sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Merklova v bran koalicijskemu dogovoru z SPD
Nemška kanclerka Angela Merkel je v pogovoru za javno televizijo ZDF v nedeljo zvečer branila dogovor o oblikovanju nove velike koalicije s socialdemokrati (SPD). Kanclerka je namreč tarča številnih kritik, da so njeni krščanski demokrati (CDU) v pogajanjih premalo iztržili - pri vsebini koalicijske pogodbe in še posebej pri razdelitvi ministrstev.
Merklova je v pogovoru za ZDF sinoči priznala, da je bila odločitev, da v novi vladi finančno ministrstvo - brez dvoma enega najpomembnejših resorjev - prepusti SPD, "boleča" zanjo in za CDU. A kot je vztrajala, je bila to "sprejemljiva" cena, ki so jo bili pripravljeni plačati v zameno za oblikovanje vlade. Poudarila je, da je dolžna ravnati "odgovorno", zato je morala narediti vse, da ne bi propadla še ena koalicijska pogajanja.
Po zveznih parlamentarnih volitvah septembra lani so namreč najprej stekla pogajanja o oblikovanju t. i. jamajške koalicije med konservativno unijo CDU in CSU, liberalci (FDP) in Zelenimi, a so ta novembra propadla. Nemčija je tako že rekordno dolgo brez vlade s polnimi pooblastili, pritisk na CDU/CSU in SPD, da morajo pogajanja tokrat uspeti, pa je bil velik. V primeru ponovnega propada pogajanj bi namreč Nemčijo, kot je sinoči opozorila Merklova, najverjetneje čakale nove volitve.
Obenem je tudi zatrdila, da so stranke v koalicijski pogodbi dorekle politike, ki se jih bo nova vlada morala držati, in tudi finančni minister ne bo mogel "preprosto delati tega, kar bo želel". S tem se je odzvala tudi na sobotno oceno Olafa Scholza (SPD), ki naj bi prevzel finančni resor, da Nemčija ne bi smela drugim državam z evrom diktirati ekonomskih politik in da so bili v preteklosti storjene napake. Scholz je sicer tudi obljubil, da v SPD zagovarjajo zdrave javne finance in ohranjanje uravnoteženega proračuna.
Kanclerka - ki je leta veljala za bolj ali manj nedotakljivo in nepremagljivo voditeljico ne le CDU, ampak tudi Nemčije - je v sinočnjem pogovoru tudi zanikala vse glasnejša ugibanja o tem, da očitno izgublja avtoriteto in da se pripravlja na predčasen sestop z oblasti. Vztrajala je, da bo novo vlado vodila do konca mandata leta 2021. "Obljubila sem štiri leta. In sem ena tistih, ki držijo svoje obljube," je zatrdila.
CDU se bo 26. februarja sestala na izrednem kongresu, na katerem bo potrjevala minuli teden doseženi koalicijski dogovor, obenem pa naj bi se spričo vse večjega nezadovoljstva obetale tudi glasne razprave o prenovi oziroma pomladitvi v vrhu stranke.
Kanclerka je v nedeljo vztrajala, da bo voditeljica CDU, dokler bo kanclerka. Po njenem gresta namreč ta dva položaja "z roko v roki", če naj ima Nemčija stabilno vlado. Je pa priznala, da razume "razočaranje" nekaterih v stranki, in poudarila, da mora CDU zdaj "pokazati, da lahko začne z novo ekipo". Obljubila je, da pri odločanju o tem, kdo naj zasede šest ministrskih položajev, kolikor jih bo v vladi pripadlo CDU, v igri nikakor ne smejo biti le "ljudje nad 60 let", ampak tudi pripadniki mlajše generacije.
Poznavalci se sicer strinjajo, da bo CDU na kongresu kljub nezadovoljstvu nekaterih potrdila vstop v koalicijo z SPD. V bavarski CSU so vstop v koalicijo medtem že potrdili. Za veliko bolj negotovo pa velja glasovanje, na katerem bodo o vstopu v še eno veliko koalicijo odločali člani SPD. Rezultati tega glasovanja po pošti naj bi bili znani šele 4. marca.
V petek je močno odmevala odločitev prvaka SPD Martina Schulza, da se odpoveduje položaju zunanjega ministra v novi vladi. Schulz je namreč postal tarča ostrih kritik, ker je po mesecih javnega nasprotovanja vstopu SPD v še eno vlado z Merklovo na čelu in zavračanja možnosti, da bi sam postal član njene ministrske ekipe, na koncu - očitno zadovoljen - pristal na oboje. Schulz je v petek poudaril, da želi na ta način utišati razprave znotraj stranke in prispevati k temu, da bodo člani SPD podprli koalicijsko pogodbo.
Merklova je v nedeljskem pogovoru skušala predvsem zmanjšati zaskrbljenost glede tega, kaj bi sledilo, če bi člani SPD koalicijo zavrnili. Kot je poudarila, je koalicijski dogovor z SPD zanjo "fiksen".