REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Na zahtevo Trumpa odstopil pravosodni minister ZDA Sessions, preiskava "ruskega vpletanja" ogrožena

Na zahtevo Trumpa odstopil pravosodni minister ZDA Sessions, preiskava Pravosodni minister Jeff Sessions in predsednik Trump

Na zahtevo ameriškega predsednika Donalda Trumpa je odstopil ameriški pravosodni minister Jeff Sessions. Do poteze, ki so jo nekateri sicer že dalj časa napredovali, je prišlo samo dan po vmesnih volitvah za Kongres, ko so republikanci v predstavniškem domu izgubili večino.

To teoretično že omogoča začetek procesa ustavne obtožbe (impeachment) zaradi na primer Trumpove odgovornosti v primeru ruskega vpletanja v volitve leta 2018, čeprav je uspeh takega procesa malo verjeten, saj republikanci še zmeraj nadzirajo senat.

Spori med Trumpom in Sessionsom niso novi. Jeff Sessions se je takoj po imenovanju »izvzel« iz nadzora Muellerjeve preiskave o ruskem vpletanju in za vrhovnega nadzornika s tem imenoval svojega namestnika Roda J. Rosenstein. Zaradi te poteze je bil predsednik ZDA nanj precej jezen in ga je imenoval za človeka, ki je »pogrešan v akciji.«

Jeff Sessions

»Prevzel je to službo, potem pa rekel, 'jaz se bom izvzel.' Rekel sem si – kakšen človek je to?,« se je Donald Trump vprašal v intervjuju za televizijo Fox News.

S spremembo na vrhu pravosodja pa se je seveda zamajala tudi vsa preiskava glede ruskega vpletanja, saj bo novi minister za pravosodje prevzel tudi vodenje tega primera. Vse kaže, da je posebni preiskovalec Robert Mueller naredil napako, ker svojega poročila ni končal do novembrskih volitev. New York Times celoten preobrat opisuje z jasnimi besedami. 

Trump je na mesto nadzornika preiskave o ruskem vpletanju imenoval sebi zvesto osebo.

Po njihovi oceni je bi Sessions »prisiljen odtopiti kot pravosodni minister, Trump pa je namestil lojalista.« Vse skupaj je seveda zelo obremenjeno tudi s konfliktom interesov.

Zelo težko je namreč zavrniti očitek, da se je Trump znova neposredno vpletel v vodenje preiskave proti samemu sebi in svojim sodelavcem, s tem, da je na mesto »nadzornika« tega postopka imenoval – sebi zvesto osebo. Trump je že pred tem odpustil tudi Jamesa B. Comeya, direktorja F.B.I., ki je v začetku vodil isto preiskavo in ni želel podati izjave lojalnosti Trumpu.

Robert Mueller

Naloge pravosodnega ministra je namreč sedaj prevzel Matthew Whitaker, Sessionov vodja osebja. Le-ta pa je že v preteklsti kritiziral ravnanje posebnega preiskovalca Roberta S. Muellerja III. V kolumni, objavljeni na portalu televizije CNN je Whitaker na primer zapisal, da bi Mueller šel »predaleč«, če bi želel preiskovati »finance Trumpove družine.« Mueller je namreč te, finančne dokumente zahteval od celotne družine, kar so Trumpovi zagovorniki ocenili kot »lov na čarovnice.«

Whitaker je zapisal, da bi Mueller šel 'predaleč', če bi želel preiskovati »finance Trumpove družine.

Trump se je za sporno potezo odločil tudi pod senco nedavnih obsodb njegovega lastnega osebnega odvetnika Michaela Cohena in napovedi demokratov, da bodo ponovno odprli preiskavo predstavniškega doma o domnevnem ruskem vpletanju.

V ZDA si Sessionsa predvsem demokrati niso zapomnili po dobrih odločitvah. Tožilcem je naložil, da zahtevajo najhujše kazni storilcem kaznivih dejanj in uspešno prepričal Trumpa, da je razveljavil program Baracka Obame, ki je pred izgonom varoval 700 000 migrantov, ki so v ZDA prišli še kot otroci.

Ob tem je tožil Kalifornijo zaradi njenih zakonov o zaščiti migrantov in sprožil postopke proti državam, ki so legalizirale marihuano. Trump se mu je za odlično delo s tvitom zahvalil. 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek