskušajo obkrožiti Kitajsko z obročem stražarskih držav, oboroženih z naprednim preciznim orožjem, usmerjenim proti Kitajski,« opozarja Chomsky, medtem ko kritizira obrambno sodelovanje ZDA z državami, kot so Japonska, Južna Koreja in Avstralija.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek