četrtek, 08. maj 2025 leto 30 / št. 128
Kitajska svari pred »kritično točko« v ukrajinski vojni in opozarja na nevarnost »neizogibnega konflikta« z ZDA

Kitajski zunanji minister Qin Gang (Čin Gang) je v prvem medijskem nastopu v vlogi zunanjega ministra opozoril na nevarno zaostrovanje odnosov med ZDA in Kitajsko.
Čin je ocenil, da se »Kitajska in ZDA pomikata k neizogibnemu konfliktu, če Washington ne bo spremenil svojega pristopa.«
»Če ZDA ne bodo stopile na zavoro, ampak bodo še naprej drvele po napačni poti, nobena ograja ne bo mogla preprečiti iztirjenja in zagotovo bosta sledila konflikt in konfrontacija,« je dejal in okrcal ameriško dojemanje Kitajske kot »resno izkrivljeno.«
Has Washington's hawkish consensus on China created a more secure world for Americans and others?
— Fareed Zakaria (@FareedZakaria) March 5, 2023
Or are we moving down a path that takes us toward decades of arms races, crises, perhaps even war?
My take: pic.twitter.com/EVulU182Aw
Po mnenju Čina imajo namreč ZDA Kitajsko za »glavnega tekmeca in največji geopolitični izziv.«
Washington sicer govori o konkurenci in tekmovanju, pravzaprav pa želi zatreti Kitajsko na vseh področjih, je še dejal in pozval k izboljšanju odnosov med velesilama.
Ko Kitajska prehiti zahodne države v tretjem oranžno- rdečem svetu. Če se spomnim s kakšnim spoštovanjem so afričani sprejemali predsednika Josipa Broza Tita. Zahodni svet še posebej EU oz. naše gospodarstvo ima velik problem, ki bo žal vedno večji. Kitajska nas je povozila ... https://t.co/SSpdAILubl pic.twitter.com/gplNcFkGs2
— Dejan Pogačnik (@DejanPogacnik) March 3, 2023
»ZDA pogosto govorijo o potrebi spoštovanja pravil. Toda predstavljajte si dva atleta, ki tekmujeta na Olimpijskih igrah. Če eden atlet, namesto da bi dal vse od sebe, zmeraj poskuša izriniti ali celo poškodovati drugega, potem to ni pošteno tekmovanje, pač pa nesprejemljivo obnašanje in faul!,« je opozoril kitajski zunanji minister.
Čin, ki je bil do nedavnega kitajski veleposlanik v ZDA, je poudaril, da je incident z vremenarskim balonom dokaz, da ZDA vidijo Kitajsko kot svojega glavnega nasprotnika in da ZDA do Kitajske delujejo »z domnevo krivde.«
ZDA trdijo, da je bil balon, ki so ga ameriške zračne sile sestrelile v začetku februarja, kitajski nadzorni balon, čeprav Peking trdi, da je šlo za znanstveno plovilo, ki ga je spustilo v zrak zasebno podjetje in je zaradi vetrov zašlo iz smeri.
Just in: Chinese FM Qin Gang @AmbQinGang on China-U.S. relations. #2023TwoSessions pic.twitter.com/d34mFuTyjS
— T-House (@thouse_opinions) March 7, 2023
Čin je ponovil, da si Kitajska prizadeva za »zdrave in stabilne odnose z ZDA«, a da je poziv administracije ameriškega predsednika Joeja Bidna k »zaščitnim ograjam« v njunih odnosih znak, »da se Kitajska ne bi smela odzvati z besedami ali dejanji, ko je napadena.« Nato je dodal: »To ni mogoče!«
Če ZDA ne bodo zmanjšale svoje agresivne politike do Kitajske, Čin opozarja, da bosta »konflikt in konfrontacija neizogibna.«
Chinese foreign minister declares today that the US is attempting to provoke a “Ukraine-style crisis” in the region by “plotting an Asia-Pacific version of NATO” to “encircle China.” Appears to be some of their bluntest language yet pic.twitter.com/oQ3itQa6yy
— Michael Tracey (@mtracey) March 7, 2023
»Odnose med Rusijo in Kitajsko zaznamuje neuvrščenost v bloke, odsotnost konfrontacije in niso usmerjeni proti tretjim stranem,« je dejal Čin, očitno v zvezi z NATO paktom, ki je bil ustanovljen za boj proti Sovjetski zvezi med hladno vojno. »Odnos med Kitajsko in Rusijo ne predstavlja grožnje nobeni državi na svetu.«
Glede sankcij se je Čin spraševal, zakaj njegovi državi Zahod grozi s sankcijami, medtem ko Kitajska nobeni strani v konfliktu v Ukrajini ni zagotovila orožja.

Čin je tudi dejal, da sankcije proti Rusiji verjetno ne bodo rešile vprašanja in dejal, da bi se moral dialog za končanje konflikta začeti čim prej.
Kitajska je v začetku tega meseca predlagala načrt za začetek mirovnih pogajanj v Ukrajini, vendar so ga Kijev in zahodni zavezniki režima Vladimirja Zelenskega odločno zavrnili.
To my knowledge this is an unprecedented statement by Xi:
— Arnaud Bertrand (@RnaudBertrand) March 7, 2023
“Western countries—led by the U.S.—have implemented all-round containment, encirclement and suppression against us, bringing unprecedentedly severe challenges to our country’s development.”https://t.co/XoHyZdaANF
Naslednji dan je ameriška obveščevalna skupnost objavila poročila, v katerih je Kitajsko obtožila, da »preučuje« pošiljke orožja Rusiji, ameriški uradniki pa so posvarili, da bodo vse take pošiljke obravnavane s sankcijami.
Po oceni kitajskega zunanjega ministra je tudi nesprejemljivo, da ZDA neprestano govorijo o spoštovanju suverenosti in ozemeljske integritete Ukrajine, hkrati pa ne spoštujejo suverenosti in ozemeljske integritete Kitajske, ko gre za vprašanje Tajvana.
Chinese Foreign Minister Qin Gang:
— Djole (@onlydjole) March 7, 2023
The Chinese people have the right to ask: why does the US talk about respecting the sovereignty and territorial integrity on the Ukrainian issue, but not respecting the sovereignty and territorial integrity of China on the Taiwan issue? ... pic.twitter.com/sa5uotbRbe
Medtem ko je Bidnova administracija namignila, da razmišlja o objavi obveščevalnih poročil, ki razkrivajo kitajske načrte, ZDA še niso predložile nobenih dokazov, da Kitajska razmišlja ali je razmišljala o pošiljkah orožja Rusiji.
Čin se je dotaknil tudi razmer v Ukrajini.
Konflikt v Ukrajini bo izgubil nadzor, če se mirovni proces ne bo kmalu začel, je dejal kitajski zunanji minister.
Boji med Rusijo in Ukrajino so po njegovi oceni dosegli »kritično točko«.
»Bodisi bo prišlo do prekinitve sovražnosti, ponovne vzpostavitve miru in premika k politični rešitvi ali pa bo prilito olje na ogenj, kriza se bo razširila in razmere bodo ušle izpod nadzora,« je opozoril.
Diplomat je izpostavil, da je zdaj čas za »mirnost, zdrav razum in dialog«, ter vztrajal, da je treba pogovore »začeti čim prej.«
Med pogajanji je treba »spoštovati legitimne varnostne pomisleke vseh strani«, saj je to edini način za doseganje dolgoročnega miru in stabilnosti v Evropi, je dejal.
“The US claims that it seeks to outcompete China but does not seek conflict yet in reality its so-called ‘competition’ means to contain and suppress China in all respects and get the countries locked in a zero-sum game.” — Chinese Foreign Ministry Qin Gang pic.twitter.com/EKonlBLrPh
— pocalypsis pocalypseos (@apocalypseos) March 7, 2023
Čin je tudi izrazil obžalovanje, da so bili prejšnji poskusi za začetek mirovnega procesa za končanje konflikta »večkrat spodkopani.«
Znano je, da so ob pritisku Zahoda ukrajinski pogajalci večkrat zapustili pogajanja z Rusijo, čeprav so že dosegli viden napredek v pogajanjih.
»Obstaja 'nevidna roka', ki potiska konflikt proti stopnjevanju in poskuša uporabiti ukrajinsko krizo za služenje določeni geopolitični agendi,« je dejal.
German official warns Namibian President about the rising Chinese population in his country.
— Li Jingjing 李菁菁 (@Jingjing_Li) March 3, 2023
Namibian President lectured the German:
Every time a Westerner comes, it's about the Chinese!
We know how to handle our country.
Video by @Doug_rooney pic.twitter.com/am1BeIgmRR
Moskva je večkrat dejala, da je konflikt v Ukrajini »posredniška vojna«, ki jo proti Rusiji vodijo ZDA in njeni zavezniki v Natu, ki Kijevu zagotavljajo orožje, sredstva in obveščevalne podatke.
Prejšnji teden je ruski zunanji minister Sergej Lavrov ponovil, da je Moskva pripravljena razmisliti o mirovnih predlogih, »ki so narejeni iz iskrene želje po iskanju politične rešitve« krize.
Chinese Foreign Minister Qin Gang - "Japanese militarism has caused profound harm to the Chinese people in the past, and it still hurts. The Chinese people will not forget it, nor should Japan forget it. Forgetting history means betrayal, and denying guilt means recidivism." pic.twitter.com/LetSac3Ke0
— ShanghaiPanda (@thinking_panda) March 7, 2023
Vendar je Lavrov poudaril, da tako resnih mirovnih ponudb ne iz Kijeva ne iz njegovih zahodnih podpornikov ni bilo od lanskega marca.
Ravno nasprotno. »Ukrajino se prepričuje, naj nadaljuje bojevanje,« je opozoril ruski diplomat.
Čin je na novinarski konferenci spregovoril tudi o pomenu odnosov med Rusijo in Kitajsko. V preteklem letu se je Peking uprl pritiskom Zahoda, naj obsodi in sankcionira Moskvo, hkrati pa je vztrajno pozival k mirni rešitvi krize.
Branil je tudi tesno prijateljstvo med Kitajsko in Rusijo. Dejal je, da so vezi med Pekingom in Moskvo »zgled za svetovne mednarodne odnose.«
»Bolj ko je svet turbulenten, bolj vztrajno bi morali napredovati kitajsko-ruski odnosi,« je dejal kitajski zunanji minister Čin.
Sodelovanje med Pekingom in Moskvo bo »zagotovilo zagon za multipolarizacijo sveta in demokracijo v mednarodnih odnosih; z njim bo zagotovljeno globalno strateško ravnovesje in stabilnost,« je sklenil kitajski zunanji minister.
The US has also launched biological warfare, cyber warfare and public opinion warfare against China. Both Russia and China have directly laid out Casus Belli statements against the United States. Without China’s security, there will be no global security. pic.twitter.com/LOMzErl799
— pocalypsis pocalypseos (@apocalypseos) March 7, 2023
Kitajski zunanji minister je opozoril tudi na dejstvo, da je japonski militarizem v preteklosti storil veliko hudega kitajskim ljudem in da ti zločini še zmeraj bolijo.
Dodal je, da Kitajci tega ne bodo pozabili, prav tako pa tega ne bi smeli pozabiti na Japonskem, ker pozabljanje pomeni izdajo, zanikanje krivde pa kliče k ponavljanju zločinov.