sobota, 27. junij 2026 leto 31 / št. 178
Netanjahu: Izrael bo kljub sporazumu o delnem umiku ostal v »varnostnem pasu« v južnem Libanonu
Hezbolahove "katjuše" Viir: X
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je v posneti videoizjavi v petek zvečer dejal, da bo izraelska vojska ostala v »varnostnem območju«, ki ga nadzira v južnem Libanonu, dokler se Hezbolah ne razoroži.
Te izjave so bile podane kmalu po tem, ko so Izrael, Libanon in Združene države v Washingtonu podpisale okvirni sporazum, kar je napovedal ameriški zunanji minister Marco Rubio.
Netanjahu je sporazum, ki je bil podpisan po dolgotrajnih pogajanjih v Washingtonu med Izraelom in Libanonom, opisal kot »velik dosežek« za Izrael.
Sporazum je označil za velik udarec za Iran, ki je po njegovih besedah poskušal prisiliti Izrael k umiku.
Izraelska državna televizijska postaja Kan TV News je poročala, da sporazum v okviru pilotnega programa predvideva umik izraelskih sil iz dveh območij v južnem Libanonu.
Obe območji ležita na obeh straneh reke Litani, je poročal, in dodal, da se bodo libanonske vojaške sile v spremstvu ameriških sil po izraelskem umiku umaknile na ta območja, je dejal Kan.
Po poročilu so se strani dogovorile tudi o tem, kako obravnavati tunele Hezbolaha v južnem Libanonu, kako se spopasti z naraščajočo močjo te skupine ter kako voditi pogajanja o kopenski meji med Izraelom in Libanonom.
