sobota, 18. januar 2025 leto 30 / št. 018
Navkljub sankcijam: Rusija v proizvodnji raket prehitela ZDA in Evropo, skupaj!
Po trditvah nekaterih ameriških in evropskih visokih obrambnih uradnikov je Rusiji uspelo premostiti sankcije, ki jih je proti njej uvedel Zahod, in je močno povečala proizvodnjo raket nad predvojno ravnjo, zaradi česar bi lahko bila Ukrajina v prihodnjih mesecih še posebej ranljiva, piše New York Times (NYT).
Poleg tega, da so porabile več kot 40 milijard dolarjev za nakup orožja za Kijev, so ZDA poskušale omejiti tudi rusko vojaško dobavo. Vendar se je navkljub ameriškim poskusom zamejiti ruske dobave do konca leta 2022 ruska vojaška industrijska proizvodnja začela znatno povečevati, so povedali ameriški uradniki pod pogojem anonimnosti.
Russia overcomes sanctions to expand missile production, officials say - New York Times
— Sprinter (@Sprinter99800) September 13, 2023
Moscow's rocket production now exceeds pre-war levels, officials say, leaving Ukraine particularly vulnerable this winter.
According to US, European and Ukrainian officials, Russia has been… pic.twitter.com/Pabgi9AeyJ
Manj kot leto dni po začetku vojne je Rusiji uspelo obnoviti trgovino s kritičnimi komponentami in jih usmeriti skozi države, kot sta Armenija in Turčija.
Povečana vojaška proizvodnja Rusije še posebej skrbi zahodne zaveznike, saj Moskva uporablja rakete za uničenje ukrajinskega električnega omrežja in druge kritične infrastrukture.
Uradniki Pentagona se bojijo, da bi lahko velika ruska zaloga raket pomenila mračno in mrzlo zimo za državljane Ukrajine.
Pentagon si trenutno prizadeva najti načine za pomoč Kijevu pri sestrelitvi ruskih raket in brezpilotnih letal, piše NYT.
Pentagon je doslej zagotovil zračne obrambne sisteme Patriot in prosil svoje zaveznike, naj zagotovijo strelivo za sisteme S-300.
Toda Ukrajina nima dovolj sistemov protizračne obrambe, da bi pokrila celotno ozemlje.
"Russia has managed to overcome sanctions and export controls imposed by the West to expand its missile production beyond prewar levels, according to U.S., European and Ukrainian officials,"https://t.co/ionyPtS2AF
— Rob Lee (@RALee85) September 13, 2023
Oktobra 2022 so ZDA zbrale mednarodne uradnike v Washingtonu, v prizadevanjih, da bi okrepile sankcije proti Rusiji, vendar so ameriški uradniki takrat morali priznati, da sankcije in nadzor izvoza »le delno delujejo«.
Z drugimi besedami, Rusija se je hitro prilagodila in si zagotovila dele, ki jih potrebuje za vojaško industrijo.
Rusija je prestrukturirala svoje gospodarstvo in se osredotočila na vojaško proizvodnjo.
Shoigu and the red lines: “the use of Himars and Storm Shadow missiles outside the conflict zone will mean the full participation of the US and UK in the conflict and will entail immediate attacks on decision-making centers in Ukraine.”
— Victor vicktop55 (@vicktop55) September 13, 2023
Attack on Sevastopol. The Ukrainian… pic.twitter.com/eKOZTyqXGv
Ruskim varnostnim službam in ministrstvu za obrambo je z visokimi prihodki iz virov energentov uspelo pridobiti mikroelektroniko in druge materiale, potrebne za manevrirne rakete, poudarja NYT.
Vojaška proizvodnja v Rusiji ni samo okrevala, ampak se je tudi znatno povečala.
Visoki ameriški vojaški uradnik je dejal, da je lahko Rusija pred vojno proizvedla 100 tankov na leto, zdaj pa jih proizvede 200. Zahodni uradniki menijo, da je Rusija na dobri poti, da proizvede dva milijona topniških granat na leto, kar je dvakrat več od ocen Zahoda.
Russia Overcomes Sanctions to Expand Missile Production, Officials Say | The New York Times | September 13, 2023 https://t.co/eBPcL53IPf
— deno (@denobuzz) September 13, 2023
Moscow’s missile production now exceeds prewar levels, officials say, leaving Ukraine especially vulnerable this coming winter. pic.twitter.com/pxen35rs9N
Skratka, Rusija zdaj proizvede veliko več topniškega streliva kot ZDA in Evropa - skupaj.
Po besedah Kustija Salma, visokega uradnika estonskega obrambnega ministrstva, je ruska proizvodnja streliva trenutno sedemkrat večja od proizvodnje na Zahodu.
Poleg tega so proizvodni stroški v Rusiji precej nižji kot na Zahodu, je dodal Salm. Na primer, proizvodnja topniške granate kalibra 155 mm za zahodne države stane od 5000 do 6000 dolarjev, v Rusiji pa le 600 dolarjev.
»Na številnih področjih je Rusom uspelo znatno povečati svojo proizvodnjo,« je potrdil tudi Dmitrij Alperovitch, mednarodni strokovnjak za varnost in predsednik raziskovalnega centra Silverado Policy Accelerator iz Washingtona.
Russia has overcome trade restrictions imposed by the West to expand its missile production beyond prewar levels, officials said.https://t.co/BAgOxsQyWR
— The New York Times (@nytimes) September 13, 2023
Ameriški uradniki so priznali, da »lahko upočasnijo, ne pa preprečijo Rusiji« nakup delov za izdelavo raket in da je nerealno misliti, da se Moskva ne bo odzvala na ameriške omejitve.
»Ruska vlada ni preprosto vrgla puško v koruzo in rekla: 'Dobili ste nas, odnehali bomo,'« je opozoril Matthew Axelrod, sekretar ameriškega ministrstva za trgovino.
»Rusi postajajo vse bolj ustvarjalni pri iskanju načinov, kako zaobiti zahodne omejitve,« je priznal Axelrod.
The @europarl just voted to burn yet more public money on "security & defence." Appalling!
— Clare Daly (@ClareDalyMEP) September 12, 2023
The security we demand is the security of a decent job & a place to live. The defence we want is a defence of our rights. We reject a Europe that robs from the poor to bankroll slaughter. pic.twitter.com/usJ7exC35o
Po drugi strani pa je po mnenju ameriških uradnikov tudi dobra novica: povečana ruska vojaška proizvodnja terja visoko ceno za rusko gospodarstvo.
Nek visoki zahodni vojaški uradnik trdi, da je Rusija skoraj tretjino svojega komercialnega gospodarstva preusmerila v proizvodnjo orožja.
Če bi Rusija v prihodnjih mesecih obnovila svojo zračno kampanjo proti ukrajinski energetski infrastrukturi, kot verjamejo nekateri zahodni analitiki in vladni uradniki, bi to lahko zlomilo voljo Ukrajincev, da bi nadaljevali boj, sklene nekoliko otožno newyorški časnik.