REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Netanjahu izgublja nadzor: ZDA ne vedo več, kdo je na čelu Izraela

Netanjahu izgublja nadzor: ZDA ne vedo več, kdo je na čelu IzraelaOdvisen od skrajno desničarskih koalicijskih partnerjev, Netanjahu omahuje s sprejemom ameriških nasvetov in nakazuje, da se bodo napetosti med ZDA in Izraelom povečale. Vir: Posnetek zaslona, X

Ameriški uradniki, ki sodelujejo z izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem, se sredi konflikta med Izraelom in Hamasom začenjajo spraševati, ali je res on tisti, ki vodi glavno besedo v državi, piše v analizi bruseljski portal Politico.

Izraelski voditelj poskuša ostati na položaju in se tako izogniti zaporu zaradi obtožb o korupciji, zaradi česar je še posebej občutljiv na zahteve skrajno desnih članov njegove vladajoče koalicije.

Obenem ga lahko sodba izraelskega vrhovnega sodišča, usmerjena proti njegovim prizadevanjem za prenovo sodstva naredi še bolj ranljivega.

Netanjahujevi skrajno desni koalicijski partnerji, predvsem finančni minister Bezalel Smotrič in minister za nacionalno varnost Itamar Ben-Gvir, gojijo »globoka protipalestinska stališča« in ignorirajo predloge ZDA, ki se jim zdijo preveč prijazni do Palestincev.

Če bi zapustili Netanjahujevo koalicijo, bi lahko izgubil premierski položaj in s tem povečal tveganje aretacije.

Zaradi tega Netanjahu omahuje glede sprejetja ameriških nasvetov in namiguje, da se bodo ameriško-izraelske napetosti povečale.

»Ni nam vedno jasno, kdo je na čelu Izraela,« je dejal ameriški uradnik, seznanjen z ameriško-izraelskimi pogajanji, in nadaljeval: »Bilo je nekaj prebliskov, ko je Netanjahu namignil ali celo rekel zelo eksplicitno - moje roke so zvezane, veste, imam to koalicijo.«

Kot piše »Politico«, je ameriški uradnik govoril pod pogojem anonimnosti, da bi lahko predstavil občutljive podrobnosti pogajanj.

Netanjahu je v želji po obstanku na oblasti, ocenjuje bruseljski portal, sklepal številne kompromise z najbolj skrajnimi izraelskimi političnimi frakcijami, tako da si je že pred vojno na določen način zvezal roke.

Zdaj poskusi, da zadovolji vse »Smotričeve« in »Ben-Gvirijeve« sioniste slabijo njegovo sposobnost sprejemanja težkih odločitev.

Aaron David Miller, nekdanji dolgoletni pogajalec za Bližnji vzhod, Netanjahuja opisuje kot »vedno bolj obupanega«.

Navsezadnje gre za politika, ki se je predstavljal kot najboljše upanje za varnost Izraela – kar je blagovna znamka, ki je bila močno okrnjena po napadu Hamasa 7. oktobra.

»Netanjahu je primer voditelja, ki je zamešal željo po političnem preživetju s tistim, kar je po njegovem mnenju najboljši interes njegove države. To je grozna kombinacija in vodi v sprejemanje klavrnih odločitev,« je opozoril Miller.

Netanjahujeva nesoglasja z Washingtonom se nanašajo tudi na dolgoročna vprašanja, kot je ameriški predlog, da palestinske oblasti upravljajo Gazo.

»Da niti ne omenjamo ideje o morebitni palestinski državi,« navaja »Politico«.

Ben-Gvir in Smotrič sta šla še korak dlje s pozivom k domnevni »prostovoljni selitvi Palestincev iz Gaze« ter prihodnji izraelski poselitvi in ​​okupaciji tega ozemlja.

State Department je takšne komentarje kritiziral kot »podžigajoče in neodgovorne«.

Kljub vsemu pa je izraelski premier nedavno nakazal, da tudi po koncu vojne ne bo odstopil.

Ni še jasno, kaj naj bi Netanjahu sploh štel za konec spopada.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek