REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nihče ni nedotakljiv: Izdan nalog za aretacijo predsednika Južne Koreje

Nihče ni nedotakljiv: Izdan nalog za aretacijo predsednika Južne KorejeJun je obtožen vodenja upora, enega od zločinov, za katere južnokorejski predsedniki nimajo imunitete. Vir: Posnetek zaslona, X

Južnokorejsko sodišče je danes izdalo nalog za aretacijo suspendiranega predsednika Jun Suk Jeola, ki mu je bil v parlamentu izglasovan impeachment, potem ko je v začetku meseca za kratek čas uvedel vojno stanje.

Sodišče v Seulu je tako pozitivno odgovorilo na zahtevo Urada za preiskovanje korupcije za visoke uradnike (CIO).

Sodišče je v zvezi s preiskavo odobrilo tudi nalog za preiskavo Junove predsedniške rezidence, poroča Yonhap.

Nalog za aretacijo Juna velja do 6. januarja in če ga bodo aretirali, bo postal prvi južnokorejski predsednik, ki bo končal v zaporu.

Po morebitnem prijetju mora CIO v 48 urah sprejeti odločitev, ali bo izdal nalog za Junovo aretacijo zaradi nadaljnjega zaslišanja ali pa ga bo izpustil na prostost.

CIO je zahteval nalog za aretacijo, potem ko je Jun ignoriral tri vabila, naj se pojavi na zaslišanju, odkar je 3. decembra izdal ukaz o vojnem stanju.

Okrajno sodišče je prošnji ugodilo zaradi suma, da je Jun storil kaznivo dejanje.

Jun je obtožen vodenja upora, enega od zločinov, za katere južnokorejski predsedniki nimajo imunitete.

Junov odvetnik, Jun Kab Keun, je dejal, da bo predsednikova pravna ekipa vložila tožbo na ustavnem sodišču, da bi ustavila izvršitev naloga za aretacijo, saj trdi, da je bil nalog za prijetje nezakonit, glede na to, da CIO ni bil zakonsko pooblaščen za iskanje naloga.

Čeprav ni jasno, kdaj in kako bo nalog za aretacijo uresničen, je služba za varovanje predsednika napovedala, da bo ukrepala v skladu s pravnim postopkom.

Kot poroča Guardian, je policija razporejena pred Junovo rezidenco v središču Seula, potem ko so se pred njo pojavili privrženci suspendiranega predsednika in protestniki, ki so pozivali k njegovi odstavitvi.

Lokalni mediji so ponoči objavili slike prepira med taboroma.

Odločitev o vojnih razmerah je vključevala prepoved politične dejavnosti in cenzuro medijev, kar je bila prva taka uredba v Južni Koreji po osemdesetih letih prejšnjega stoletja.

Odločitev o uvedbi vojnega stanja je Jun sprejel nenadoma, 3. decembra, nato pa jo je nekaj ur kasneje po burnih protestih opozicije in državljanov umaknil.

Njegova poteza je sprožila množične demonstracije in tedne političnih pretresov, ustavila diplomacijo na visoki ravni in razburkala finančne trge.

Junova predsedniška pooblastila so bila začasno odvzeta, potem ko je južnokorejski parlament 14. decembra glasoval o njegovi odstavitvi, kar mora potrditi še ustavno sodišče.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek