petek, 29. november 2024 leto 29 / št. 334
Kako je ameriški boj proti socializmu pripeljal do prevlade islamskih skrajnežev
Ob ameriških porazih v Iraku, Afganistanu, Siriji, Libiji in še marsikje po svetu si mnogi zastavljajo vprašanje o koreninah ameriških intervencij.
Del odgovora leži v mesijanskem prepričanju neokonservativcev, da so poklicani, da z ognjem in mečem širijo demokracijo in ameriški način življenja po vsem svetu.
Toda pri tem se pogosto pozablja, da so k vzponu radikalnih islamistov, ki danes ubijajo ameriške vojake v Afganistanu, pripomogle prav ameriške vlade in to zaradi svojega vztrajnega boja proti – socializmu.
Ob grozljivih podobah kaosa v Kabulu danes se moramo zato spomniti, da talibani ne bi mogli priti na oblast, če ne bi ameriška vlada naredila vse, da bi zadržala socializem izven Afganistana in Pakistana - ne glede na želje teh narodov.
V sosednjem Pakistanu so ZDA pritisnile na socialističnega premierja Zulfikarja Alija Bhutta, da bi se boril proti Sovjetom v Afganistanu.
Potem ko je Bhutto to zavrnil, so ZDA med državnim udarom brutalnega, podjetniškega vojaškega diktatorja, ki je bil usposobljen v ameriški vojaški bazi v Kansasu - gledale vstran.
Pakistan Peoples Party District West General Secretary and CM Sindh Special Adviser Mr. Ali Ahmad Jan Sahib offered Fateha at the mausoleum of Quaid-e-Awam Shaheed Zulfikar Ali Bhutto and Mother of Democracy Begum Nusrat Bhutto and Shaheed Rani Mohtarma Benazir Bhutto in Garhi pic.twitter.com/CvT5yR1Yl3
— میڈیا سیل محمد صدیق خانخیل۔ (@SiddiqKhanlhail) August 24, 2021
Leta 1977 je namreč general Zia-ul-Haq, ki je bil močno religiozen zrušil Bhutta z državnim udarom. Njegov cilj je bil Pakistan kot islamska država s šeriatskim pravom.
Zato je ustanovil ločena vrska sodišča, ki so odločala o verskih in moralnih zadevah.
Istočasno je preganjal šiite.
Premiki so bili občutni.
Po raziskavah PEW centra večina Pakistancev še vedno podpira šeriatsko pravo kot uradno pravo države.
In ob tem se večina Pakistancev bolj identificira z religijo kot s svojim narodom, za razliko od muslimanov v nekaterih drugih državah, kot so na primer Egipt, Indonezija in Jordanija.
We want same Taliban system in Pakistan, TTP must impose Sheria Law in Pakistan because all Pakistani people want Islamic system for Pakistan. TTP must get support from Afghan Taliban. pic.twitter.com/zIqaoORIyF
— Atal Afghan (@AtalAfg35510055) August 16, 2021
V Afganistanu sta predsednika Jimmy Carter in Ronald Reagan oborožila mudžahedine, da bi strmoglavila sekularno, socialistično vlado, ki je podpirala pravice žensk, vendar je tesno sodelovala s Sovjetsko zvezo.
Zbigniew Brzezinski je bil ognjevit zagovornik oboroževanja mudžahedinov.
Jasno jim je sporočal, da je njihov boj pravičen in da lahko računajo na pomoč ZDA.
After hosting Kaplan’s geo-determinist vulgata, The Economist invites Kissinger to comment on the US in Afghanistan. Here’s the national security advisor they should invite next to offer enlightened views on the matter: https://t.co/dYlXtgOYie
— francesco strazzari (@franxstrax) August 26, 2021
Ko so imele Združene države Amerike težave s talibani pa jih Rusija ni oboroževala, čeprav so mediji v ZDA objavili več neutemeljenih člankov o nekakšnem plačevanju za glave ameriških vojakov.
Ameriške tajne službe so v zvezi s to res lažno novico namreč potrdile, da so bili viri, ki so trdili, da Moskva ponuja talibanom nagrado za glave ubitih ameriških vojakov - izjemno neverodostojni.
So pa na ta način Američani poskusili zrušiti socialistično vlado v Kabulu, ki je uvedla vrsto reform.
V času socialistične oblasti v Afganistanu je življenje v tej državi potekalo povsem drugače, kar pričajo tudi številni posnetki iz tistega časa.
Vse to se zdi danes nekaj povsem neverjetnega.
Teh prizorov danes v Afganistanu ni več videti.
Žensk na ulicah več praktično ni in celo moški si ne upajo več oblačiti jeansa.
Še vedno živimo s posledicami teh nespametnih in antidemokratičnih dejanj ter kolaboracije ZDA s skrajnimi muslimanskimi gibanji - tako kot na desetine milijonov Pakistancev in Afganistancev.
Isto velja za BiH, kjer je Osama bin Laden že leta 1992 s potnim listom BiH, ki ga je dobil na Dunaju prišel najprej v Maribor, si ogledal, kje bodo pristajala letala z orožjem, nato pa potoval do Splita in Mostarja, kjer je organiziral enote mudžahidov, ki so nato ubijali in dobesedno klali srbske civiliste v BIH.
Clintonova administracija pa je dopuščala oboroževanje muslimanov v BiH kljub embargu OZN. Tudi to je nato privedlo do hujšega in bolj krvavega poteka vojne.
Prizadevanja za ameriško svetovno vojaško hegemonijo so vedno naredila več za polnjenje žepov bogatih kot za izboljšanje blaginje povprečnega ameriškega volivca.