REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Hinavščina: Bela hiša obžaluje, da ima Kissinger boljše vezi s Pekingom kot trenutni ameriški uradniki

Hinavščina: Bela hiša obžaluje, da ima Kissinger boljše vezi s Pekingom kot trenutni ameriški uradnikiNa čaju pri Yiju: Upokojeni ameriški diplomat Henry Kissinger in prvi diplomat Kitajske Wang Yi. Vir: Xinhua

Bela hiša je izrazila obžalovanje, da je bil 100-letni nekdanji ameriški državni sekretar Henry Kissinger, ki se je v sredo nenadoma prikazal na obisku na Kitajskem, v Pekingu deležen več pozornosti kot nekateri sedanji visoki ameriški uradniki.

Tvorec normalizacije odnosov med Washingtonom in Pekingom v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja je bil na Kitajskem zelo toplo sprejet kot »stari prijatelj« in se je srečal tudi s kitajskim predsednikom Ši Džinpingom.

Bela hiša je sporočila, da je seznanjena s srečanji, a da je šlo za obisk zasebnega državljana, poroča Reuters.

V okviru srečanj v Pekingu se je Kissinger sestal tudi z najvišjim kitajskim diplomatom Wang Yijem ter z obrambnim ministrom Li Šangfujem, ki sicer zavrača vabila za neposredne pogovore z ameriškim kolegom Lloydom Austinom.

Razlog?

Li Šangfu je pod sankcijami ZDA, zaradi nakupov orožja v Rusiji.

Prava škoda je, da se zasebni državljan lahko sreča s kitajskim obrambnim ministrom in ima pogovore, ki jih ZDA nimajo, je komentiral svetovalec Bele hiše za nacionalno varnost John Kirby.

»To je nekaj, kar želimo urediti. Zato še naprej poskušamo znova odpreti vojaške komunikacijske linije, ker ko te ne delujejo med obdobjem, ko so napetosti visoke, so tveganja velika,« je dejal Kirby.

Dodal je, da predstavniki administracije Joeja Bidna upajo, da se bodo s Kissingerjem slišali po njegovi vrnitvi v domovini in ​​da bodo, kot je dejal, »izvedeli, kar je slišal, se naučil, videl.«

V resnici pa bi lahko ZDA imele veliko boljše odnose s Kitajsko -, če le ne bi na državo ves čas pritiskale s sankcijami.

Kitajska, na primer, visoke funkcionarje ameriške vlade praviloma ne sankcionira zaradi prodaj orožja njim neljubim državam ali entitetam, na primer Tajvanu. Za zdaj so se njihovi ukrepi nanašali le na vodilna ameriška podjetja, ki orožje pošiljajo na Tajvan.

A tudi to se bi lahko spremenilo - še na slabše, če ZDA ne krenejo po poti, ki jo je Bidnovi administraciji pokazal celo Kissinger...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek