REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kako se ZDA pripravljajo na vojno s Kitajsko?

Kako se ZDA pripravljajo na vojno s Kitajsko?Ameriško-filipinske vojaške vaje v Južnokitajskem morju. Vir: Posnetek zaslona, X

ZDA pripravljajo svojo vojsko, da se zoperstavi »nasprotnikom, kot je Kitajska, z oddaljenih in strateških otokov v zahodnem Tihem oceanu,« poroča Washington Post.

Po poročanju časnika mornarica ZDA oblikuje »manjše, lažje, bolj mobilne« in celo »smrtonosnejše« enote, katerih primarna naloga je zbiranje informacij o ciljih in njihovo posredovanje pripadnikom pacifiške flote in letalskih sil.

Na ta način bi med načrtovano prihodnjo pomorsko bitko, ki bi lahko potekala na tisoče kilometrov vstran od ameriškega ozemlja, na oddaljenih morskih otokih in obalah v Aziji, »lahko hitro odvrnila sovražnikove napade«.

»Te nove enote so del širše strategije za sinhronizacijo operacij ameriških vojakov, mornarjev, marincev in letalcev z vojskami njihovih zaveznikov in partnerjev (iz Nata) v Tihem oceanu,« piše v članku.

Tarča njihovega delovanja bo del ozemlja, ki se razteza od Japonske do Indonezije in je znano kot »Prva veriga otokov,« ki zajema območje okoli zaveznic ZDA in je v njihovem vplivnem območju.

Strokovnjaki sicer ne izključujejo morebitnih težav, s katerimi bi se lahko soočile ZDA, zlasti v primeru prave vojne.

Te vključujejo na primer »logistične izzive v ogromni pomorski regiji, pravočasno dobavo opreme in novih tehnologij, kar vse zapletajo proračunski spori v Kongresu, preobremenjena obrambna industrija in negotovost glede tega, ali bodo regionalni partnerji, kot je Japonska, dovolili ameriškim silam, da se vojskujejo z njihovih otokov.«

Peking prizadevanja Washingtona za krepitev vezi v Pacifiku opisuje kot »eskalacijo« in dejstvo, ki »nekatere uradnike na tem območju spravlja ob živce« zaradi strahu, da bi bili pahnjeni v spopad s Kitajci.

Po drugi strani je Peking v zadnjih dveh desetletjih izvedel močno vojaško modernizacijo in znatne naložbe v obrambno industrijo. Kitajska je tudi »izpodbijala zmožnost Združenih držav, da nadzorujejo morje in nebo v kakršnem koli konfliktu v Zahodnem Pacifiku,« poroča Washington Post.

Peking je tudi »znatno razširil svoj doseg« na tem območju, celo zgradil umetne otoke za svoje strateške postojanke v Južnokitajskem morju in razširil svoja vojaška oporišča v Indijskem in Tihem oceanu.

»Kitajska nima le največje vojske, mornarice in letalstva v regiji, ampak ima tudi prednost domačega terena,« poudarja časnik.

Kitajska vojska ima v bližini območja spopada blizu milijon vojakov, več kot 3000 letal in več kot 300 ladij.

»Medtem pa morajo ameriške ladje in letala prepotovati na tisoče milj ali pa se zanašati na dobro voljo zaveznikov, da pri njih namestijo enote in orožje,« poleg tega, da nimajo enakega števila kopenskih raket dolgega dosega kot Kitajska.

Čeprav ne potrebujejo tankov ali druge težke in nerodne opreme, morajo imeti Američani poleg drugih vrst streliva na voljo tudi rakete. Sama pomorska raketa za napad tehta okoli 997 kilogramov in za njen prevoz na otoke so potrebni počasi premikajoči se čolni ali helikopterji, ki lahko naenkrat prepeljejo zelo omejeno količino.

»S samo dvema izstrelkoma niste ravno zelo smrtonosni, zato jih morate imeti pri roki veliko, kar pomeni veliko več materiala za skrivanje, zmanjšana pa je tudi vaša sposobnost nepredvidljivega premikanja,« pojasnjuje veteran ameriške mornarice Ivan Kanapathy.

Drugo vprašanje bi bilo, kam vse to orožje skriti in kam ga premakniti.

»Na manjših otokih je manj območij za skrivanje in manj cestnih omrežij za premik, tako da je Kitajski lažje iskati in na koncu najti tisto, kar išče,« je opozorila Stacie Pettyjohn, direktorica obrambnega centra za novo ameriško varnost.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek