REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Izzivanje nad Ohotskim morjem: Ruska letala vzletela iz oporišč, da bi prestregla ameriške bombnike

Izzivanje nad Ohotskim morjem: Ruska letala vzletela iz oporišč, da bi prestregla ameriške bombnikeBližnje srečanje v zraku. Vir: Twitter

Vojaška letala vzhodnega vojaškega okrožja ruskih oboroženih sil Su-30, Su-35 in MiG-31 so imela v petek novo »bližnje srečanje« z ameriškimi bombniki, poroča tiskovna agencija TASS.

Ruska letala so namreč vzletela iz oporišč, da bi prestregla ameriške bombnike B-52H, ki so leteli nad Ohotskim morjem, so sporočili iz nadzornega centra za nacionalno obrambo, ki deluje pod taktirko obrambnega ministrstva Rusije.

V sporočilu ruskega nadzornega centra se navaja, da so ruske sile nato zasledovale dva bombnika B-52 ameriških zračnih sil, ki sta se bližala meji Ruske federacije, toda naposled je nista prestopila.

Ruski Nacionalni center za nadzor obrambe poudarja, da ameriška bombnika ob tej priložnosti nista kršila meja Ruske federacije, poročajo ruski mediji.

Navajajo tudi, da so bili poleti ruskih vojaških letal opravljeni ob strogem spoštovanju mednarodnih pravil o uporabi zračnega prostora nad nevtralnimi vodami, »ne da bi se kršile meje drugih držav.«

Rusko obrambno ministrstvo je 17. junija namreč poročalo, da ruski radarji spremljajo polet ameriških bombnikov B-52H nad severovzhodnim delom Tihega oceana.

Piloti ruskih bombnikov so potrdili, da so ameriška letala letela na razdalji približno 300 kilometrov od ruske meje.

Ameriška bombnika se nista odločila približati ruski meji, je še dodalo rusko obrambno ministrstvo.

Čeprav je bilo to srečanje letal na prvi pogled neproblematično pa je vendarle res, da vsako približevanje vojaških letal ene od supersil mejam druge velike vojaške sile vedno sproža veliko pozornosti.

Deloma tudi zato, ker lahko sodobni bombniki svoje orožje izstrelijo tudi več sto kilometrov pred mejami napadene države, tako, da sploh ne vstopijo v njen zračni prostor.

Deloma pa tudi zato, ker so manevri in patruljiranje zmeraj lahko le krinka za pravi napad, pa tudi zaradi spremenjenih jedrskih strategij obeh držav.

ZDA namreč  dopuščajo možnost prvega udarca z jedrskim orožjem po nasprotniku in si to jemljejo celo kot del pravice - do lastne obrambe.

ZDA namreč danes dopuščajo možnost prvega udarca z jedrskim orožjem po nasprotniku in si to jemljejo celo kot del pravice - do lastne obrambe.

Rusija pa možnost uporabe jedrskega orožja dopušča le v primeru, da je napadena z jedrskim orožjem ali pa, kar je dodala šele nedavno, v primeru napada s konvencionalnim orožjem, ki bi ogrozil obstoj države.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek