REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kitajska in Asean korak bliže pogajanjem o kodeksu ravnanja v Južnokitajskem morju

Kitajska in Asean korak bliže pogajanjem o kodeksu ravnanja v Južnokitajskem morjuZdruženja držav jugovzhodne Azije

Kitajska in deset članic Združenja držav jugovzhodne Azije (Asean) je na srečanju v filipinski prestolnici Manila potrdilo okvir kodeksa ravnanja v spornem Južnokitajskem morju. Pogajanja bi se lahko začela letos, če ne bo prišlo do vmešavanja od zunaj, je danes dejal kitajski zunanji minister Wang Yi.

Wang je po srečanju s kolegi iz Aseana potrdil, da se je enajst zunanjih ministrov sporazumelo in sprejelo okvir kodeksa ravnanja v Južnokitajskem morju, ki naj bi odprl pot pogajanjem o besedilu kodeksa. Ta bi se lahko začela letos, če ne bo "večjega vmešavanja" od zunaj, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Za začetek pogajanj je treba izpolniti vrsto predpogojev, med drugim to, da ne pride do vmešavanja drugih držav. "Če bo situacija v Južnokitajskem morju na splošno stabilna in ne bo večjega vmešavanja od zunaj (...), bomo to preučili med novembrskim srečanjem voditeljev Kitajske in Aseana ter sporočili začetek pogovorov o kodeksu ravnanja," je pojasnil Wang.

Po besedah tiskovnega predstavnika filipinskega zunanjega ministrstva Robespierra Bolivarja se bodo predstavniki Aseana in Kitajske sestali že konec avgusta in pripravili pogajanja na podlagi danes sprejetega okvira, še poroča dpa.

Sprejetje okvira kodeksa ravnanja na tokratnem srečanju ministrov v Manili je simbol predanosti med Aseanom in Kitajsko, da bi dosegli napredek glede učinkovitega pravilnika, je še dejal Bolivar. Glede na sprejeti okvir, kodeks ravnanja "ni instrument za razreševanje ozemeljskih sporov ali vprašanj razmejitve na morju", še navaja dpa.

Kodeks naj bi spodbujal "medsebojno zaupanje, sodelovanje, upravljanje z incidenti in omogočil njihovo miroljubno reševanje".

Kitajska si lasti skoraj celotno Južnokitajsko morje, ki naj bi bilo bogato z morskimi in naravnimi viri. Med članicami Aseana pa imajo svoje zahteve tudi Filipini, Vietnam, Malezija in Brunej ter Tajvan, ki ni član Aseana, še navaja dpa.

V ponedeljek naj bi se predstavniki Aseana, ki letos praznuje 50. obletnico ustanovitve, srečali s partnerji iz ZDA, Japonske, Kitajske in Rusije v okviru regionalnega varnostnega foruma, na katerem naj bi bile v ospredju predvsem napetosti na Korejskem polotoku.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek