nedelja, 26. januar 2025 leto 30 / št. 026
Kitajska pripravljena na izgradnjo vesoljske postaje
Kitajska je po uspešni misiji polnjenja goriva v orbiti pripravljena na začetek gradnje svoje vesoljske postaje, je danes sporočil direktor kitajskega vesoljskega programa Wang Zhaoyu.
Prvo kitajsko tovorno vesoljsko plovilo Tainzhou, ki je v vesolje poletelo minuli teden, je v četrtek opravilo svojo glavno nalogo - oskrbo z gorivom vesoljskega laboratorija Tiangong 2, ki okoli Zemlje kroži od septembra lani, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
"Polnjenje je zelo pomemben preboj," je dejal podpredsednik kitajske korporacije za vesoljsko znanost in tehnologijo Yang Baohua. "To je bil zadnji ključni korak, ki smo ga morali končati pred začetkom gradnje vesoljske postaje," je dodal.
Kitajska je tretja država za ZDA in Rusijo, ki je izpopolnila tehnologijo polnjenja goriva v vesolju. To je ključen korak za izgradnjo vesoljske postaje. "Zdaj imamo zmožnost zgraditi in upravljati vesoljsko postajo," je dejal Wang.
Kot je napovedal, bo Kitajska začela graditi vesoljsko postajo leta 2019, končana pa naj bi bila do leta 2022.
Misija Mednarodne vesoljske postaje (ISS), skupnega projekta ameriške, ruske, evropske, japonske in kanadske vesoljske agencije, se bo po načrtih končala leta 2024, tako da bo Kitajska morda postala edina država z delujočo vesoljsko postajo.
V primerjavi z ISS, ki tehta 200 ton, bo kitajska vesoljska postaja tehtala le 66 ton. Kot napoveduje Wang, bo njihova postaja tehnološko bolj napredna od ISS.