REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Je Britanija sploh sposobna voditi mirovno misijo v Ukrajini?

Je Britanija sploh sposobna voditi mirovno misijo v Ukrajini?Premier Keir Starmer je dal veliko ponudbo kljub dejstvu, da sta tako britanska vojska kot gospodarstvo v resnih težavah. Vir: Posnetek zaslona, X

Britanija rada misli o sebi kot o de facto evropskem voditelju Nata. Navsezadnje ima Združeno kraljestvo drugi največji obrambni proračun med državami Nata za ZDA, izkušnje z vojaškimi operacijami in je poleg Francije ena od dveh evropskih jedrskih sil.

Ko je britanski premier Keir Starmer v ponedeljek obljubil, da bodo britanski vojaki v vlogi mirovnih enot podprli kakršen koli prihodnji dogovor med Ukrajino in Rusijo, to ni bilo pretirano presenečenje za zaveznike Združenega kraljestva – zlasti ker ameriški predsednik Donald Trump spodbuja Evropo, naj prevzame veliko večjo vlogo pri varnosti Ukrajine.

Toda Starmerjeva projekcija samozaupanja je v nasprotju s tem, kar priznavajo v Whitehallu in med poveljniki britanske vojske: britanska vojska je v razsulu.

Z drugimi besedami, položaj Velike Britanije kot najmočnejše evropske vojaške sile v Natu pove več o obrambnih zmogljivostih Evrope kot o moči vojske Združenega kraljestva.

Britanski delež izdatkov za obrambo se je od konca hladne vojne dramatično zmanjšal.

London zdaj za obrambo porabi približno toliko kot na začetku vojne v Iraku leta 2003.

Nedavne vlade so dale prednost porabi za sodobno, visokotehnološko opremo, medtem ko so zmanjšale število vojakov.

H.R. McMaster, nekdanji Trumpov svetovalec za nacionalno varnost, je na nekem dogodku v Londonu posmehljivo pripomnil, da je »ameriški korpus marincev večji od britanske vojske«.

Kljub pričakovanjem, da bo Starmer kmalu napovedal veliko povečanje izdatkov za obrambo in zaposlovanje novih kadrov - vprašanje je, kje bo v času gospodarske krize sploh našel denar.

Tudi če London najde denar za osebje, orožje, opremo, bodo trajala leta, da se bodo te reforme filtrirale skozi sistem.

Samodržec Zelenski pa evropske vojake potrebuje - zdaj.

Januarja je Vladimir Zelenski razkril, da bo Ukrajina potrebovala »vsaj 200.000« vojakov iz držav Nata v vlogi mirovnikov, če se konflikt konča za pogajalsko mizo.

Če pa bo Trump vztrajal pri svojem stališču, da ne bo poslal Američanov v Ukrajino, in če bosta Nemčija in Poljska še naprej vztrajali pri nasprotovanju napotitvi nemških in poljskih vojakov, bi se moral Starmer uveljaviti kot vodja.

To bo po poročanju Politica težko glede na to, da ima Velika Britanija samo 75.000 stalnih vojaških uslužbencev - od katerih bodo mnogi v vlogah, ki niso na bojišču - in približno 24.000 v vojaški rezervi.

Richard Dennatt, nekdanji poveljnik britanske vojske, je za BBC povedal, da London nima ne žive sile ne opreme, da bi »pošiljal vojake na teren za daljše časovno obdobje«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek