sreda, 11. december 2024 leto 29 / št. 346
Kitajski veleposlanik: Videti Kitajsko kot primarnega strateškega konkurenta in grožnjo je hudo zgrešeno
Kitajski veleposlanik v ZDA Xie Feng je pri obravnavi dvostranskih odnosov med državama pozval k spoštovanju treh načel medsebojnega spoštovanja, miroljubnega sobivanja in sodelovanja, ki koristi vsem.
Xie je imel govor v četrtek prek video povezave, da bi nagovoril sprejemno večerjo ameriško-kitajskega poslovnega sveta v počastitev 45. obletnice kitajsko-ameriških diplomatskih odnosov.
Dogodek je potekal metropoli Šanghaj na vzhodu Kitajske.
Tri načela, ki jih je predstavil kitajski predsednik Ši Džinping, in sicer medsebojno spoštovanje, mirno sobivanje in sodelovanje, ki koristi vsem, povzemajo izkušnje kitajsko-ameriških odnosov v zadnjih desetletjih in kažejo pravo pot za razumevanje obeh držav v novi dobi, je dejal Xie.
Upamo, da bo ameriška stran sodelovala s Kitajsko v isti smeri in skupaj premaknila odnos naprej po stabilni, zdravi in trajnostni poti, je dejal veleposlanik.
Niti dva lista si nista enaka in tudi dve državi si nista enaki, je dejal Xie in dodal, da Kitajska nikoli ne bo postala še ena »Združena država« in da bi morale biti razlike med državama spodbuda za izmenjave in medsebojno učenje.
Zemlja je dovolj velika, da se lahko Kitajska in ZDA skupaj razvijata in uspevata, je dejal.
Videti Kitajsko kot primarnega strateškega konkurenta, najbolj resen geopolitični izziv in naraščajočo grožnjo, je hudo zgrešeno in bi vodilo le v »samouresničujočo se prerokbo«, je dejal Xie.
Tajvansko vprašanje je prva in najpomembnejša rdeča črta, ki je ne bi smeli prestopiti v odnosih med Kitajsko in ZDA.
Načelo ene Kitajske in tri skupna kitajsko-ameriška sporočila je treba spoštovati z besedami in dejanji, je dejal Xie.
Noben izziv ne bi nikoli zadržal razvoja Kitajske.
Vsak poskus obkolitve, zadrževanja ali zatiranja Kitajske bi bil samouničujoč, je dejal in dodal, da nihče ne bi smel podcenjevati trdne volje in močne sposobnosti kitajskega ljudstva za zaščito nacionalne suverenosti, varnosti in razvojnih interesov.
Kot največji svetovni državi v razvoju in razviti državi lahko Kitajska in ZDA skupaj naredita veliko razliko, je dejal Xie.
Državi imata vse razloge, da seznam sodelovanja podaljšujeta.
Carinska vojna, trgovinska vojna, tehnološka vojna ali industrijska vojna ne bodo prinesle zmagovalca.
Protekcionizem samo potisne v zaostalost in zapravi prihodnost, je dejal.
Kitajska pozdravlja več naložb ameriških podjetij in se prav tako veseli večjega dialoga in sodelovanja z Združenimi državami o globalnih izzivih, kot so podnebne spremembe in umetna inteligenca, v dobro obeh držav in celotnega sveta, je dejal Xie.