ponedeljek, 20. januar 2025 leto 30 / št. 020
Kdo je v resnici rušil jez v Kahovki in zakaj je očitno, da ga niso uničili Rusi?
![Kdo je v resnici rušil jez v Kahovki in zakaj je očitno, da ga niso uničili Rusi?](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/kahovkapoplave.jpg?itok=3nCFBlQ0)
Hidroelektrarna Kahovka je v torek zjutraj utrpela veliko škodo, njen jez je bil porušen, voda pa je nenadzorovano stekla navzdol, kar je povzročilo velike poplave, izpade električne energije in pomanjkanje vode na obeh straneh reke Dneper.
Zahodni mediji so hitro za napad okrivili Moskvo.
Toda ali je ta obtožba smiselna?
NATO/Ukraine's destruction of the Nova Kahkovka dam is a war crime https://t.co/W47ZSN1Chv
— Waikanae Watch (@WaikanaeWatch) June 7, 2023
Elektrarna, ki se nahaja v regiji Herson ob reki Dneper, je bila zgrajena leta 1956 v mestu Nova Kahovka.
Poleg proizvodnje električne energije sta elektrarna in njen jez služila za nastanek rezervoarja Kahovka – ogromnega, več kot 2150 kvadratnih kilometrov, 240 km dolgega bazena z 18,2 milijarde kubičnih metrov sladke vode.
![](https://insajder.com/sites/default/files/1110947067_0_0_966_714_1920x0_80_0_0_b8fcd930ccff5a1a400bc0a42a64c4fe.png.webp)
Ta rezervoar napaja regije Herson, Zaporožje in Dnepropetrovsk, uravnava pretok vode vzdolž Dnepra, preprečuje poplave in zagotavlja svežo vodo kanalom Severni Krim, Kahovka in Dnepr-Krivoj Rog.
Poleg tega napaja lokalne rudnike, tovarne in naselja, zagotavlja vodo za kmetijstvo in, kar je ključno – zagotavlja oskrbo jedrske elektrarne Zaporožje z vodo, ki se uporablja za hlajenje.
Ruske sile so vzpostavile nadzor nad hidroelektrarno Kahovka na dan, ko je Moskva začela svojo posebno vojaško operacijo v Ukrajini 24. februarja 2022, kar kaže na njen strateški pomen.
Distance from the nearest Russian positions that are currently underwater after Kahkovka Dam destruction pic.twitter.com/QzgK9L2DNj
— ДражаМ (@DrazaM33) June 8, 2023
Ukrajinske sile so skoraj takoj začele obstreljevati območja okoli elektrarne in njenega jezu z uporabo topništva dolgega dosega in taktičnih raket, vključno s Točka-U in HIMARS.
Ukrajinske sile so obstreljevale tudi samo mesto Nova Kahovka, pri čemer so ubile in ranile na desetine lokalnih prebivalcev, civilistov.
Avgusta lani je namestnik direktorja za obnovo elektrarne Kahovka sprožil alarm zaradi grožnje, ki bi jo uničenje jezu predstavljalo za jedrsko elektrarno Zaporožje v spodnjem toku, in dejal, da bi lahko »težave z jezom v HE Kahovka privedle do jedrske katastrofe« v elektrarni.
To pa zato, ker jedrsko gorivo zahteva stalno oskrbo s hladno vodo, da se prepreči taljenje in radioaktivna kontaminacija.
![](https://insajder.com/sites/default/files/1110948168_0_0_420_538_1920x0_80_0_0_96a17a148489b135ed57d7f63830d798.png.webp)
Rusija je lani oktobra začela evakuirati civiliste in vojake z desnega brega reke Dneper, delno zaradi zaskrbljenosti glede morebitnega uničenja jezu hidroelektrarne Kahovka s strani ukrajinskih sil.
Istega meseca je Rusija Varnostnemu svetu Združenih narodov poslala pismo o razmerah okoli elektrarne, pri čemer je ruski stalni predstavnik Vasilij Nebenzja Kijev obtožil »pošastne provokacije«, ki je vključevala obstreljevanje Nove Kahovke z uporabo do 120 izstrelkov in granat dnevno v petmesečnem obdobju.
Nebenzja je takrat opozoril, da bi uničenje jezu lahko povzročilo na tisoče civilnih žrtev in nepopisno škodo na lokalni civilni infrastrukturi vzdolž Dnepra.
Njegova opozorila niso upoštevali in sedem mesecev pozneje se je grožnja uresničila.
Toda namesto da bi se spomnili na to, kdo je poskušal jez ves čas uničiti in upoštevali, da je bila Moskva zaskrbljena zaradi tega, je večina zahodnih medijev pričakovano pohitela z obtoževanjem Rusije za to zadnje teroristično dejanje proti civilni infrastrukturi.
Why would Russia blown itself a Dam, which is providing water to Crimea? Why would Russia shell a nuclear power station in Zaporizhie, which it helds? Why would Russia blown up itself Nord Stream?
— gregor preac (@GPreac) June 7, 2023
Glasno je Rusijo brez dokazov obsodil tudi evropski »zunanji minister«, prav tako pa tudi slovensko zunanje ministrstvo.
»Največja jedrska elektrarna v Evropi je ogrožena, ker so Rusi obtoženi bombardiranja jezu,« je zapisal eden od večjih britanskih časopisov. »Strahi zaradi 'katastrofe', ko so v bližini Hersona razstrelil večji jez: Ukrajina krivi Rusijo, saj je eksplozija povzročila veliko prelomnico, sprožila poplave in ogrozila jedrsko elektrarno,« so zapisali drugi.
»Zelenski obsoja ruske 'teroriste' po napadu na jez,« so razglašali tretji.
![](https://insajder.com/sites/default/files/bild_0.jpg)
Ameriški mediji so celo zapisali, da je »Uničenje kritičnega ukrajinskega jezu 'ekocid', pravi pomočnik Zelenskega.«
Nemški časnik Bild je pokazal malo poguma in le kanček novinarske integritete, saj je kmalu odstranil besede »Rusi razstrelili« iz svoje naslovne zgodbe in jo preimenoval preprosto »Uničen ogromen jez v Ukrajini« in s tem takoj sprožil ogorčenje ukrajinskih medijev.
Trditve zahodnih politikov in medijev so seveda nesmiselne.
#Russia #Ukraine #USA #Kahkovka #KakhovkaDam #KakhovkaHPP pic.twitter.com/kNhPQWdXlV
— TellMeSweetLittleLies (@Intent_A) June 7, 2023
Če uporabimo njihovo logiko, je za Rusijo povsem razumno, da preventivno uniči lastno več milijard dolarjev vredno infrastrukturo, prisili ljudi k evakuaciji bližnjih naselij, ogrozi oskrbo Krima s sladko vodo (ki jo je polotok obnovil šele lani, po naporni osemletni vodni blokadi s strani Kijeva) in potencialno ogrozi kritične hladilne sisteme jedrske elektrarne Zaporožje.
Obenem pa še odplavi minska polja, poplavi večinoma ruski in v manjši meri ukrajinski breg reke in si tako nakoplje velike težave.
Ton zahodnega poročanja, morda neizogiben glede na posredniško vojno bloka NATO z Rusijo, srhljivo spominja na poglede zahodnih medijev na dve drugi veliki sabotažni kampanji: obstreljevanje zaporoške jedrske elektrarne, kjer zahodni mediji prav tako odkrito lažejo in lanski napad na plinovodno omrežje Severni tok, ki ga pravkar poskušajo »zamazati« z zgodbo o ukrajinskih diverzantih in kako naj bi CIA vedela, da bodo napadli Severni tok.
Ni pa jasno, zakaj naj bi Rusija vse to storila.
Dams like Nova Kahkovka are protected by the laws of war and the Geneva convention for a reason. According to Article 56 of the 1977 Additional Protocol I:
— Zlatti71 (@djuric_zlatko) June 6, 2023
“Works and installations containing dangerous forces, namely dams, dykes and nuclear electrical generating stations,… pic.twitter.com/F16L7PQnLv
»Pravzaprav to ni nič posebnega. To je del iste (ukrajinske) akcije uničenja Donbasa, civilnega prebivalstva in civilne infrastrukture, ki poteka že od leta 2014. Tu ni nobene novosti,« je dejal Aleksej Podberezkin, direktor Centra za vojaško-politične študije na Moskovskem državnem inštitutu za mednarodne odnose.
»Jez je bil večkrat obstreljen. Naša vojska, vključno s tamkajšnjimi silami, se je trudila po svojih najboljših močeh, da bi to preprečila. Ko pa je druga stran začela streljati iz 300-milimetrskih sistemov – in ti sistemi so bili uporabljeni proti temu jezu – se ni dalo narediti kaj več. Ukrajinske oborožene sile si že dolgo prizadevajo razstreliti jez v Kahovki. No, dobile so, kar so želele,« je potožil Podberezkin.
Na vprašanje, ali bo torkov napad vplival na varnost jedrske elektrarne Zaporožje, je strokovnjak dejal, da ga bolj skrbijo ukrajinski topniški napadi na jedrsko elektrarno.
»[Hladilni] bazeni niso zaščiteni, niso pokriti pod nekakšno streho, oklepno ali kako drugače. Vse te zaloge in odpadni materiali so radioaktivni in jih je mogoče uničiti z več eksplozijami velikokalibrskih izstrelkov,« je opozoril Podberezkin.