sobota, 05. oktober 2024 leto 29 / št. 279
Macron: Belgijski nakup ameriških lovcev v nasprotju s strateškimi interesi Evrope
Francoski predsednik Emmanuel Macron je danes obžaloval odločitev Belgije, da kupi 34 naprednih ameriških lovskih letal F-35 namesto evropskih. Ocenjuje, da gre za odločitev, ki je v nasprotju s strateškimi interesi Evrope.
Belgijski premier Charles Michel je v četrtek napovedal, da namerava Belgija od ameriškega podjetja Lockheed Martin kupiti 34 naprednih ameriških lovskih letal F-35, ki so težko opazni na radarjih. Z njimi namerava leta 2023 nadomestiti svojo zastarelo eskadriljo prav tako ameriških lovcev tipa F-16.
Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, je Belgija s tem zadala udarec francoskemu izdelovalcu letal Rafale.
"Obžalujem izbiro. Ponudbe ni dal samo Rafale, ampak tudi Eurofighter, ki je bila resnično evropska ponudba," je dejal Macron novinarjem v Bratislavi.
"Odločitev je povezana z belgijskim postopkom, političnimi zavezami države, vendar je v nasprotju s strateškimi interesi Evrope," je dodal. Izpostavil je, da Evropa ne bo močna, če ne bo resnično suverena in se ne bo znala sama braniti.
Med obiskom na Slovaškem, ki je namenjen promociji njegovih evropskih projektov, tudi skupne evropske obrambe, je Macron še zagotovil, da bo storil vse, da bodo na bodočih pozivih k ponudbam dali prednost evropskim. Izpostavil je, da mora Evropa razviti kapaciteto evropske obrambne industrije v vseh državah, ki vanjo verjamejo.
Lockheed Martin se je s ponudbo svojih letal potegoval na belgijskem razpisu nasproti letalom Eurofighter Typhoon, ki jih je razvil evropski konzorcij, v katerem sta tudi italijanski Finmeccanica in Airbus.
Belgijski premier Michel je sicer že ob objavi napovedi nabave letal v četrtek zavrnil kritike, da Belgija spodkopava obrambno strategijo EU, ki se je okrepila po odločitvi Britancev za odhod iz EU in po izvolitvi Donalda Trumpa za ameriškega predsednika.
Michel je poudaril, da Belgija kupuje tudi brezpilotnike, frigate, minolovce in oklepnike. "In to v okviru Nata in evropske obrambe," je dodal. "Letala in brezpilotniki so ameriški. Druga oprema je evropska in Belgija bo imela gospodarsko korist," je dodal.
Tudi zunanji minister Didier Reynders je branil nakup ameriških lovcev. Kot je poudaril, so najboljši glede na ceno in operativne zmogljivosti.