REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nekdanji funkcionar MI6: Največja poraženka v konfliktu v Ukrajini bodo – Združene države Amerike

Nekdanji funkcionar MI6: Največja poraženka v konfliktu v Ukrajini bodo – Združene države AmerikeNajvečje odkritje ameriškega novinarja Seymourja Hersha ni, da za sabotažo plinovoda Severni tok v Baltskem morju stojijo ZDA, ampak da so politične frakcije v Washingtonu zaradi tega jezne na Bidnovo administracijo, piše Alastair Crooke. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Lahko se zgodi, da bodo Združene države Amerike največja poraženka vojne v Ukrajini, opozarja Alistair Crooke, nekdanji britanski diplomat in nekdanji visoki uslužbenec biritanske obveščevačne agencije MI6 v avtorskem besedilu, objavljenem na portalu Strategic Culture Foundation.

Crooke poudarja, da prav zadnja razkritja neodvisnega novinarja in dobitnika Pulitzerjeve nagrade Seymourja Hersha podpirajo tak zaključek.

Nekdanji britanski obveščevalec meni, da najbolj eksplozivno razkritje Seymourja Hersha ni, da je bil ameriški predsednik Joe Biden pripravljen razstreliti rusko-nemški plinovod Severni tok, temveč ameriška obveščevalna skupnost in deli establišmenta v Washingtonu, ki naj bi bili seznanjeni z načrti za morebitno sabotažo že od samega začetka in so zdaj zgroženi nad dejstvom, da je Biden to res udejanil.

Spomnimo, Hersh je v začetku meseca objavil, da so plinovode razstrelile ZDA ob pomoči Norveške, in to tako, da so potapljači ameriške mornarice že poleti leta 2022 pod okriljem vojaške vaje NATO pakta postavili eksploziv na cevovode v Baltskem morju, nakar so Norvežani eksploziv aktivirali na daljavo tri mesece kasneje.

Hersh v svojem poročilu tudi navaja, da je Jake Sullivan, sekretar za nacionalno varnost Bele hiše skoval načrte za sabotažo že decembra 2021 v prisotnosti delovne skupine, ki so jo sestavljali visoko pozicionirani ameriški obveščevalci in uradniki.

Toda ameriško obveščevalno skupnost je naposled razkačila Bidnova odločitev, da načrte res sprovede iz besed v delo.

V poznejšem intervjuju za Berliner Zeitung je Hersch razkril, da so bili ameriški uradniki, neposredno vpleteni v načrtovanje sabotaže, zgroženi, ko je bila ta izvedena.

»Izdelki ameriške obrambne industrije se v Ukrajini porabijo hitreje, kot se proizvedejo. To negativno vpliva na kalkulacije ZDA glede Kitajske, saj ameriški vojaški inventar izginja v Ukrajini. In vojna v Ukrajini se zlahka prelije na vzhodno Evropo,« opozarja Crooke.

Po Hershevih besedah ​​so obveščevalci menili, da bo miniran plinovod uporabljen predvsem kot pogajalsko orodje in varnostni ukrep, ki bo Nemčijo obdržal na pravi poti, če bo Berlin zaradi posledic energetske in gospodarske krize v luči pomanjkanja poceni ruskega plina, omahoval pri nadaljnjem oboroževanju Ukrajine.

»Ko je bila operacija končana, se je vse skupaj vsem vse bolj upiralo in je postajalo vedno bolj gnusno za ljudi, ki so jo vodili,« je za nemški časopis povedal Hersch.

»Gre za ljudi, ki delajo na najvišjih položajih v tajnih službah in so dobro izurjeni. Projektu so nasprotovali, zdel se jim je nor,« je dodal.

Hersh je tudi navedel, da je svoje informacije dobil prav zato, ker so bile frakcije v ameriški obveščevalni skupnosti jezne na Bidna in njegov ožji krog sodelavcev.

Predsednik ZDA se je še kako dobro zavedal posledic (razstrelitve plinovoda) za prebivalce Nemčije.

»Kar vem, je, da ni možnosti, da bi se ta vojna končala tako, kot si ZDA želijo ... Strah me je, da je bil predsednik sploh pripravljen na kaj takega. In ljudje, ki so izvedli zaukazano jim misijo, so prepričani, da se je predsednik ZDA še kako dobro zavedal posledic (razstrelitve plinovoda) za prebivalce Nemčije. Prepričani so, da bo to na dolgi rok škodovalo ne samo Bidnovemu predsedniškemu ugledu, ampak bo povzročilo tudi veliko politično škodo državi. To bo stigma za ZDA,« je Hersch povedal za Berliner Zeitung.

In - kakšne so posledice Hershovih odkritij?

Britanski obveščevalec meni, da ni težko razumeti, zakaj so bile frakcije znotraj »globoke države« tako silno presunjene.

»Izdelki ameriške obrambne industrije se v Ukrajini porabijo hitreje, kot se proizvedejo. To negativno vpliva na kalkulacije ZDA glede Kitajske, saj ameriški vojaški inventar izginja v Ukrajini. In vojna v Ukrajini se zlahka prelije na vzhodno Evropo,« opozarja Crooke.

»Bistvo problema (kot ga vidi elita) je nepričakovano spoznanje, da bi lahko bile ZDA same največja poraženka v vojni proti Rusiji. Moskva je to dojela že od samega začetka,« sklene Crooke.

Da bi bila zadeva še hujša, avtor poudarja, da je Bidnova administracija v svojih mrzličnih prizadevanjih, da bi želeno zmago v Ukrajini prelila v politične točke za prihajajoče predsedniške volitve, dejansko spremenila ta konflikt v eksistencialno vprašanje ZDA, v smislu, da bo škoda za ugled Amerike prevelika, če se bo izkazala kot poraženka, pojasnjuje nekdanji obveščevalec.

Ob vsem tem še posebej izpostavlja dejstvo, da sta dve največji svetovni jedrski sili v eksistencialnem konfliktu - zelo slaba novica.

Poleg tega nekdanji britanski obveščevalec poudarja, da ima za seboj Joe Biden precejšnjo zgodovino sprejemanja slabih strateških odločitev, kot je uvedba gospodarskih sankcij proti Rusiji (kar je bilo storjeno, kot poudarja Crooke, brez vednosti Centralne banke ZDA in je pri njenih vodilnih prav tako povzročilo velik šok), ki se je izkazalo za neučinkovito.

Celo nekdanji ameriški obrambni minister Robert Gates, spominja Crooke, je nedavno ponovil, da je Biden v zadnjih štirih desetletjih napačno ocenil vsako pomembnejše vprašanje ameriške vojaške in zunanje politike.

Ker bi tako poraz kot priznanje Bidnove napake privedlo do omahovanja članic Nata in rast nezaupanja v ameriško vodenje ter bi morda pripeljalo celo do razpada Severnoatlantskega zavezništva oziraje na dejstvo, da so možnosti za »magično« zmago Ukrajine iz dneva v dan vse manjše (Crooke trdi, da niti načelnik generalštaba ZDA Mark Milley, niti sam ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski, v zmago ne verjameta več), nekdanji uradnik MI6 meni, da se bo Washington odločil za pristop na »vse ali nič«.

Z drugimi besedami, Biden bi se v obupu lahko odločil za namestitev Natove vojske v zahodni Ukrajini kot »tampon« pred pričakovano rusko ofenzivo, meni Crooke.

In ocenjuje, da se v Beli hiši in Pentagonu o tej potezi že razmišlja…

Nekdanji uradnik MI6 kljub naraščajočemu nezadovoljstvu v Washingtonu verjame, da ameriški Kongres ne bo javno preganjal Bidna in njegovih pomočnikov, ker so obšli uradne kanale odločanja, ker bi s tem razkrili »neizrekljivo«.

»Neizrekljivo,« poudarja Crook, je dejstvo, da obe strani predstavniškega doma tradicionalno podpirata takšno samovoljo v vodstvu ZDA, saj šefu države omogoča, da hitro in makiavelistično dela, neomejen (pogosto zapletenim in počasnim) procesima demokratičnega odločanja.

Namesto tega je lahko že sam obstoj Hershevega poročila primer odziva »globoke države« na nezadovoljstvo z Bidnovimi spornimi dejanji.

»Preprosto povedano, pomen Herschevega intervjuja za Berliner Zeitung (in njegovih drugih del) je v tem, da so frakcije znotraj ameriške globoke države javno pokazale, da so besne na krog neokonservativcev (Jake Sullivan, Antony Blinken in Victoria Nuland). Zaupanja je konec,« piše Crooke.

»Njihov čas je minil in Hershevo besedilo je le prvi korak k njihovemu koncu,« je sklenil.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek