REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nekdanji uradnik Pentagona: Vojna v Ukrajini je oslabila ZDA

Nekdanji uradnik Pentagona: Vojna v Ukrajini je oslabila ZDATa spopad je že vojaško oslabil ZDA, saj je izpraznil ameriške arzenale, recesija v Evropi, zlasti v Nemčiji in Veliki Britaniji, pa bo povzročila zmanjšanje obrambnih stroškov in zmanjšanje števila osebja. Vir: Posnetek zaslona, X

Vojna v Ukrajini je močno oslabila ZDA, saj je izpraznila ameriške arzenale, to pa je spodkopalo interese Združenih držav drugod, predvsem v Pacifiku, piše nekdanji namestnik pomočnika ameriškega obrambnega ministra Stephen Bryen na svojem blogu Orožje in strategije na Substacku.

Namesto da bi NATO leta 1991 razpadel, tako kot Varšavski pakt, je zahodno vojaško zavezništvo sprejelo politiko širitve in sodelovalo v vojnah v Bosni in Hercegovini, v vojnah proti Srbiji, Libiji in Afganistanu. NATO se še vedno poskuša razširiti na vzhod.

Če ne štejemo Ukrajine, Gruzije in Moldavije, kar je še eden od Natovih ciljev, se je zavezništvo danes spremenilo v ogromno večnacionalno zvezo, ki jo sestavlja 32 držav, ugotavlja Bryen.

Leta 1935 je ameriški general Smedley Butler objavil 55-stranski članek z naslovom »Vojna je izsiljevanje« (War is a Racket), v katerem je zapisal: »Vojna je izsiljevanje. V vojni se dobiček šteje v dolarjih, izgube pa v življenjih. Le malo ljudi ve, za kaj v resnici gre. Vojna koristi le majhnemu številu ljudi. V vojni jih le nekaj služi ogromno bogastvo«.

Vsi Butlerjevi argumenti veljajo še danes.

Če pogledamo tragedijo v Ukrajini, je ​​težko razumeti, zakaj je bilo toliko milijard dolarjev porabljenih v križarski vojni Nata za širitev njegovih meja, navaja Bryen.

Evropska vojaška moč je razdrobljena in trpi pomanjkanje v mnogih pogledih.

Evropska vojaška moč je razdrobljena in trpi pomanjkanje v mnogih pogledih.

Britanska kopenska vojska je vse manjša. Britanija ima trenutno 76.320 vojakov, vendar je le majhen del pripravljen sodelovati v vojaških operacijah. Te sile so manjše, kot je bila britanska vojska v času ameriške revolucije.

Francija stoji nekoliko bolje kot Britanija. Francosko vojsko sestavlja 270.000 vojakov, vendar je njena zmožnost namestitve vojakov zunaj države precej omejena. Poljska ima vojsko 216.000 mož, eno največjih vojsk na celini.

Evropskim silam z nekaj izjemami primanjkuje oklepnikov in topništva. Poleg tega so Evropejci velik del orožja že prepustili Ukrajini.

Težko je razumeti, kako Evropa porabi 295 milijard dolarjev na leto za obrambo, a še vedno nima dobro opremljenih sil, pravi Bryen.

ZDA imajo okoli 100.000 vojakov, nameščenih po Evropi, vključno z ameriškimi zračnimi silami, vojsko, marinci, mornarico in posebnimi enotami. Približno 20.000 jih je razporejenih v vzhodni Evropi, od Estonije prek Litve, Latvije in Poljske do Romunije.

Evropejci pričakujejo, da jih bodo ameriške ekspedicijske sile zaščitile, trdi Bryen.

Evropa namenja veliko za obrambo, kar 295 milijard dolarjev, kar je v primerjavi z Rusijo veliko, a za to ne dobi veliko.

Morda je Smedley Butler vedel odgovor, zakaj je temu tako.

ZDA so od Evrope zahtevale, naj porabi več za obrambo.

Vendar pa bo recesija v Evropi, zlasti v Nemčiji in Veliki Britaniji, verjetno povzročila zmanjšanje izdatkov za obrambo in zmanjšanje števila žive sile, meni nekdanji namestnik pomočnika ameriškega obrambnega ministra.

Vse to zmanjšuje zmožnost ZDA, da brani svoje interese drugje, zlasti v Azijsko-pacifiški regiji, trdi Bryen.

Širitev Nata predstavlja veliko tveganje za ZDA, ki so podpirale širitev Nata in sovražno, agresivno držo do Rusije.

Je zdaj čas, da končno ponovno razmislimo o ameriški podpori širitvi Nata, se sprašuje nekdanji namestnik pomočnika ameriškega obrambnega ministra.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek