REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Merklova sprejela Šarca z vojaškimi častmi

Merklova sprejela Šarca z vojaškimi častmiMarjan Šarec in Angela Merkel Vir: Pixell

Nemška kanclerka Angela Merkel je pred kanclerskim uradom v Berlinu slovenskega premierja Marjana Šarca sprejela z vojaškimi častmi. Po rokovanju in izmenjavi dobrodošlice sta se umaknila na delovno kosilo. Po napovedih sta se pogovarjala tudi o dvostranskem sodelovanju in tudi o pripravah na vrh Evropske unije prihodnji teden.

Slovenskega premierja je sprejel še predsednik bundestaga Wolfgang Schäuble.

V ospredju pogovorov med slovenskim premierjem in nemško kanclerko so bile predvsem priprave na vrh EU, ki bo prihodnji četrtek in na katerem bo v ospredju predvsem vprašanje brexita, pa tudi skupna migracijska in azilna politika ter vprašanje varovanja meja in vztrajanje Nemčije in nekaterih drugih držav pri nadzoru na notranjih mejah schengenskega prostora.

Pričakovati je, da bosta kakšno besedo namenila tudi vprašanju meje med Slovenijo in Hrvaško oz. vprašanju hrvaškega zavračanja implementacije arbitražne odločitve.

Nekaj besed sta namenila tudi vprašanju meje med Slovenijo in Hrvaško oz. vprašanju hrvaškega zavračanja implementacije arbitražne odločitve. Nemška kanclerka je dejala, da se tega vprašanja ne bo dalo rešiti pred očmi javnosti, da pa bo storila vse, da bi pomagala pri iskanju rešitve.

Nemčija sicer podpira stališče Slovenije, da je arbitražno razsodbo potrebno uveljaviti. Predsednik slovenske vlade Marjan Šarec pa je poudaril, da se v Sloveniji zavedamo, da je potrebno EU tudi nekaj dati in ne samo prejemati. 

Na dvostranskem nivoju pa so potekali pogovori zlasti o gospodarskem sodelovanju. Nemčija je največja slovenska zunanjetrgovinska partnerica in glavni trg slovenskih izvoznikov. Slovenski izvoz v Nemčijo je lani znašal 5,7 milijarde evrov, uvoz pa 5,2 milijarde evrov.

Šarec in Merklova sta se posvetila tudi drugim aktualnim temam v mednarodnih odnosih, zlasti vse večji negotovosti v čezatlantskih odnosih, ki jo z napovedmi o carinah na evropski izvoz - zlasti pa nemške avtomobile - povzroča ameriški predsednik Donald Trump. Vsako omejevanje nemškega izvoza v ZDA bi namreč lahko močno vplivalo na nemško gospodarstvo, s tem pa tudi na slovensko, ki je močno navezano na nemško avtomobilsko industrijo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek