REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kako je nastala znamenita fotografija Zastave zmage nad Reichstagom (VIDEO)

Kako je nastala znamenita fotografija Zastave zmage nad Reichstagom (VIDEO)RT je s pomočjo nevronskih mrež »oživil« fotografije vojnega dopisnika Jevgenija Haldaja – legendarne fotografije najpomembnejših dogodkov velike domovinske vojne so postale filmska kronika. Vir: Posnetek zaslona, X

Moj oče je v glavi napisal scenarij za to fotografijo – Zastava zmage nad Reichstagom, pravi Anna Haldaj, hči legendarnega vojnega dopisnika Jevgenija Haldaja za RT International.

»Vse je gorelo, ni bilo stopnic, kupola se je zrušila.

Haldaj je rekel: 'Imam opravke tukaj - moram sneti (nacistično) zastavo na vrhu. Mi boste dali fante?' Zažvižgal je: 'Kdo želi na streho?' Javili so se trije prostovoljci. Aleksej Kovalev iz Kijeva je 9. maja 1945 dopolnil 19 let. Na fotografiji drži zastavo.

Zraven sta častnik iz Dagestana Abdulhakim Ismailov in Belorus Leonid Goričev se Ana Haldaj spominja očetove zgodbe.

RT je namreč s pomočjo nevronskih mrež »oživil« fotografije vojnega dopisnika Jevgenija Haldaja – legendarne fotografije najpomembnejših dogodkov velike domovinske vojne so postale filmska kronika.

»Ismailov je Nemca opazil skozi ogledala in ga nevtraliziral z dvema granatama,« se Anna spominja besed svojega očeta.

»Gremo naprej. In so že na strehi Reichstaga.

Skrbno smo tipali z nogami, da ne bi propadli skozi streho.

Našli smo nekaj, iz česar smo lahko naredili drog za zastavo. Kovalev, kot najmlajši in najbolj okreten, ga je držal. Toda v tistem času ni bilo običajno govoriti o njihovih imenih,« dodaja Haldajova.

Anna je še povedala, da je njen oče med misijo v Murmansku skoraj umrl.

Kot je dodala, je bilo prvo fašistično letalo sestreljeno nad enim od otokov in Haldaj je začel snemati, kar je ostalo od sovražnega stroja, ne da bi vedel, da se je posadki letala uspelo spustiti s padalom.

Tri dni kasneje pa so Nemce ujeli.

Po njenih besedah ​​je eden od sovražnih pilotov, ko je vojaški dopisnik prišel v poveljniško pisarno, priznal, da ga je imel na muhi in skoraj ubil.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek