REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Misija nemogoče je mogoče: Kitajska v samo 10 dnevih zgradila bolnišnico s 1000 posteljami

Misija nemogoče je mogoče: Kitajska v samo 10 dnevih zgradila bolnišnico s 1000 posteljamiBolnišnica v Wuhanu

Neverjetna učinkovitost je osupnila svet. Ameriški strokovnjaki so potrdili, da bi teoretično tudi v ZDA lahko zgradili bolnišnico tako hitro, toda zaradi strožjih varnostnih standardov preverjanj to ne bi bilo mogoče.

Kljub temo so tudi v ZDA prepričani, da je bolnišnica zgrajena v Wuhanu »povsem v redu.«

Delo se je začelo 23. januarja, zadnji gradbeni element pa je bil vstavljen v nedeljo.

Bolnišnica Huoshenshan se nahaja precej blizu mesta in zavzema površino 25,000 kvadratnih metrov.

Doslej je po uradnih podatkih novi koronavirus na Kitajskem sicer ubil že 361 ljudi, veliko mest, med njimi tudi Wuhan, pa se nahaja v karanteni.

Paciente so začeli sprejemati 3. februarja.

Projekt so nekateri analitiki zaradi izredno kratkega časa napovedane izvedbe ocenjevali tudi kot »misija nemogoče.«

Delo na projektu so v živo prenašale kitajske televizije, pa tudi prebivalci sami.

»Za tako velik projekt bi običajno potrebovali dve leti. Najmanj mesec dni traja, da zgradite provizorično zgradbo, še veliko težje pa je seveda zgraditi bolnišnico za infekcijske bolezni,« je vodja projekta Fang Xiang povedal za medije.

Delo na projektu so v živo prenašale kitajske televizije, pa tudi prebivalci sami.

Bolnišnica Huoshenshan je ena od dveh, ki so jih pričeli graditi prav zaradi koronavirusa, ki ga je svetovna zdravstvena organizacija (WHO) že razglasila za globalno nevarnost.

Bolnišnica v Wuhanu

Druga je bolnišnica Leishenshan s 1500 posteljami, ki bo zgrajena do 5. februarja in bo pričela sprejemati paciente naslednjega dne.

Pohitreni posnetek, ki so ga objavili Kitajci, kaže, kako so v samo desetih dneh uspeli zgraditi bolnišnico.

Vlili so beton, naredili poti, kanalizacijo in vse to v samo nekaj dneh, nato pa še montirali vso opremo, ki jo bodo pacienti in zdravniki potrebovali.

Wuhan je že tedne v krizi zaradi koronovirusa, ki je prizadel številne prebivalce, samo mesto pa praktično spremenil v največjo karantensko območje na svetu.

V Sloveniji se podobni projekti vlečejo leta in celo desetletja.

Kitajska je že v preteklosti večkrat dokazala, da je zmožna poskrbeti, da se stvari hitro končajo tudi pri monumentalnih projektih.

Bolnišnica v Pekingu leta 2003 je bila zgrajena v sedmih dneh, zato je gradbena ekipa poskušala podreti ta rekord, poroča BBC.

Tako kot bolnišnica v Pekingu je tudi novi center v Wuhanu zgrajen iz montažnih elementov.

Število žrtev zaradi 'wuhanskega' koronavirusa na Kitajskem je preseglo smrtno bilanco iz leta 2003, ko je kosil sindrom akutne respiratorne stiske ali SARS.

Druga je bolnišnica Leishenshan s 1500 posteljami, ki bo zgrajena do 5. februarja in bo pričela sprejemati paciente naslednjega dne.

Primer hitre gradnje iz Kitajske marsikje po svetu vzbuja tudi osuplost in zavist, nekateri pa kitajske gradbene uspehe povsem zgrešeno povezujejo z »avtoritarizmom«.

Dejstvo pa je, da bi se od Kitajske tudi v Evropi lahko marsikaj naučili.

Na Kitajskem v kratkem času nastajajo cela mesta, javni promet pa je v številnih že povsem električen in podobno.

V Sloveniji se podobni projekti (ob rednih škandalih: drugi tir, Teš, predor Karavanke, hidroelektrarne …) vlečejo leta in celo desetletja, pri tem pa nam sklicevanje na visoke standarde človekovih pravic prav nič ne pomaga.

Kajti življenje brez bolnišnic, infrastrukture, čistega okolja in podobno prav tako vpliva na nizko raven človekovih pravic.

Kitajska ni popolna, je pa država, ki je v zadnjih desetletjih iz revščine na dostojno življenjsko raven dvignila največje število ljudi na svetu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek