četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
Jordanija izraelskemu veleposlaniku prepovedala vrnitev v domovino
Jordanija je danes sporočila, da je izraelskemu veleposlaniku Ejnatu Šlejnu prepovedala vrnitev v domovino, dokler ne bodo zaključili s preiskavo nedeljskega streljanja na območju izraelskega veleposlaništva v prestolnici Aman, v katerem sta bila ubita dva Jordanca. Jordanski tožilci so sporočili, da so izraelskega varnostnika obtožili umora.
V streljanju na območju izraelskega veleposlaništva v nedeljo sta bila ubita Jordanca, Izraelec je bil ranjen. Streljal je izraelski varnostnik, potem ko ga je napadel jordanski delavec. Varnostnik je do smrti ustrelil jordanskega delavca in ranil drugega Jordanca, ki je kasneje podlegel poškodbam. Incident je med državama zanetil diplomatski spor.
"Jordanija veleposlaniku Ejnatu Šlejnu in drugim zaposlenim na veleposlaništvu ne bo pustila, da se vrnejo, dokler ne bo temeljite preiskave" nedeljskega streljanja, piše francoska tiskovna agencija AFP, ki se sklicuje na vladni vir.
Državni tožilec Akram Masadeh je za jordansko tiskovno agencijo Petra danes dejal, da so izraelskega varnostnika obtožili umora in nezakonitega posedovanja orožja. Tožilec je pojasnil, da ima varnostnik diplomatsko imuniteto, vendar mu lahko za zločin sodijo v Izraelu. Jordanija bo zato svoje ugotovitve preiskave posredovala izraelskim oblastem.
Tako varnostnik kot več zaposlenih na veleposlaništvu se je v ponedeljek vrnilo v Izrael.
Jordanski kralj Abdulah II. je v četrtek od izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja zahteval, da varnostniku sodijo in dodal, da so odnosi med državama odvisni od ravnanja v tem primeru.
Netanjahu je varnostnika sprejel kot junaka, kar je razjezilo Jordance. "Dobro si ravnal, mirno in imeli smo obveznost, da te spravimo ven," je po poročanju AFP dejal Netanjahu varnostniku.
Več sto Jordancev se je danes zbralo na protestu v bližini izraelskega veleposlaništva. Protestniki so vzklikali "smrt Izraelu" ter zahtevali zaprtje veleposlaništva in prekinitev mirovnega sporazuma z Izraelom iz leta 1994.
Med Izraelom in Jordanijo je prišlo do dodatnih napetosti, ko je Izrael na Tempeljskem griču, ki mu muslimani pravijo Haram al Šarif, po nedavnem krvavem napadu namestil detektorje kovin in nadzorne kamere. Muslimanskih moških mlajših od 50 let pa na grič niso spuščali. Varnostne naprave so sicer odstranili v četrtek. Jordanija je uradni skrbnik muslimanskih svetih lokacij v Jeruzalemu.