ponedeljek, 25. november 2024 leto 29 / št. 330
Kitajski predsednik in slovaški premier sta se v Pekingu dogovorila za »strateško partnerstvo«
Kitajski predsednik Ši Džinping se je v petek v Pekingu srečal s slovaškim premierjem Robertom Ficom.
Ob ugotovitvi, da letos mineva 75 let od vzpostavitve diplomatskih odnosov med Kitajsko in Slovaško, je Ši dejal, da je po tričetrt stoletja razvoja tradicionalno prijateljstvo med državama polno vitalnosti in da je sodelovanje na različnih področjih obrodilo plodne rezultate in ljudem obeh držav prineslo oprijemljive koristi.
»Odločili smo se, da bomo odnose med Kitajsko in Slovaško povzdignili v strateško partnerstvo, ki izpolnjuje prihodnje razvojne potrebe obeh držav in bo dalo nov in močan zagon dvostranskemu sodelovanju,« je dejal Ši in dodal, da je Kitajska pripravljena sodelovati s Slovaško pri odpiranju novega poglavja v dvostranskih odnosih in dvigovanju vezi na višji ravni.
Ši je dejal, da morata državi poglobiti politično medsebojno zaupanje, pri čemer je obe strani pozval, naj ohranita izmenjavo na visoki ravni, okrepita strateško komunikacijo, vzdržujeta medsebojno spoštovanje, enakost in vzajemno korist ter se prilagodita temeljnim interesom in glavnim skrbem druga druge.
Za razširitev pragmatičnega sodelovanja bi morali državi dobro izkoristiti novoustanovljeni odbor za medvladno sodelovanje, da bi okrepili sinergijo na področju nove energije, transporta in logistike, izgradnje infrastrukture in upravljanja vodnih virov.
Kitajska spodbuja svoja podjetja k vlaganju na Slovaškem in pozdravlja slovaška podjetja, da raziskujejo trg na Kitajskem, je dejal.
Ši je dejal, da bi morali državi spodbujati kulturne in medosebne izmenjave. Obe strani je pozval, naj vzpostavita komunikacijo in dialog med političnimi strankami, lokalnimi vladami, mladimi, mislišči in mediji ter dobro izkoristita platforme, kot so Konfucijevi inštituti, za utrjevanje temeljev javnega mnenja za krepitev večgeneracijskega prijateljstva med Kitajsko in Slovaško.
Kitajska se je odločila slovaškim državljanom odobriti 15-dnevni vstop brez vizumov, je dodal Ši.
Ši je opozoril, da morata državi okrepiti mednarodno sodelovanje. V zapletenem in hitro spreminjajočem se svetu, je dejal Ši, bi morali obe strani podpirati pravi multilateralizem, trdno varovati mednarodni sistem z Združenimi narodi v njegovem jedru in mednarodnim redom, ki temelji na mednarodnem pravu, se zavzemati za enakopraven in urejen večpolarni svet ter univerzalno koristno in vključujočo gospodarsko globalizacijo, sprejeti vizijo globalnega upravljanja, ki vključuje obsežno posvetovanje, skupni prispevek in skupne koristi, ter spodbujati gradnjo skupnosti s skupno prihodnostjo za človečnost.
Kitajska pripisuje velik pomen odnosom med Kitajsko in EU, je dejal Ši in dodal, da prihodnje leto obeležujemo 50. obletnico vzpostavitve diplomatskih odnosov med Kitajsko in EU, odnosi med Kitajsko in EU pa bi morali pokazati primerno zrelost in stabilnost.
Ši je izrazil upanje, da se bodo nove institucije EU držale usmeritve partnerstva med Kitajsko in EU, sprejele pozitiven in pragmatičen pristop, ustrezno upravljale razlike ter se vzdržale politizacije gospodarskih in trgovinskih vprašanj.
Fico je dejal, da se Slovaška trdno drži politike ene Kitajske in priznava vlado Ljudske republike Kitajske kot edino legitimno vlado, ki predstavlja celotno Kitajsko. Slovaška nasprotuje vsakršnemu vmešavanju v notranje zadeve drugih držav in se zavzema za spoštovanje izbire razvojne poti vsake države.
Slovaška ceni odločitev Kitajske, da slovaškim državljanom odobri 15-dnevno obravnavo brez vizumov, je dejal Fico.
Slovaška podpira olajšanje medčloveških izmenjav med državama in pozdravlja več kitajskih podjetij, ki vlagajo v državo in krepijo sodelovanje na področjih, kot sta nova energija in infrastruktura, je dodal.
Slovaška ceni tri velike svetovne pobude, ki jih je predstavil predsednik Ši, in je pripravljena okrepiti izmenjavo s Kitajsko o izkušnjah upravljanja države ter dejavno spodbujati zavezanost EU k reševanju razlik z dialogom in posvetovanji, je dejal Fico.
Strani sta izmenjali tudi poglede na ukrajinsko krizo. Ši je razložil dosledno načelno stališče Kitajske ter pohvalil Slovaško za objektivno, racionalno in nepristransko držo. Pozdravil je Slovaško in več podobno mislečih držav, da igrajo pozitivno vlogo pri spodbujanju mirovnih pogajanj.
Fico je izjavil, da je kitajsko stališče do ukrajinske krize pravično, objektivno in konstruktivno. Slovaška se je pripravljena pridružiti skupini prijateljev za mir glede ukrajinske krize in sodelovati s Kitajsko, da bi prispevala k politični rešitvi krize.
Po srečanju sta strani podali skupno izjavo o vzpostavitvi strateškega partnerstva.