REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»To je nesprejemljivo!« Uničen kip v spomin na 18-letno partizanko, ki so jo leta 1941 brutalno ubili nacisti

»To je nesprejemljivo!« Uničen kip v spomin na 18-letno partizanko, ki so jo leta 1941 brutalno ubili nacisti18-letno dekle, ki so jo nacisti novembra leta 1941 brutalno mučili in nato obesili. Po več kot sedmih desetletjih so jo pokončali še enkrat – njen kip so razbili tako, da so okoli vratu privezali zanko. Vir: Zajem zaslona, Telegram

»Z bolečino v srcu opazujemo, kako v nekaterih nekoč sovjetskih državah odstranjujejo in uničujejo spomenike sovjetskim vojakom, ki so dali svoja življenja za svobodo njihovega naroda.«

S temi besedami je ruski predsednik Vladimir Putin opozoril, da je za Rusijo nesprejemljivo, da v nekaterih državah odstranjujejo spomenike sovjetskim vojakom, padlim med drugo svetovno vojno.

Putin je prek video sporočila nagovoril udeležence slovesnosti ob odprtju prenovljenega spominskega kompleksa Saur-Mogila (Savur-Mohyla) v Donecku.

Uničenje: ukrajinski nacionalisti so po letu 2014 popolnoma uničili spomenik sovjetskim vojakom, ki so se med drugo svetovno vojno borili proti nacistom in padli v Ukrajini. Vir: Zajem zaslona, Wikipedia

»Za Rusijo je vse to nepredstavljivo. Smo telo telesa naših prednikov. Obnovitev spomenika branilcem Donbasa, junaštvo naših vojakov, častnikov in upornikov je opozorilo vsem, ki so se odrekli svojim prednikom in pozabili lekcije zgodovine,« je zapisano v izjavi ruskega predsednika.

Poudaril je, da se Rusi spominjajo svojih sorodnikov, tistih na fronti in njihovih tovarišev, v njihovo čast pa Rusija ohranja in obnavlja spominske komplekse in nikoli ne more razumeti ali sprejeti uničevanja in rušenja tistega, kar predstavlja spomin na junaštvo prednikov, njihov pogum, trpljenje in žrtve.

Družine so tukaj praznovale dan zmage na obletnico osvoboditve Donbasa izpod nacistov. Toda leta 2014 se je mirno in spokojno življenje na tem območju končalo. Saur-Mogila je postala tarča izstrelkov ukrajinskih sil, nato je bil spomenik praktično uničen. Vir: Zajem zaslona, Twitter

»Dan zmage se je tukaj praznoval družinsko, obvezno je bilo priti 8. septembra, na obletnico osvoboditve Donbasa izpod nacistov. Toda leta 2014 se je mirno in spokojno življenje na tem območju končalo. Saur-Mogila je postala kraj spopadov, saj je bil spomenik praktično uničen,« je navedeno v petkovem sporočilu.

Saur-Mogila je strateško pomemben vrh na Doneškem griču le pet kilometrov od meje Ukrajine in Rusije.

Na samem vrhu (277 metrov nad morjem) se nahaja spominski kompleks, posvečen padlim borcem v drugi svetovni, ali kako ji pravijo v tem delu sveta - Veliki domovinski vojni leta 1943.

Nekoč. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Med državljansko vojno po letu 2014 je bil popolnoma uničen.

Saur-Mogila je bila žarišče intenzivnih bojev med sovjetskimi in nemškimi silami med drugo svetovno vojno.

Tudi tedaj je bila Saur-Mogila žarišče srditih bojev med sovjetskimi in Hitlerjevimi vojaki.

Sovjetske sile so avgusta 1943 uspele prevzeti nadzor nad hribom od nemških sil.

Vir: Zajem zaslona, Telegram

Leta 1963 so na vrhu hriba odkrili spominski kompleks v čast padlim borcem.

21. avgusta 2014 se je obelisk spomenika zrušil po tednih močnega obstreljevanja med spopadi med ukrajinsko vojsko in silami uporniške Donecke ljudske republike.

Putin se je zahvalil vsem, ki so sodelovali pri obnovi kompleksa, in opozoril, da se je ta ideja rodila pred nekaj leti.

Putin je opozorilo v zvezi z uničevanjem ruskih spomenikov izrekel le nekaj ur zatem, ko je ameriška televizijska postaja CBS News poročala, da so ukrajinski vojaki kip sovjetske vojne junakinje Zoje Kosmodemjanskaje podrli pred šolo v Černigovu v Ukrajini.

Komaj 18-letno dekle so nacisti ujeli, brutalno mučili in nato 29. novembra leta 1941 obesili. Vir: Zajem zaslona, Wikipedia

Na novico se je z vidnim razočaranjem odzvala tudi ameriška YouTuberka Katie Halper: »Res ste (znova) pokopali dekle tukaj. Ta kip je predstavljal Zojo Kosmodemjanskajo, 18-letno dekle in partizanko, ki so jo nacisti ujeli, brutalno mučili in nato 29. novembra leta 1941 obesili.«

Zoja se je oktobra leta 1941 kot dijakinja, ki je komaj dopolnila rosnih 18 let prostovoljno pridružila partizanom; dodeljena je bila partizanski enoti 9903 pri štabu Zahodne fronte.

27. novembra 1941 je Zoja dobila nalogo, da požge hleve v vasi Petričevo, kjer je bil nastanjen nemški konjeniški polk. Med požiganjem hlevov so jo nacisti ujeli, nato mučili in zjutraj obesili.

Potem, ko je bila janurja 1942 zgodba o njeni smrti objavljena v Pravdi, je bila februarja odlikovana z redom heroja Sovjetske zveze.

Po njej so poimenovali številne ceste, kolhoze in pionirske organizacije. Leta 1944 so posneli tudi film Zoja po njeni zgodbi.

Ukrajinski vojaki so kip partizanke Zoje po več kot osmih desetletjih od njene smrti pokončali na isti način, kot so jo usmrtili nemški nacisti: zanko so privezali okoli vratu njenega kipa.

Prav tako so po njej poimenovali 4108 metrov visoko goro v Trans-Ili Alatau in asteroid 1793 Zoja.

Pokopana je na moskovskem pokopališču Novodeviči.

V Černigovu so ji v spomin na pogum svojčas dvignili spomenik.

Tisto kar je pri rušenju in uničenju le-tega še posebej obsojanja vredno je dejstvo, da so ukrajinski vojaki kip partizanke Zoje po več kot osmih desetletjih od njene smrti pokončali na isti način, kot so jo usmrtili nemški nacisti: zanko so namreč privezali okoli vratu njenega kipa.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek