REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Lavrov označil rusko vmešavanje v ameriške volitve za "blebetanje"

Lavrov označil rusko vmešavanje v ameriške volitve za Sergej Lavrov

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je na varnostni konferenci v Münchnu obtožbe, da se je Moskva vmešavala v ameriške predsedniške volitve, označil za "blebetanje". Ravno v petek je posebni ameriški tožilec Robert Mueller vložil obtožnice proti 13 ruskim državljanom in trem ruskim podjetjem zaradi vpletanja v volitve leta 2016.

"Dokler ne vidimo dejstev, je vse ostalo blebetanje," je dejal Lavrov v Münchnu.

Mueller je v petek vložil prve obtožnice v domnevnem ruskem vmešavanju in obtožil jih je "zarote, da bi vplivali na politični in volilni proces v ZDA, vključno s predsedniškimi volitvami leta 2016". Zaroto naj bi kovali že od leta 2014.

V okviru zarote naj bi začeli podpirati takrat še kandidata za ameriškega predsednika Donalda Trumpa in kritizirati demokratsko kandidatko Hillary Clinton. Domnevajo, da je več sto ljudi delalo v več izmenah in objavljalo vsebino na več družbenih omrežjih.

Lavrov danes sicer ni želel neposredno komentirati obtožnic, je pa dodal, da so predstavniki ZDA, med njimi tudi podpredsednik Mike Pence, v preteklosti "zanikali, da je vmešavanje katerekoli države vplivalo na rezultate volitev", piše francoska tiskovna agencija AFP.

Svetovalec ameriškega predsednika Donalda Trumpa za nacionalno varnost Herbert Raymond McMaster pa je danes v Münchnu dejal, da bo vedno težje skriti dokaze o "vmešavanju v naš demokratični proces". Pojasnil je, da so vedno bolj usposobljeni pri iskanju izvora te "subverzije".

Ocenil je še, da so se vsi ruski napori, da bi se polariziralo Zahod in države eno proti drugi, izrazili v tem, da se je Zahod sedaj združil v svoji politiki proti Rusiji in ruskem vmešavanju.

Sicer pa je na varnostni konferenci ruski zunanji minister pozval EU, zvezo Nato in ZDA, naj se do Rusije vedejo spoštljivo. To, da se o Rusiji govori kot o grožnji, je vodilo v "ohromitev", navaja Lavrova nemška tiskovna agencija dpa.

Po njegovem mnenju se širi propaganda, ki obravnava vedno večji vpliv Rusije v negativnem kontekstu, pri tem pa si želi biti Rusija zanesljiv partner. "Pripravljeni smo vstopiti v odprt in spoštljiv dialog," je zagotovil.

Izrazil je še željo po okrepitvi sodelovanja z Evropsko unijo, predvsem na področju mednarodnih konfliktov. "Želimo si predvidljive EU, močne EU, ki je odgovoren akter v zunanjepolitičnem okviru na celem svetu," je povedal minister.

Med drugim je danes tudi nemški zunanji minister Sigmar Gabriel izrazil pripravljenost na sodelovanje z Rusijo, češ da ta v EU ne sme videti nasprotnika.

McMaster je danes spregovoril še o domnevnih kemičnih napadih v Siriji. Pri tem je zagrozil z vojaško silo, če bo režim sirskega predsednika Bašarja al Asada še naprej uporabljal kemično orožje. "Prišel je čas, da vsi narodi pripišejo sirskemu režimo in njegovim sponzorjem odgovornost za njihova dejanja," je dejal.

Sirski režim zanika kakršnokoli uporabo kemičnega orožja, češ da ZDA širijo lažne novice. Po poročanju aktivistov in humanitarnih delavcev pa je sirska vojska letos v napadih že večkrat uporabila klor.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek