REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Najvišji ameriški general napoveduje dolžino ukrajinskega konflikta

Najvišji ameriški general napoveduje dolžino ukrajinskega konfliktaO ukrajinskih žrtvah ni želel špekulirati. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

ZDA so pomagale usposobiti in opremiti ukrajinsko vojsko za prihajajoče operacije, bodisi ofenzivne ali obrambne, vendar je malo verjetno, da bodo boji prinesli jasnega zmagovalca v letu 2023, je general Mark Milley, načelnik ameriškega Združenega štaba oboroženih sil, povedal novinarjem v podcastu, ki je bil predvajan v torek.

Na vprašanje, kaj pričakuje od dolgo napovedovane protiofenzive Ukrajine, je Milley za Foreign Affairs dejal, da so ZDA in njihovi evropski partnerji v NATO bloku pomagali Kijevu usposobiti in opremiti »približno devet brigad kombiniranega orožja, oklepnikov in mehanizirane pehote« v zadnjih nekaj mesecih, pa tudi nekaj lahke pehote.

Kijevske sile »trenutno imajo ofenzivne zmogljivosti, lahko izvajajo ofenzivne operacije in imajo tudi obrambne zmogljivosti, ki so bistveno izboljšane glede na tisto, kar so bile le pred letom dni za konvencionalne operacije,« je dejal.

Medtem so Kremelj napadli tudi z dvema dronoma. Po oceni najvišjih predstavnikov Rusije gre za provokacijo in celo za poskus atentata na predsednika Vladimirja Putina.

In dodal: »Imajo pomembno količino načrtovanja in usklajevanja ter vse to, kar morajo narediti, če bi začeli ofenzivno operacijo.«

Medtem so Kremelj napadli tudi z dvema dronoma. Po oceni najvišjih predstavnikov Rusije gre za provokacijo in celo za poskus atentata na predsednika Vladimirja Putina.

Cilj bi lahko bil povzročiti večjo eskalacijo vojne in posredno izzvati proteste v Rusiji ter strmoglaviti Putina z oblasti, čeprav je to zelo malo verjetno.

Ukrajina je odgovornost za napad zanikala, čeprav je istočasno ukrajinska pošta že izdala znamko, na kateri je precej prenapihnjeno ovekovečen napad na Kremelj.

Od dveh dronov naj bi bil eden sestreljen, drugi pa naj bi na strehi senata v Kremlju naredil le minimalno škodo. 

Če gredo Ukrajinci v ofenzivo, je po Milleyjevem mnenju možno vse - od popolnega zloma ruske fronte do popolnega neuspeha ukrajinskih sil.

»Mislim pa, da je verjetnost, da bo katera koli stran dosegla svoje politične cilje – vojna je politika z izključno uporabo vojaških sredstev – zelo majhna, saj je to zelo zahtevno, gre za velik izziv. In odkrito povedano, mislim, da to letos ni verjetno,« je povedal Mark Milley, načelnik ameriškega Združenega štaba oboroženih sil.

General Milley trdi, da je ruska vojska utrpela 250.000 žrtev in da je konflikt resno prizadel vojsko, družbo in gospodarstvo Ruske federacije.

O ukrajinskih žrtvah ni želel špekulirati. Vendar gre v tem primeru glede števila ruskih žrtev za zavajanje, saj se med žrtve štejejo tako mrtvi kot vsi ranjeni, skupaj s civilisti.

O ukrajinskih žrtvah ni želel špekulirati. Vendar gre v tem primeru glede števila ruskih žrtev za zavajanje, saj se med žrtve štejejo tako mrtvi kot vsi ranjeni, skupaj s civilisti.

V resnici naj bi bilo mrtvih vojakov Rusije okoli 40.000, ukrajinskih pa podatkih ameriškega upokojenega polkovnika Douglasa Macgregorja vsaj okoli 7 krat več.

Vrstijo se tudi informacije o tem, da so ZDA v Ukrajini namestile senzorje, ki detektirajo uporabo jedrskega orožja.

Uradno zato, da Rusija ne bi mogla tajiti, da ga je uporabila, po oceni ruskih analitikov pa zato, da bi ukrajinske sile lahko morda izvedle teroristični napad z umazano jedrsko bombo ali jedrskim orožjem in nato odgovornost za napad pripisali Rusiji (gre za False Flag akcijo - napad na lažno zastavo).

Kremelj se je medtem cinično obregnil o ameriške ocene ruskih žrtev kot izmišljene »od nikoder«.

Ameriški general pa je ostal pri teh trditvah in sklenil, da Rusija v Ukrajini »ni dosegla« nobenega od svojih zastavljenih ciljev.

Na podlagi tega je celo zatrdil, da se bodo »racionalni ljudje« v Moskvi »v mesecu ali letu ali dveh« odločili, da preidejo k pogajanjem, »ker ne bodo zmagali«.

Kongresnik Michael McCaul, ki predseduje odboru predstavniškega doma za zunanje zadeve, je v ponedeljek dejal, da mora biti ukrajinska ofenziva uspešna, da bo lahko Zahod še naprej financiral Kijev, »nato pa se bomo morda lahko pogajali, da bi to končno rešili.«

Večji del podcasta je bil posvečen Kitajski, pri čemer je Milley trdil, da bi morale ZDA »storiti vse, kar je v njihovi moči, da zagotovijo«, da Rusija in Kitajska ne bosta oblikovali strateškega vojaškega zavezništva.

Trenutno raven vojaških vezi med Moskvo in Pekingom je ocenil kot »zelo, zelo skromno«.

Milley je prepričan, da se tako Rusija kot Kitajska zavedata vojaške moči ZDA in ne želita neposrednega spopada z Washingtonom.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek