REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Manj, ne več britanske suverenosti: po grožnji z blokado meje Španija in Velika Britanija dosegli dogovor o Gibraltarju

Manj, ne več britanske suverenosti: po grožnji z blokado meje Španija in Velika Britanija dosegli dogovor o GibraltarjuGibraltar iz zraka. Vir: Twitter

Grožnja Madrida z zaprtjem meje z Gibraltarjem dne 1. januarja 2021 je učinkovala: španski in britanski pogajalci so na zadnji dan leta 2020 sprejeli sporazum, po katerem bo sicer britanski Gibraltar (ki ga ima za del svojega ozemlja tudi Španija) postal del schengenskega območja pod pokroviteljstvom Španije.

Rešitev je po svoje paradoksalna, predvsem zato, ker je bil cilj Velike Britanije, da z odhodom iz Evropske unije doseže »več suverenosti«.

Vendar pa bo v Gibraltarju te suverenosti sedaj manj, saj bodo britanski državljani morali v Gibraltarju skozi kontrolne točke, ki jih bodo nadzirali uradniki španskih obmejnih organov in Frontexa.

Da so mnogi dobili posebne dogovore ob odhodu Združenega kraljestva iz EU pa vse bolj opažajo na Škotskem, kjer zato raste nezadovoljstvo.

Tudi Škoti niso želeli iz EU, sedaj pa trpijo slabe posledice brexita.

Letališča in luke Gibraltarja bodo namreč sedaj španske »vstopne točke« v območje schengenskega sporazuma. Velika Britanija sama nikoli ni bila del tega območja.

Po besedah španske zunanje ministrice se bo z vstopom Gibraltarja v schengen zunanja meja EU in nadzor na njej s španske meje preselila na gibraltarska mednarodna letališča. Izvajala ga bo Evropska agencija za zunanje meje Frontex pod nadzorom Španije.

Gibraltar namreč ne more izvajati nadzora, ker ni država, Združeno kraljestvo pa zato, ker ni del schengna.

Večina, kar 96 odstotkov prebivalcev Gibraltarja je tudi glasovalo za obstanek Skale v EU, prav zaradi strahov pred ponovno vzpostavitvijo bolj rigidnega mejnega režima s Španijo v primeru »brexita«, ki je od 1. januarja letos realnost.

Gre za zanimiv kompromis, ki pa kaže, da je v tem primeru Španija s podporo EU od osamljene Velike Britanije vendarle iztržila več kot država, ki se je »osamosvojila« od EU.

To opažajo tudi na družbenih omrežjih, kjer se že norčujejo iz Velike Britanije. Na primer s sliko nasmejanega francoskega predsednika in nemške kanclerke.

Gibraltar leži na skrajnem južnem koncu Iberskega polotoka.

Pod britansko suverenostjo je Skala od leta 1713, a si ga Španija vedno znova lasti zase.

Ima izjemno velik strateški pomen, saj Gibraltarska ožina povezuje Atlantik in Sredozemsko morje ter Evropo in Afriko.

Sporazum so sicer dosegli samo »načelno«, zato ga morata potrditi tudi španski in britanski parlament, kjer so presenečenja še možna.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek