REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Mafijskega klavca spustili na prostost: Po 25 letih zapora na svobodi zloglasni morilec sodnika Falconeja, Italijani besni

Mafijskega klavca spustili na prostost: Po 25 letih zapora na svobodi zloglasni morilec sodnika Falconeja, Italijani besniBrusca je bil eden glavnih in najbolj lojalnih sodelavcev šefa sicilijanskega mafijskega klana Cosa Nostra, razvpitega Salvatoreja Riine. Vir: Twitter

64-letnega sicilijanskega mafijca Giovannija Brusco, ki je 23. maja leta 1992 detoniral bombo pod avtocesto A29 nedaleč od Palerma in ubil legendarnega italijanskega sodnika Giovannija Falconeja.

Giovanni Falcone. Vir: Wikipedia
Giovanni Falcone. Vir: Wikipedia

Falcone se je kot tožilec specializiral za preiskave zločinov mafije, so po 25 letih zapora izpustili na prostost, kar je povzročilo nejevero, žalost in jezo med sorodniki ljudi, ki jih je ubil.

Brusco so aretirali leta 1996, štiri leta po bombnem atentatu na Falconeja, njegovo ženo in tri policiste.

Potem ko se je predal organom pregona je tožilstvu pomagal razbiti klane Cosa Nostre, poroča Reuters.

V času, ko je bil Falcone umorjen, je Italija preživljala najhujše obdobje boja proti mafiji.

Brusca, znan pod srhljivim vzdevkom človeški mesar, je priznal svojo vlogo v več kot 100 umorih, vključno z umorom 14-letnega dečka Giuseppeja di Matea.

Avtocesta A29, prizorišče atentata na Falconeja: Medtem ko je mimo peljal njihov avtomobil, je Brusca detoniral 400 kilogramov razstreliva, skritega ob odseku avtoceste na obrobju Palerma. Vir: Twitter

Giuseppeja di Matea je mafija na čelu z Brusco 12-letnega ugrabila, ga imela 800 dni zaprtega v neki hiši v grozljivih razmerah, ga med ujetništvom mučila in z njim živalsko ravnala.

Brusca je bil tisti, ki ga je na koncu pokončal, njegovo telo pa raztopil v kislini, ker je bil sin ovaduha iz mafijskih vrst.

Ta ovaduh je bil Santino di Matteo, nekdanji član sicilijanske mafijske družina Cosa Nostra, ki je prav tako sodeloval pri umoru italijanskega tožilca in znanega borca proti mafiji Giovannija Falconeja.

Po aretaciji je postal prvi od storilcev, ki je začel sodelovati s policijo in izdajati informacije, kar mu je na vrat nakopalo zamere v mafijski družini.

V luči maščevanja so leta 1993 ugrabili njegovega tedaj 12-letnega sina Giuseppeja.

Po kasnejšem priznanju enega od ugrabiteljev, so se moški oblekli v policiste in dečku dejali, da ga bodo peljali k očetu.

Ugrabitelji so s tem njegovega očeta želeli ustrahovati in ga prisiliti, da bi pričanje umaknil, a Santino di Matteo ni klonil.

Giuseppeja so naposled zadavili in njegovo truplo raztopili v kislini. Grozljiva zgodba je odmevala po vsem svetu, po njej pa so se odločili posneti tudi film.

Prav Giovanni Brusca, poznan po svoji krutosti, je bil tisti, ki je pokončal nesrečnega dečka.

Priznal je, da je ubil okoli 200 ljudi, kar še vedno vzbuja strah med ljudmi ter pomisleke ob njegovi predčasni izpustitvi iz rimskega zapora Rebibbia.

Brusca je bil eden glavnih in najbolj lojalnih sodelavcev šefa sicilijanskega mafijskega klana Cosa Nostra, razvpitega Salvatoreja Riine, ki je umrl v zaporski bolnišnici leta 2017 v častitljivi starosti 87 let.

Ko je bil leta 1996 pri družinskem kosilu v Agrigentu aretiran, je seštevek obtožb znašal 26 let. Toda zaradi dobrega obnašanja so ga sedaj predčasno izpustili iz zapora.

Brusca sicer ostaja pod nadzorom in ga čakajo še štiri leta pogojne kazni.

A potem ko so italijanski mediji objavili novico, da je od sinoči po 25 letih znova na prostosti, se vrstijo ogorčeni odzivi tako s strani svojcev njegovih številnih žrtev, kot tudi z vseh strani italijanske politike, poročajo tuje tiskovne agencije.

Plakati, ustvarjeni v znak solidarnosti v boju proti mafiji (Giovanni Falcone, levo in njegov prijatelj in sodelavec Paolo Borselino, prav tako žrtva atentata mafije, desno)). Na plakatu piše: »Niste ju ubili: Njune ideje hodijo na naših nogah.«
Plakati, ustvarjeni v znak solidarnosti v boju proti mafiji (Giovanni Falcone, levo in njegov prijatelj in sodelavec Paolo Borselino, prav tako žrtva atentata mafije, desno). Na plakatu piše: »Niste ju ubili: Njune ideje hodijo na naših nogah.«

Maria Falcone, sestra umorjenega sodnika, je dejala, da jo je novica o izpustitvi Brusca razžalostila.

»Ne glede na to, kaj si kdo misli o zločinih, ki jih je zagrešil, je ne nazadnje sodeloval z oblastmi. Ne pozabimo, da nam je dal podatke o eksplozijah na Siciliji in na Apeninih,« je za Reuters dejal glavni tožilec proti mafiji Frederico Cafiero de Raho.

Več italijanskih politikov je obsodilo izpustitev Brusca.

»To ni pravica, ki si jo Italijani zaslužijo,« je dogodek komentiral Matteo Salvini, vodja stranke Liga. Meni, da je oseba, ki zagreši takšna dejanja, »divja zver« in ne bi smela nikoli iz zapora.

»To je nesprejemljiva sramota,« se je v tvitu strinjala županja Rima Virginia Raggi iz Gibanja pet zvezd.

Vodja levosredinske Demokratske stranke Enrico Letta je izpustitev označil kot »udarec v trebuh, ob katerem onemiš in se sprašuješ, kako je to sploh mogoče«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek