nedelja, 02. februar 2025 leto 30 / št. 033
Macron, na čigavi strani si zdaj?
Na čigavi strani je Emmanuel Macron, je vprašanje, ki zanima javnost po nedavnem obisku francoskega predsednika na Kitajskem. Dolgo časa se je zdelo, da je Francija trdno na ameriški strani, ko gre za poskuse Zahoda, da se postavi po robu Kitajski na Daljnem vzhodu.
Francoski predsednik pa je pred kratkim svoje kritike spodbudil k vprašanju, ali lahko ZDA računajo na Francijo, ko gre za obrambo zahodnih interesov v kontekstu Tajvana.
Ali je Pariz postal »mehak« v odnosu do Pekinga, se sprašuje profesor politologije in kolumnist portala »1945« Peter Harris.
I think we can say straight Macron has a point instead
— baryilmz (@bar_yilz) April 14, 2023
Ugibanja o »zanesljivosti« francoskega predsednika so prišla v središče pozornosti po njegovem intervjuju za bruseljski Politico, v katerem je zavrnil idejo, da bi morala Francija »slepo slediti« ameriškemu vodstvu in biti vazal v odnosih z ZDA, še posebej ko gre za razmerje s Kitajsko in Tajvanom.
Namesto tega bi po njegovem mnenju mednarodni skupnosti bolje služila Francija, ki bi lahko rekla »ne« tako svojim prijateljem kot svojim konkurentom.
Takšni komentarji niso nič novega za enega med francoskimi voditelji.
According to the NY Times article:
— S.L. Kanthan (@Kanthan2030) April 8, 2023
“both leaders repeatedly lauded a “multipolar world,” thinly disguised code for one that is not American dominated.”
“Through multiple allusions to the need to “reinvent an international order of peace and stability,” Mr. Macron appeared to…
Ideja o »strateški avtonomiji« je del francoske zunanje politike že desetletja, Macron pa je že pred tem govoril o nujnosti oblikovanja »prave evropske vojske« in poudarjal, da se Stara celina ne bi smela preveč zanašati na ZDA, ko gre za varnost.
Tudi Macronova izjava, da Evropa ne bi smela postati »ameriški vazal«, ni nič novega.
Ponovil je le to, kar že dolgo govorijo generacije francoskih, pa tudi evropskih voditeljev: da bi morala biti Evropa sama po sebi velika sila. To je povsem razumna ambicija in ni noben dokaz, da se Francija približuje Pekingu, navaja avtor članka.
Polish tanks PT-91 Twardy are already on the territory of Ukraine.
— Victor vicktop55 (@vicktop55) April 17, 2023
Cars drive under the red and black flags of Ukrainian neo-Nazis. https://t.co/xSznv8rion pic.twitter.com/ilizRF4akG
Prav tako po njegovem mnenju ne gre preveč poudarjati pomena Macronove izjave, da varnost Tajvana ni eden vodilnih interesov Francije in Evropske unije.
Čeprav evropski voditelji pogosto trdijo drugače, je malo verjetno, da bi evropske vojske, mornarice in letalstvo igrale pomembno vlogo pri hipotetični »obrambi« Tajvana.
Preprosto so prešibke, predaleč in preveč osredotočene na lastno varnost, da bi naredile takšne korake.
Ashish Jha, médecin à la Maison Blanche, parle bien du "président" Joe Biden, et non de son papa en maison de retraite...
— Benoit Martin (@benoitm_mtl) April 12, 2023
« Le président va bien. Il a bien dormi. Il a mangé tout son petit-déjeuner et son déjeuner. Pleinement. Et m'a montré une assiette vide. » pic.twitter.com/yKtZXJVlyf
Zanimivo pa je dejstvo, v kolikšni meri je Macron pripravljen razmišljati o multipolarnem svetu v kontekstu današnjih mednarodnih odnosov, predvsem konflikta v Ukrajini. Mnogi se sprašujejo, zakaj s takšnimi stališči ni počakal, da svet zapluje v »mirnejše vode«?
Ravno to daje Macronovim izjavam na pomenu. Dejstvo, da je to povedal prav zdaj, nakazuje, da bi ga morali kolegi na Zahodu jemati resno.
Dejstvo je, da mnogi od njih delijo njegov pogled na svet.
Former US Treasury Secretary Summers explains just why the whole developing world is turning its back on Washington's failing economy and embracing a multipolar world. pic.twitter.com/N70mY3Gplr
— Mats Nilsson (@mazzenilsson) April 18, 2023
Mnogi se strinjajo z Macronovimi besedami: politiki v Washingtonu delajo napake in jim ne bi smeli slepo slediti, nova hladna vojna med ZDA in Kitajsko, pa tudi delitev sveta na vojskujoče se frakcije je nevarna ideja, mednarodni sistem pa bi bil bolj varen, če bi bila vpliv in moč v svetu razdeljena pravičneje.
Takšna stališča v Ameriki jemljejo kot svetoskrunstvo, saj so tamkajšnji politični voditelji postali obsedeni z idejo, da mednarodno politiko opredeljuje eksistencialni boj med demokracijo in avtokracijo.
Tako kot leta 2001 Washington verjame, da mora svet izbrati med »nami« (demokrati) in »njimi« (despoti). Zanje ne obstaja nič vmes, kot tudi prostor za mirno sobivanje ne.
Toda tak način predstavljanja konflikta v Ukrajini in geopolitičnega tekmovanja s Kitajsko postaja vse bolj nepriljubljen v svetu.
To še posebej velja za države nekdanjega tretjega sveta, katerih voditelji nočejo »obsoditi Putina in se bojijo morebitne hladne vojne med ZDA in Kitajsko«, piše Harris.
— Plataforma Multipolar-MEX (@MultipolarMex) April 18, 2023
Macronovi nedavni komentarji kažejo, da tudi voditelji držav, ki nedvomno pripadajo Zahodu, ne želijo (znova) blokovske razdelitve mednarodnega reda.
Ko govorimo o tem, je Macron verjetno bližje svetovnemu povprečju, kot hočejo priznati njegovi kritiki. Podpira Ukrajino in kritizira Rusijo, vendar noče potegniti vzporednice med razmerami v vzhodni Evropi in tiste v vzhodni Aziji.
Še vedno visoko ceni zavezništva z drugimi zahodnimi državami, vendar ne verjame, da temeljijo na trajni »satanizaciji« Rusije in Kitajske.
“So much money for Ukraine, but what about Harlem?”pic.twitter.com/Sj1CnXGHzW
— James Melville (@JamesMelville) April 17, 2023
Se Macron moti?
Mogoče, pravi Harris, a v tem ni osamljen.
Multipolarnost je priljubljena ideja in namesto da napadajo njegove domnevno »nevarne in izdajalske« izjave, bi morali kritiki v ZDA in EU razmisliti, kaj žene francoskega predsednika k takšnemu razmišljanju.