nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Kakovost zraka na Kitajskem kljub naporom oblasti slabša
Kitajska mesta so imela kljub prizadevanjem oblasti za zmanjšanje onesnaženosti v prvi polovici leta manj dni dobrega zraka v primerjavi z enakim obdobjem lani.
Po podatkih ministrstva za varstvo okolja je 338 mest o dobri ali odlični kakovosti zraka v prvem polletju poročalo 74,1 odstotka dni, kar je za 2,6 odstotne točke manj kot v enakem obdobju lani.
V prestolnici Peking je delež dni z dobro kakovostjo zraka upadel za 7,1 odstotne točke na 50,7 odstotka, medtem ko se je vsebnost nevarnih trdnih delcev PM2,5 v ozračju povečala za 14,3 odstotka.
Prebivalci severne Kitajske so se že lansko zimo pritoževali, ko je bila sredi decembra skoraj devetina države prekrita z debelo odejo smoga. Zaradi tega so morali začasno zapreti šole in podjetja, avtomobili pa niso smeli na ceste.
"Če se vladni uradniki obrnejo stran od ljudi, še posebej mladoletnikov, katerih zdravje je najbolj ogroženo, gre nedvomno za opustitev dolžnosti," je takrat izpostavila državna tiskovna agencija Xinhua. V prvi polovici leta je bilo po njihovih navedbah izrečenih za 610 milijonov juanov (približno 77 milijonov evrov) kazni zaradi kršitev okoljskih pravil, kar je 131 odstotkov več kot v tem obdobju minulo leto.
Marca se je sicer kitajski premier Li Keqiang zavezal borbi za čistejši zrak. "Modro nebo več ne bi smelo biti luksuzno blago, in tudi ne bo," je dejal.
Azijska velesila se sicer že nekaj časa postavlja na čelo boja proti podnebnim spremembam, pa čeprav na primer kitajska podjetja sodelujejo pri skoraj polovici od načrtovanih novih termoelektrarn na premog po svetu.
Ostro se je odzvala tudi na napoved ameriškega predsednika Donalda Trumpa o umiku ZDA iz pariškega podnebnega sporazuma. Takrat je tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Hua Chunying poudaril, da je uresničevanje sporazuma "odgovornost, ki jo bo Kitajska kot odgovorna svetovna sila spoštovala".
Kitajska se je zavezala, da bo skušala zmanjšati emisije premoga in vozil, da bo povečala investicije v čisto energijo in kaznovala onesnaževalce. S tem naj bi tudi izboljšala kakovost zraka v drugem največjem nacionalnem gospodarstvu na svetu.